Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar

Zajęcia dla dzieci w MNK

Przeczytaj na blogu

Pusty brzuch muzeum - okiem muzealnej edukatorki

Pusty brzuch muzeum - okiem muzealnej edukatorki

10+ SZTUKA

10+ SZTUKA

10+ SZTUKA

Czy sztuka jest ludziom potrzebna, jak można ją wykorzystać, czego nas uczy? Cykl warsztatów weekendowych dla dzieci w wieku 10-13 lat.
Liczymy na to, że zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie posłużą za punkt wyjścia do "dorosłych" już rozmów, a jednocześnie opowieść o nich i ich twórcach rozwijać będzie wyobraźnię, kreatywność oraz umiejętność krytycznego i nieszablonowego myślenia. Na eksponaty, już być może dobrze znane, spojrzymy w nowy sposób i odkryjemy drzemiący w nich potencjał. 

Ważne informacje:
 • Warsztaty odbywają się w soboty w godz. 10.30–12.15 w wybranych oddziałach Muzeum
 • Wstęp: 100 zł – karnet na cały cykl zajęć; 25 zł – jednorazowy udział w warsztatach
 • Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona; grupy mają charakter kameralny
 • UWAGA: Ponieważ w tym cyklu wiek uczestników jest szczególnie istotny, prosimy, by nie zapisywać dzieci, które mają mniej niż 10 lub więcej niż 13 lat
Jak się zapisać;

 

Zajęcia odbywają się w dwóch cyklach tematycznych w wybrane soboty.


Cykl 1 Puzzle

Z drobnych fragmentów wyłania się coraz pełniejszy obraz. Poszczególne elementy układanki zaczynają do siebie pasować, odsłaniając wcześniej ukryte znaczenia. Splatają się wątki. Osobne historie zyskują kontekst, a na jego tle, pozwalają się lepiej rozumieć. Wyobraźcie sobie, że historia sztuki to puzzle, a każde warsztaty dostarczają nam kolejnych części do zbudowania obrazu. W nowym cyklu skupimy się na artystach tworzących w pierwszej połowie XX wieku. Będziemy przyglądać się pracom i zmianom następującym w sztuce. Sami staniemy się aktywnymi twórcami, zajmując się malarstwem, grafiką oraz fotografią.

Prowadzenie: Izabela Lechowicz: absolwentka Wydziału Malarstwa ASP we Wrocławiu. Zajmuje się fotografią, prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Założyła Światłoczułą – autorską pracownię plastyczno-fotograficzną. Lubi Beskid Niski.

Terminy i tematy:
 • 19.10.2019, godz 10:30-12:15, Pawilon Józefa Czapskiego
  Poruszenia - Jest rok 1924. Józef Czapski wraz z przyjaciółmi wyrusza z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych do wymarzonego Paryża, odkrywać malarstwo. Nazywani są Kapistami i stawiają kolor na pierwszym miejscu, a klasyczne wykorzystanie płótna do opowiadania historii uważają za marnotrawstwo. Walczą o „czyste” malarstwo, a ich przewodnikiem jest Józef Pankiewicz. W czasie warsztatów obejrzymy prace Czapskiego i zajrzymy do jego pracowni. Dowiemy się kim byli jego przyjaciele i co ich w sztuce poruszało.

 • 9.11.2019 godz. 10.30–12.15, Kamienica Szołayskich/ Idzie Młodość - I Grupa Krakowska
  Znaki szczególne  - 
  Lata 30. W krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych zaczynają swoje studia kolejni młodzi twórcy, charyzmatyczni, zaangażowani społecznie, tworzący nową sztukę. Bardziej niż kolor interesuje ich linia i przestrzeń. Spędzają ze sobą mnóstwo czasu, są nierozłączni, przyjaźnią się. Zakładają I Grupę Krakowską. Kto ją tworzy? O czym rozmawiają artyści w swojej ulubionej kawiarni plastyków? Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na nasze warsztaty.

 • 23.11.2019, godz. 10.30–12.15, Gmach Główny/ Jan Hrynkowski - Opowieść
  Duch awangardy - Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie. To tu nieco wcześniej niż Kapiści, zaczyna swoją twórczą drogę Jan Hrynkowski. Uczeń Józefa Pankiewicza, wrażliwy na kolor, otwarty na to co nowe. Bliski mu jest świat ruchu, przestrzeni. W jego pracach czuć ducha awangardy. Kogo spotkał na swojej drodze? Czym był „Jednoróg”? Jak zmieniała się twórczość artysty na przestrzeni lat? Jak zmieniał się Kraków? Odpowiedzi poszukamy podczas naszych warsztatów.

 • 14.12.2019, Kamienica Szołayskich/ Idzie młodość! I Grupa Krakowska
  Nowocześni - Grupa Krakowska organizuje pierwsze wystawy. Przełomowe, bo artyści pokazują prace poza kręgiem własnego środowiska. Szukają nowego języka dla swoich przeżyć. Jednocześnie zaczynają angażować się w teatr, powstaje Cricot, na którego przedstawienia przychodzą tłumy. Bliskie są im ruch, eksperyment, improwizacja. Czy ich prace mają jakiś wspólny mianownik? Może jest nim nowoczesność? Co ona właściwie oznacza? Podczas naszych warsztatów spróbujemy poszukać odpowiedzi.  
Cykl 2
Pomysł-Dzieło-Wystawa

Mieszkając w Krakowie lub odwiedzając inne miejsca zdarza nam się zwiedzać muzea, podziwiać wystawy, odwiedzać galerie sztuki. Niektóre od razu wprawiają nas w zachwyt, inne wręcz nas nudzą. Czemu tak się dzieje? Czy zrobienie wystawy to taka prosta sprawa? Jak sprawić by wystawa wzbudziła nasze zainteresowanie i ciekawość, wyjaśniała nieznane nam fakty, a nawet zaskakiwała a może nawet jak dobry film – trzymała w napięciu.
Podczas cyklu warsztatów dowiemy się jak powstają wystawy, kim są ich twórcy, jakimi zasadami się kierują. Zastanowimy się jakie znaczenie ma kolor ścian, długość podpisów, plakat, a nawet pamiątka z muzealnego sklepiku. Będziemy naprawdę twórczo pracować, indywidualnie i w grupach, spierać się i dyskutować oraz wchodzić w interakcję z prawdziwą publicznością.

Prowadzenie: Magdalena Szczepaniak-Tabor– absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Prowadzi zajęcia edukacyjne, tworzy, projektuje. Interesuje się łączeniem dźwięku z działaniami plastycznymi. Pasjonatka filmów animowanych.

Terminy i tematy:
 • 5.10.2019, godz. 10.30–12.15, Gmach Główny/ Dama z gronostajem
  Jeden obraz, a już wystawa?! - Czasem dzieło, które chcemy pokazać jest tak cenne i tak wyjątkowe, że decydujemy się eksponować je oddzielnie. Na czym polega ten szczególny charakter wybranego dzieła sztuki? Jakie tajemnice kryje jego historia? Co sprawia, że miejsce jego ekspozycji traktujemy niczym świątynię? Podczas warsztatów dowiemy się kim jest kurator wystawy i jakie znaczenie podczas tworzenia wystawy ma wiedza z zakresu historii sztuki. W sposób twórczy i nieszablonowy spróbujemy rozwiązać zagadkę samotności pewnej damy.
 • 16.11.2019, godz. 10.30–12.15, Dom Jana Matejki
  Wystawa dobrze opowiedziana - Czy wiecie, że nasze domy mogą się okazać prawdziwymi magazynami muzealnych eksponatów? Na półkach trzymamy wspomnienia, w szafach pamiątki z dawnych czasów, a w schowku na rowery przedmioty, które wciąż czekają na nowe życie. W każdym z nich drzemie historia, a podczas warsztatów zajmiemy się właśnie przedmiotami, które pomagają ją opowiedzieć. Naszym mentorem stanie się Jan Matejko – specjalista w dziedzinie wykorzystywania przedmiotów do snucia malarskiej opowieści.  Rekwizytornia tego artysty zainspiruje nas do stworzenia wystawy, w której nasza wyobraźnia odegra kluczowa rolę.
 • 21.12.2019, godz. 10.30–12.15, Kamienica Szołayskich/ Idzie Młodość - I Grupa Krakowska
  Najlepsza wystawa? Moja! - Wystawa sztuki współczesnej to dopiero wyzwanie! Ale i pretekst do burzy mózgów i dobrej zabawy. Podczas warsztatów porozmawiamy o malarstwie, grafice, rzeźbie, które bardzo się różnią od tego czym zajmowaliśmy się dotychczas. Do wspólnej zabawy z dziełami sztuki zaprosimy dźwięki i słowa. Wcielimy się w role designerów, grafików, projektantów, którzy odpowiadają za to, by informacja o wystawie trafiła do odbiorców i przyprowadziła ich do muzeum.

 • 11.01.2020 Gmach Główny/ Skarbiec Wyspiańskiego
  Bo wystawa to skarbiec - Co skłoniło kuratorów wystawy do nazwania jej skarbcem? Czy ukryto w nim jakieś tajemnice, a może najcenniejsze eksponaty? Czy wartość materialna dzieł to jedyna wartość, jaką posiadają? Podczas warsztatów spróbujemy złamać szyfr do skarbca dzieł Stanisława Wyspiańskiego, posłużymy się kluczem jego inspiracji i sami spróbujemy dołożyć coś do tego szczególnego skarbca.

Zajęcia dla dzieci w MNK

Przeczytaj na blogu

Pusty brzuch muzeum - okiem muzealnej edukatorki

Pusty brzuch muzeum - okiem muzealnej edukatorki

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję