Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo
Wtorek to dzień bezpłatnego wstępu na wystawy stałe w MNK.

Muzeum jest nieczynne w poniedziałki.

Galeria Sztuki Dawnej Polski będzie nieczynna dla zwiedzających w dniach 28-29 marca 2023r.
Galeria Sztuki Cerkiewnej będzie nieczynna dla zwiedzających w dniach 30-31 marca 2023r.

Pałac Biskupa Erazma Ciołka - Zbiory

 • 800 fragmentów najcenniejszych rzeźb architektonicznych z całej Polski, pochodzących m.in. z kościoła Mariackiego, katedry krakowskiej czy katedry gnieźnieńskiej, możemy oglądać w pięknie odrestaurowanych piwnicach Pałacu Biskupa Erazma Ciołka – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Eksponaty prezentowane na wystawie pt. "Kraków na wyciągnięcie ręki" to elementy oryginalne, wykonane z kamienia, lub gipsowe odlewy rzeźb – z portali, zworników, nagrobków królewskich. Na co dzień rzeźby te – świadectwo blisko tysiącletniej historii architektury w Polsce – trudno oglądać z bliska ze względu na niedostępne położenie.

 • Okrągła płaskorzeźba przedstawiająca anioła i smoka. Smok odwraca się do stojącego za nim anioła i rozdziawia paszczę w jego stronę. Anioł ma odłamaną prawą rękę. Wygląda, jakby częściowo utrzymywał się na ciele smoka - jedną nogę ma na jego grzbiecie, a drugą na jego ogonie.

 • Prostokątna rzeźba przedstawiająca dwóch zakonników. Na wysokości ramion trzymają razem księgę. Są ubrani w habity, stoją boso. Obaj mają fryzurę zwaną tonsurą, czyli strzyżenie przypominające kształt korony cierniowej Chrystusa. Mają słabo zarysowane twarze. Trzymana przez nich księga jest pusta.

 • Okrągła płaskorzeźba przedstawiająca św. Małgorzatę przepędzającą smoka krzyżem. Ogon smoka układa się w koło, owijając głowę mężczyzny z szeroko otwartymi oczami.

 • Dynamiczna rzeźba przedstawiająca androgyniczną postać podnoszącą się z kolan. Postać ma długie, kręcone włosy i szatę. W uniesionej ręce trzyma rąbek szaty.

 • Rzeźba przedstawiająca sowę z rozłożonymi skrzydłami. Sowa ma wypukłe oczy, wyraźnie zarysowane pióra. Pod szponami trzyma herb z murami miejskimi.

 • Rzeźba przedstawiająca ptaka schylającego się pod koroną.

 • biała, okrągła płaskorzeźba przedstawiająca rozetę.

 • Płaskorzeźba przedstawia popiersie mężczyzny z długimi, kręconymi włosami. Postać pochyla lekko głowę w dół. Ma smutny wyraz twarzy. Na głowie ma nakrycie głowy z zawiniętymi rogami po bokach. Ma na sobie szaty. Tło jest zdobione roślinnymi ornamentami.

 • Płaskorzeźba przedstawia popiersie mężczyzny w zbroi. Postać ma zamknięte oczy. Na głowie ma koronę.

 • Okrągła płaskorzeźba przedstawia Matkę Boską trzymającą w rękach Dzieciątko. Maryja siedzi na tronie. W jednej ręce trzyma stopy Jezusa, a drugą obejmuje go na wysokości klatki piersiowej. Dzieciątko jest nagie poza chustą przewiązaną w pasie. Ma krótkie, mocno kręcone włosy. Maryja ma na sobie suknię i chustę na włosach. Głowy obu postaci otaczają aureole.

 • Odłam ornamentalnej rzeźby architektonicznej przypominającej kształtem koronę. Stoi na postumencie z napisem “272.”.

 • Rzeźba przedstawiająca przybycie trzech króli do Betlejem. Maryja i Józef podają jednemu z mędrców dziecię.

 • Fragment wierzchołka kamiennej kolumny. Kapitel z rzeźbą przedstawiającą wyobrażenie sądu ostatecznego z trzema postaciami. Jezus Chrystus stoi wyprostowany, prawą rękę trzyma uniesioną w górze, udzielając błogosławieństwa, a za lewą trzyma go w geście dziękczynnym stojący obok mężczyzna. Po prawej stronie Jezusa stoi Maryja wpatrująca się w niego z lekkim uśmiechem na twarzy.

 • Fragment rzeźby architektonicznej z reliefem z literami, motywami roślinnymi i wzorami przypominającymi głowy lwów.

 • Płaskorzeźba przedstawiająca zarys twarzy człowieka, ale zamiast oczu i ust mamy tutaj trzy korony. Z kapelusza umieszczonymi nad koronami wychodzą linie układające się w kształt przypominający kręcone włosy. Poniżej twarzy znajdują się elementy dekoracyjne - motywy roślinne, pośrodku których unosi się postać cherubina.

 • Okrągła płaskorzeźba z owalami i liniami układającymi się w kształt przypominający trudne do zidentyfikowania stworzenie.

 • gniecie_reki_17.jpg Fragment rzeźby architektonicznej z reliefem, który przedstawia bogato zdobione okno, na szczycie której znajduje się korona. Nad oknem wyrzeźbiona łacińska inskrypcja.

 • Fragment rzeźby architektonicznej przedstawia dwie postaci anielskie. Jedna z nich nie ma głowy, a druga - trzyma w ręku siekierę.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję