Niepodległa, czyli jaka? Ścieżka dla rodzin z dziećmi
NIEPODLEGŁA, CZYLI JAKA?
Rodziny z dziećmi (od lat 6) zapraszamy do skorzystania z materiałów, które pomogą wspólnie poszukać odpowiedzi na tytułowe pytanie.
Ścieżka powstała w oparciu o wystawę „1920. Cud Wisły” w Kamienicy Szołayskich, można niej skorzystać w domu, można również podczas samodzielnego zwiedzania wystawy w dniach gadzinach otwarcia muzeum.
Materiał do pobrania:
Przygotowanie:
Marta Wojtyś-Kipiel – historyczka i edukatorka. W Dziale Edukacji współtworzy program dla szkół. Prowadzi i tworzy zajęcia edukacyjne dla różnych grup odbiorców. Interesuje się dużymi i małymi aferami historycznymi. Lubi słońce, morze i ciszę.
Gdy była dzieckiem uwielbiała rysować i marzyła, żeby zostać artystką.
Izabela Lechowicz – absolwentka Wydziału Malarstwa ASP we Wrocławiu. W Dziale Edukacji MNK współtworzy program dla dzieci i rodzin. Zajmuje się fotografią, w której bliski jest jej portret i pejzaż. Lubi Beskid Niski.
Rysowała po wszystkim wszystko co możliwe.
Jagoda Gumińska-Oleksy – absolwentka Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, w Dziale Edukacji MNK współtworzy program dla dzieci i rodzin. Współpracuje z Uniwersytetem Dzieci. Autorka książki Opowieści przedmiotów, czyli bajki podsłuchane w muzeum. Wierzy w bajki, lubi opowiadać i uwielbia podsłuchiwać, o czym mówią dzieci, kiedy rysują. Ma nadzieję, że kiedyś uda się jej wejść do wnętrza ulubionych obrazów.
W dzieciństwie nie lubiła szkoły, kochała lato, młody bób i czereśnie. Do dziś wspomina swoją wakacyjną koleżankę – indyczkę. Z koniczyny robiła dla niej wianki, które zwykle opadały jej na szyję.
Katarzyna Maziarz – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Edukatorka muzealna, stypendystka MKiDN. Pracuje w Dziale Edukacji MNK, kierując Zespołem ds. Programów dla Rodzin i Dzieci. Jest autorką Trochębajek o Stanisławie Wyspiańskim – książki uhonorowanej Nagrodą Żółtej Ciżemki oraz nominowanej do nagrody Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Miłośniczka Młodej Polski i brudzących się w muzeum dzieci.
W dzieciństwie urządzała bazy na drzewach i przesiadywała w nich całe dnie. Żałuje, że dziś już nie może.