Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo

Gdzie zaczyna się niebo...

Gdzie zaczyna się niebo...

Cykl warsztatów realizowany w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Krakowskiego Centrum Rehabilitacji.
Koordynator projektu: Joanna Kossowicz
Prowadzący:
Agnieszka Nowakowska
Marzena Rostkowska

OPIS PROJEKTU
"Gdzie zaczyna się niebo…" - cykl warsztatów
listopad 2008 – styczeń 2009

Projekt jest cyklem warsztatów artystycznych dla osób niepełnosprawnych, podczas których na nowo odkrywamy i poznamy bogactwo sztuki średniowiecznej. Próbujemy je opowiedzieć swoimi słowami i przeżyć zmysłami. Spoglądamy na współczesność przez pryzmat kontrastu z przeszłością sprzed kilkuset lat.

Nasze poszukiwania opierają się na zmysłowym kontakcie ze światem minionych pokoleń - zarówno materialnym, jak i duchowym – i takimi jego elementami jak: ikonografia, mitologia czy symbolika, jakże odmiennymi od dzisiejszych. Zainspirowani przez nie, spoglądamy poprzez okna historii na pełne opowieści i tajemnic stare, tablicowe obrazy oraz gęsto osnute szatami rzeźby. One opowiadają nam o strojach i zwyczajach średniowiecza. Przybliżamy uczestnikom naszych warsztatów estetykę i bogactwo form tego okresu. Mogą oni doświadczyć kreowania przestrzeni, niekonwencjonalnego malarstwa i rysunku - nie tylko tego mieszczącego się w granicach kartki papieru czy płótna. Wreszcie, poprzez twórcze działania, odnosimy się do swoich wrażeń i emocji, o które wzbogacamy się podczas naszych spotkań.
Celem cyklu warsztatów jest stworzenie przestrzeni rozpiętej między średniowieczem a współczesnością, zamieszkanej przez różnobarwne ptaki i dzikie zwierzęta z rajskiego ogrodu oraz postacie inspirowane piętnastowiecznymi obrazami. Dwa odległe światy, przenikając się w nas, tworzą jedyną, wyjątkową przestrzeń.

Cykl powtarzany  dwa razy w roku dla różnych grup uczestników.

I. Pierwsze kroki w muzeum
II. Gdzie znajduje się nasz ogród? -mapa odkrywcy
III. Stańmy się dziś ogrodnikami
IV. U źródeł
V. Kto mieszka w ogrodzie?
VI. Ożywiona rzeźba - czyli mowa gestów
VII. A my w ogrodzie?
VIII. Banderola
IX. Czy anioły zamieszkają w naszym ogrodzie?
X. Piknik w ogrodzie

I. Pierwsze kroki w muzeum
Pierwsze spotkanie to wspólne zwiedzanie ekspozycji połączone z tworzeniem własnej "mapy odkrywcy”- z wrażeń w muzeum. Każdy z uczestników może na specjalnie przeznaczonej do tego mapie zaznaczyć interesujące go eksponaty i stworzyć do tego własną legendę. Celem jest zapoznacie się uczestników warsztatu z miejscem kolejnych spotkań, eksponatami i osobami pracującymi przy projekcie.

II. Gdzie znajduje się nasz ogród? - mapa odkrywcy
Podczas drugiego spotkania uczestnicy warsztatów zagłębiają się w tematykę wybranych dzieł i ich symbolikę. Zapoznają się z wyglądem flory i fauny przedstawionych na dziełach z kolekcji i malowidłach z drewnianych belkowań. Inspiruje nas muzyka i wonne zioła z ogrodu. Na podstawie rozmów, obserwacji i pobudzonych zmysłów tworzymy własne interpretacje ogrodu, roślin, zwierząt w nim żyjących. Podejmujemy się wstępnego planowania przestrzeni zagospodarowanej przez te elementy.

III. Stańmy się dziś ogrodnikami
Na trzecim z cyklu spotkań uczestnicy wcielają się w ogrodników, którzy za pomocą kolażu, rzeźby, technik malarskich i pozłotniczych tworzą nietypowe i oryginalne rośliny. Mierzą się z tematem drzewa i jego symboliką, by znaleźć dla niego odpowiednią formę przestrzenną.

