{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Kobiety, psy, cmentarze

fot. Karol Kowalik - pracowania fotograficzna MNK

Kobiety, psy, cmentarze

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
06.08.2015
czwartek
18:00
wstęp wolny

Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu

NA NASZYM BLOGU: Gdzie jest "Hirem"?
Co przykuwało uwagę polskich podróżników w osmańskim Stambule? Wykład towarzyszący wystawie "Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu".

Osmański Stambuł fascynował polskich podróżników już od połowy XV wieku. Miasto to, odkąd w 1453 roku zostało zdobyte przez Turków i stało się stolicą Imperium Osmańskiego, odwiedzane było przez liczne legacje poselskie, a towarzyszący wyprawom kronikarze spisywali również wrażenia krajoznawcze i obyczajowe.

Wiele takich relacji, kunsztownie opracowanych, weszło do historii literatury polskiej – dość wspomnieć pierwszy znany polski opis podróży poselskiej do Stambułu, odbytej w 1557 pt. "Wypisanie drogi tureckiej…" autorstwa Erazma Otwinowskiego, czy poematy barokowe - "Przeważna legacyja…" Samuela Twardowskiego lub "Poselstwo wielkie…" Franciszka Gościeckiego, które ze względu na walory estetyczne i synkretyzm formy wciąż stanowią źródło badań.

Prawdziwa eksplozja podróży do Stambułu nastąpiła w XIX wieku, a wpływ na to miały m.in. romantyczna moda na Orient, udogodnienia techniczne skracające czas dojazdu, rozwój turystyki masowej i osłabienie Imperium Osmańskiego.

Ciekawe, że podróżnicy polscy, niezależnie od tego, kiedy byli w Stambule, zwracali uwagę na te same, najczęściej obce im kulturowo, elementy przestrzeni miejskiej i przedstawicieli miejskiej społeczności. Prócz, co oczywiste, sułtańskiego dworu i pałacu, uwagę przyciągały meczety, cmentarze, bazary, "zakwefione lekko, powabne często Turczynki" (Adam Sierakowski) czy psy śpiące pokotem na ulicach. Powszechny zachwyt wzbudzało położenie miasta nad cieśniną Bosfor, a opisy pierwszego wrażenia na widok Stambułu zajmowały nieraz kilka stron.

W tradycji historycznoliterackiej długo pokutowało przeświadczenie, że relacje podróżnicze nie są dziełami literackimi, toteż nie zajmowano się nimi należycie. Warto jednak odświeżyć te zapomniane często teksty i posłuchać barwnych, tchnących autentyzmem i egzotyką wrażeń z wypraw do osmańskiego Stambułu.

Prowadzenie: Sylwia Filipowska - absolwentka filologii polskiej i filologii tureckiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2009 roku pracuje jako asystent w Katedrze Turkologii UJ. Zajmuje się dziewiętnastowieczną polską i turecką literaturą wspomnieniową dotyczącą Stambułu. 

Miejsce: sala audiowizualna U Samurajów, Gmach Główny MNK.

ZOBACZ INNE WYKŁADY TOWARZYSZĄCE WYSTAWOM