{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Najstarsze przedstawienia Matki Boskiej z Dzieciątkiem

fot. Mirosław Żak, Pracownia Fotograficzna MNK

Najstarsze przedstawienia Matki Boskiej z Dzieciątkiem

MNK Ciołek

ul. Kanonicza 17, 31-002 Kraków
10.06.2015
środa
18:00
wstęp wolny
c_1000_list.jpg Eksponowany na wystawie “Sztuka dawnej Polski” fragment retabulum ołtarza głównego z kościoła augustianów w Krakowie przedstawiający modlitwę w Ogrójcu. Postać Jezusa klęczy i modli się. Ma skrzyżowane ręce, zamknięte oczy i schyloną głowę. Obok Chrystusa śpią trzej apostołowie. Głowy postaci otaczają aureole. W ogrodzie znajdują się małe drzewa, a także skała, na której stoi kielich z krzyżem. W stronę ogrodu leci anioł. Ogród jest otoczony płotem, za którym stoją żołnierze z Judaszem na czele. W tle widać rozgwieżdżone niebo.

Galeria "Sztuka Dawnej Polski. XII-XVIII wiek"

Przeczytaj na blogu

Pałac Pełen Piękna
Odbędziemy podróż do Rzymu, poszukując najstarszych ze znanych nam dziś wyobrażeń Marii z małym Jezusem na ręce.
Najwcześniejsze znane przedstawienia tego tematu znane są z rzymskich katakumb, dopiero później jako obrazy malowane na desce.

Te ostatnie kultowe wizerunki odgrywały ważną rolę w pobożności Rzymian oraz mieszkańców innych włoskich miast. Dlatego też były często powtarzane i kopiowane. Wiele z tych przedstawień i wizerunków znamy z naszego otoczenia, być może nie zdając sobie sprawy z tego, jak daleko sięgają swymi korzeniami.

Prowadzenie: dr Zoltán Gyalókay - absolwent historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki Oddziału Krakowskiego i Polskiego Komitetu Narodowego ICOM.

Wykład odbędzie się w Sali Cnót.

ZOBACZ POZOSTAŁE WYKŁADY Z CYKLU