IV. U źródeł
Na czwartym spotkaniu próbujemy wspólnie odnaleźć źródło. Za pomocą tekstów przybliżamy sobie jego wygląd i symbolikę, próbując nadać właściwą dla niego formę plastyczną. Zapoznajemy się również z miejscem jego występowania i znaczeniem w ogrodzie średniowiecznym.

V. Kto mieszka w ogrodzie?
Podczas piątego spotkania odwiedzamy ogród i jego mieszkańców. Zapoznajemy się z fauną średniowiecznego ogrodu, gdzie można spotkać jednorożca. Z pewnością każdy z nich będzie miał pole do popisu, tworząc samodzielną rzeźbę. Mile widziana będzie indywidualność i różnorodność form.

VI. Ożywiona rzeźba - czyli mowa gestów
Szóste spotkanie naznaczone jest ekspresją ruchu. Uczestnicy, by móc doświadczyć średniowiecza od innej strony, wcielają się w postacie z obrazów i rzeźb. Przybierając ich gesty, naśladując ich ruchy mają możliwość bliższego poznania siebie tamtych ludzi. Odnosimy się do postaci esowatych Madonn. Mierzymy się z zagadnieniem formy rzeźbiarskiej- poznamy jej statyczność i dynamikę. Sami na chwilę stajemy się obiektami sztuki poprzez wcielenie się w postacie inspirowane rzeźbami sprzed wieków. Uwieczniamy się na fotografiach, tworząc nową historię średniowiecza w XX wieku.

VII. A my w ogrodzie?
Podczas siódmego spotkania przyglądamy się sobie, swojemu ciału. Mierzymy się z tematem portretu, a raczej autoportretu w kontekście obrazów średniowiecznych. Celem naszego warsztatu jest poznanie siebie na nowo, korzystając z doświadczeń poprzedniego spotkania (Ożywiona rzeźba - czyli mowa gestów). Inspirując się średniowiecznymi strojami , próbujemy nadać i naszym wizerunkom ciekawy wygląd.

VIII. Banderola
Warsztat siódmy przynosi ze sobą słowa, ujęte w formie banderoli, obficie zdobionej w gotyckie litery i ornamentykę z epoki. Barwne banderole mają nieść przesłania światu, ale i również ważne dla nas treści. W zetknięciu z bogactwem treści średniowiecznej ikonografii, mamy możliwość namalowania i napisania – przedstawienia tego, co jest ważne i o czym nie należy zapominać.

IX. Czy anioły zamieszkają w naszym ogrodzie?
Na dziewiątym spotkaniu próbujemy odnaleźć anioły. Czym lub kim one są? Czy istnieją? A jeśli tak, to jak one wyglądają? Próbujemy je odnaleźć. Odnosimy się do zbiorów z kolekcji, tekstów z literatury, muzyki, do własnych doświadczeń i wspomnień. Interpretujemy je na nowo, nadając im ciekawe formy plastyczne. Tworzymy taką definicje aniołów, która zawiera elementy średniowiecznej ikonografii, jak również cząstkę indywidualności każdego z uczestników.

X. Piknik w ogrodzie
Dziesiąte spotkanie odbywa się tym razem na dziedzińcu muzealnym. Budujemy wspólną przestrzeń, aby wyeksponować prace uczestników warsztatu, zaaranżować tytułowy ogród. Będzie on ukoronowaniem naszych dotychczasowych działań. Spotykając się we wspólnej przestrzeni, możemy w szczególny sposób zaprezentować wykonane prace. Budując ogród odnosimy się do kultury średniowiecznej. Zwracamy wagę na kompozycję - poprzez nią przekażemy symbolikę i zawarte w pracach treści. Naszemu ogrodowi nadajemy współczesna, bliską nam formę.

Podsumowując warsztaty, organizujemy w ogrodzie piknik, na który zapraszamy wszystkich bliskich nam ludzi oraz zwiedzających Muzeum.

Mecenasi Pałacu Biskupa Erazma Ciołka:
Bank BPH
PZU Życie
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję