Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo

Zajęcia dla dzieci w MNK

Przeczytaj na blogu

Pusty brzuch muzeum - okiem muzealnej edukatorki

Pusty brzuch muzeum - okiem muzealnej edukatorki

10+ SZTUKA

10+ SZTUKA

10+ SZTUKA

Wszystkie zajęcia dla dzieci w MNK są odwołane do końca czerwca 2020.

Czy sztuka jest ludziom potrzebna, jak można ją wykorzystać, czego nas uczy? Cykl warsztatów weekendowych dla dzieci w wieku 10–13 lat.
Liczymy na to, że zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie posłużą za punkt wyjścia do "dorosłych" już rozmów, a jednocześnie opowieść o nich i ich twórcach rozwijać będzie wyobraźnię, kreatywność oraz umiejętność krytycznego i nieszablonowego myślenia. Na eksponaty, już być może dobrze znane, spojrzymy w nowy sposób i odkryjemy drzemiący w nich potencjał.

Ważne informacje:
 • Warsztaty odbywają się w soboty w godz. 10.30–12.15 w wybranych oddziałach MNK.
 • Wstęp: 100 zł – karnet na cały cykl zajęć; 25 zł – jednorazowy udział w warsztatach.
 • Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona; grupy mają charakter kameralny.
 • UWAGA: Ponieważ w tym cyklu wiek uczestników jest szczególnie istotny, prosimy, by nie zapisywać dzieci, które mają mniej niż 10 lub więcej niż 13 lat.
Jak się zapisać;

 
Zajęcia odbywają się w wybrane soboty w dwóch cyklach tematycznych:

Możliwość zakupu biletów od 3.02.2020

Cykl 1
Lata dwudzieste sto lat później


Lata dwudzieste ubiegłego wieku, to czas, kiedy odradzała się polska niepodległość, w sztuce triumf święciła awangarda, a synonimem mody były krótkie sukienki i długie rękawiczki. Właśnie mija sto lat od rozpoczęcia tego niezwykle ciekawego okresu. Spójrzmy na niego z perspektywy wieku, zajrzyjmy do warsztatu malarza, ceramika, tkaczki czy grafika, i przekonajmy się, że sztuka międzywojnia nie straciła niczego ze swojej świeżości.

Prowadzenie: Magdalena Schuster – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. W MNK prowadzi zajęcia i warsztaty dla młodszych i starszych, poza muzeum zajmuje się ceramiką, rękodziełem artystycznym i ilustracją. Współpracuje ze szkołami i domami kultury. W wolnym czasie reanimuje peerelowskie meble.
Gdy była dzieckiem chciała nosić szpilki, żeby jej ślady zostawiały takie fajne dziurki w asfaltowym chodniku. Teraz kupuje fleki na zapas, bo marzenia się spełniają.

Terminy i tematy:
 •  14.03.2020
  Grafika? Odbijam!
  Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Idzie młodość! I Grupa Krakowska”
  Grafika warsztatowa na stałe gościła w twórczości artystów dwudziestolecia międzywojennego. Jako technika była niedroga, a pozwalała młodym twórcom na wyrażanie i rozpowszechnianie swoich opinii. Inspirując się dziełami sprzed niemal stu lat, spróbujemy przenieść na papier swoje myśli i uczucia. Przygotujemy płytki gipsorytnicze i wykonamy odbitki.

 • 25.04.2020
  Tkacze i tkaczki
  Gmach Główny, al. 3 Maja 1, Galeria Rzemiosła Artystycznego
  Dekoracyjna tkanina zdobiąca ściany wnętrz towarzyszyła człowiekowi od zawsze. Jednak w latach dwudziestych XX wieku zaczęła wyglądać zupełnie inaczej, zapanowała w niej geometria! Inspirując się wystrojem wnętrz z tego okresu, przygotujemy pieczątki, a następnie ozdobimy nimi tkaniny. Może udekorujemy nimi także swoje domy?

 • 9.05.2020
  Porcelana jaśnie pana
  Gmach Główny, al. 3 Maja 1, Galeria Rzemiosła Artystycznego
  Empire to nazwa porcelanowego serwisu zaprojektowanego w latach dwudziestych XX wieku dla prezydenta Rzeczypospolitej. Ten i inne skarby wyprodukowała ćmielowska fabryka porcelany. Czy wiecie, jak wygląda praca projektanta i twórcy wyrobów ceramicznych? Dowiemy się tego na zajęciach, podczas których wykonamy własne, być może równie królewskie przedmioty.

 • 20.06.2020
  Rośliny Pana Artura
  Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12, wystawa „Nacht-Samborski i oblicza Holokaustu”
  Zieleń latem. Ta na drzewach, łąkach i w wazonach. Czy każda jest taka sama? Na ostatnim spotkaniu w cyklu spojrzymy przez ramię Artura Nachta-Samborskiego na jego martwe natury, pełne nieoczywistych zieleni. Nawiążemy do jego twórczości, przenosząc motyw liści na… bawełniane worki-plecaki. W końcu podczas każdych wakacji przydaje się coś, do czego można schować znalezione kamyki, muszle i ciekawe rośliny. Może i one staną się inspiracją do kolejnych twórczych działań?
Cykl 2
Duch sztuki

Czy zastanawialiście się kiedyś, co kieruje artystami w ich twórczej pracy? Jak było sto lat temu, a jak jest dzisiaj? Skąd bierze się potrzeba tworzenia sztuki? Czym jest duch sztuki? Odpowiedzi poszukamy w trakcie warsztatów. Zastanowimy się nad ideami stojącymi za wybranymi dziełami. Przyglądając się kolekcjom w muzealnych oddziałach, spróbujemy odnaleźć wspólny punkt łączący prace powstałe przed wiekami z tymi późniejszymi. Będziemy pracować plastycznie, dyskutować i, kto wie, może sami odczujemy działanie ducha sztuki...

Prowadzenie: Dominika Pałka – absolwentka edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prowadzi warsztaty plastyczne, współpracuje z pracownią rzeźby Tomasza Pałki, zajmuje się również filmem dokumentalnym. Interesuje się realizacją dźwięku w filmie oraz sztuką kulinarną.
Gdy była mała to chciała zostać nauczycielką, mieć farmę z owcami i być bogata. Marzyła o przecieranych jeansach i wierzyła, że z liści, patyków i płatków kwiatów robi perfumy.

 • 7.03.2020
  Artysta
  Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3
  Kiedy obraz ma swój początek? Czy wtedy, gdy artysta przykłada pędzel do płótna? A może już znacznie wcześniej, kiedy pomysł rodzi się w jego głowie? Dzieło powstaje od razu, czy zmienia się w trakcie pracy? Zapraszamy na warsztaty – opowieść o artyście i tworzeniu, o życiu artysty współczesnego i dawnego.

 • 18.04.2020
  Idea
  Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15
  Zamknijcie oczy i pomyślcie o swoich marzeniach, a następnie zastanówcie się, jak nadać im wymiar rzeczywisty. Co trzeba zrobić, by je zrealizować? Czy podobnie robią artyści? Jak wygląda droga od idei do kształtu? Jak pomysł przekształca się w szkic? Poszukajmy wspólnie odpowiedzi na te pytania. Wzorując się na kolekcji Książąt Czartoryskich, przyjrzymy się bliżej temu, jakie są możliwości pracy z ideą. Zmierzmy się z wyzwaniem wyrażania pojęć językiem plastycznym. Zapraszamy na warsztaty toczące się wokół zagadnienia idei.

  16.05.2020
  Warsztat
  EUROPEUM, pl. Sikorskiego 6
  Co stoi pomiędzy wizją a realizacją dzieła? Przykład prac środkowoeuropejskich artystów w kolekcji EUROPEUM pokazuje, że niezbędnym składnikiem powstania dzieła jest znajomość warsztatu, czyli kompetencja. Czym jest ten warsztat? Jak rozumieli go dawni artyści? Skąd się bierze znawstwo i zręczność? Jaka droga prowadzi do osiągnięcia sprawności i kunsztu? Sprawdźmy wspólnie, czego trzeba poszukać w sobie, aby je uzyskać.

  13.06.2020
  Inspiracja
  Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26
  Siłą sprawczą wielu dzieł sztuki jest inspiracja. Gdzie powinniśmy jej szukać? Każdy człowiek ma w sobie niepowtarzalne źródło inspiracji, wystarczy tylko rozejrzeć się dookoła lub, wprost przeciwnie, spojrzeć w głąb siebie. Ducha sztuki można znaleźć w zupełnie niespodziewanych miejscach – przy pianinie, w kuchni, za oknem, w ogrodzie… Co tym razem stanie się impulsem do powstania jedynej w swoim rodzaju pracy malarskiej? Wybierzmy się razem w podróż po domu oraz ogrodzie Józefa Mehoffera i odkryjmy własne inspiracje.

Zajęcia dla dzieci w MNK

Przeczytaj na blogu

Pusty brzuch muzeum - okiem muzealnej edukatorki

Pusty brzuch muzeum - okiem muzealnej edukatorki

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję