{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Pejzaż niderlandzki w XVI i XVII wieku

Pejzaż niderlandzki w XVI i XVII wieku

MNK Wyspiański

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
22.01.2015
czwartek
18:00
wstęp wolny
W szesnastowiecznych Niderlandach stopniowo rodziła się nader osobista wizja przyrody w wydaniu tamtejszych mistrzów. Wiązała się ona z powolnym wyodrębnianiem się pejzażu jako autonomicznego gatunku obecnego w malarstwie.

Z czasem, krajobraz traktowano jako samodzielny gatunek, tworząc jego pierwsze, czasem jeszcze nieco fantastyczne przedstawienia. Zadziwiające i fantazyjne panoramy Joachima Patinira, zastąpione zostały wyobrażeniami przyrody jednego z najwybitniejszych malarzy krajobrazu - Pietera Brueghla Starszego oraz pejzażami tzw. romanistów (artystów niderlandzkich czynnych przez pewien czas w Rzymie), a wreszcie realistycznymi, lecz nacechowanymi sporą dozą baśniowości, leśnymi widokami autorstwa manierystów czynnych na późniejszym terytorium flamandzko-holenderskim na przełomie XVI i XVII stulecia. Słowem, od wyimaginowanej, późnośredniowiecznej wizji przyrody, do lirycznych krajobrazów tzw. szkoły z Frankenthal, bliskich już sztuce baroku.

Prowadzenie: Filip Chmielewski - asystent, Dział XII-Europejskiego Malarstwa i Rzeźby

ZOBACZ POZOSTAŁE WYKŁADY W CYKLU