Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

CZAS DLA NAS. SPOTKANIA WYTCHNIENIOWE W MUZEUM

CZAS DLA NAS. SPOTKANIA WYTCHNIENIOWE W MUZEUM

To projekt edukacyjny realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Mudita. W czasie wakacji zapraszaliśmy opiekunki i opiekunów osób z niepełnosprawnościami do odpoczynku i regeneracji w otoczeniu natury i sztuki.
Spotkania odbywały się w lipcu i sierpniu 2023 roku w różnych oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie: Domu Józefa Mehoffera, Muzeum Czapskich oraz na wystawie czasowej w Gmachu Głównym „Wilno, Vilnius, Vilne 1918–1948. Jedno miasto – wiele opowieści".

Zajęcia rozpoczynaliśmy od zwiedzania wystawy z przewodnikiem, by następnie spotkać się przy kawie w kawiarni by porozmawiać. Spotkania w Muzeum stały się dla uczestniczek i uczestników okazją do oderwania myśli od codzienności oraz snucia opowieści o miejscach związanych z artystami i kolekcjonerami, mieszkańcach miasta i ich najbliższym otoczeniu.

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Mudita stworzyliśmy możliwość wyjścia z domu i skorzystania z oferty instytucji kultury dla osób, które na co dzień więcej myślą o swoich podopiecznych niż o sobie. Drugim ważnym aspektem projektu była integracja społeczeństwa polskiego i ukraińskiego, gdyż w grupie uczestniczyli zarówno Polacy, jak i Ukraińcy. Spotkania były tłumaczone na j. ukraiński.

W ramach cyklu zorganizowaliśmy również piknik w ogrodzie Czapskich przy ul. Piłsudskiego 12. Zapoznaliśmy się z historią miejsca i skarbami przechowywanymi w Pałacu Czapskich. Podczas gdy opiekunowie brali udział w warsztatach z technik relaksacyjnych na tarasie w cieniu winorośli, dzieci spędzały czas w ogrodzie pod opieką wolontariuszy. Spotkanie zwieńczył poczęstunek na świeżym powietrzu.

W projekcie składającym się z 3 spotkań wzięło udział 49 osób.

Koordynacja: Anna Orzeł, Anna Walczyk (Dział Edukacji MNK)
Ksenia Dementieva, Kinga Jędrasik –  koordynatorki Stowarzyszenia Mudita

Projekt „Czas dla nas. Spotkania wytchnieniowe w Muzeum” organizowany jest w ramach programu towarzyszącego wystawie „Wilno, Vilnius, Vilne 1918–1948. Jedno miasto – wiele opowieści”. Projekt realizowany jest we współpracy Stowarzyszenia Mudita i Muzeum Narodowego w Krakowie.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję