Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

ODKRYWAJ NA WŁASNĄ RĘKĘ

ODKRYWAJ NA WŁASNĄ RĘKĘ

W ramach akcji „145 lat. Dwanaście oddziałów, tuzin wrażeń”

Dla tych, którzy lubią zwiedzać na własnych zasadach: w swoim tempie, z czasem na przerwę i na rozmowę.
Po prostu przyjdź i zwiedzaj lub spędź u nas czas ze swoją rodziną tak, jak lubisz!

Podczas zwiedzania polecamy materiały do samodzielnego wykorzystania – koniecznie wypróbujcie nasze karty zadań, filmy, przestrzenie edukacyjne, rekwizyty, aplikacje, audioprzewodniki, książki i gry! Dzięki nim nie tylko dowiecie się więcej i zwrócicie uwagę na niesamowite rzeczy, ale też odpoczniecie i po prostu będziecie się dobrze bawić. Słuchanie, czytanie, twórcze działanie, rywalizacja?... Sami wybierzcie i przekonajcie się, jak się zwiedza najlepiej!

Wiele z tych materiałów czeka na Was w oddziałach MNK każdego dnia, jednak nie każdy o nich wie.
Teraz każdego miesiąca stwarzamy okazję, by poznać je wszystkie bliżej, zapraszając do odkrywania na własną rękę w weekendy promocyjne poświęcone naszym oddziałom. Odbywają się one w ramach akcji „145 lat. Dwanaście oddziałów, tuzin wrażeń". Bilety na wystawę podczas weekendów objętych akcją w cenie 5 zł.



20-21.04.2024 (sobota-niedziela)
MNK CIOŁEK, Galeria Sztuki Dawnej Polski. XII-XVIII w.
ul. Kanonicza 17, 10:00-16:00

W przytłumionym świetle połyskują złocenia, z ram wyłaniają się zagadkowe postacie w fantazyjnych nakryciach głowy, w dali woła nas pejzaż z zamkiem i górami przywodzący na myśl najstarsze legendy…

MNK Ciołek to nie tylko miejsce dla tych, którzy chętnie przenieśliby się w czasie do średniowiecza czy chociażby baroku - jest też prawdziwym królestwem wszystkich tych, którzy lubią tajemnice, odkrywanie złożonej symboliki i tropienie źródeł zaskakujących przedstawień

  • KARTA ZADAŃ DLA DZIECI I RODZIN: „Siejemy raj”

    Kwiecień to najodpowiedniejszy miesiąc, by powędrować w głąb czasu i zajrzeć za mury średniowiecznego ogrodu.

    Z przewodnikiem w postaci naszej karty udajcie się na poszukiwania do galerii “Sztuka Dawnej Polski. XII-XVIII w.” i odnajdźcie rosnące na żyznej glebie dzieł sztuki rośliny. Przypatrzcie się im z uwagą botanika i prześledźcie ich symbolikę – dzięki temu z pomocą kredek uda się Wam sprawić, by przyklasztorny ogród bujnie rozkwitł. Bądźcie ostrożni! Za murami ogrodu przysiadł smok, a wśród zarośli sunie ślimak i bardzo nie chce, by ktoś mu przeszkodził w wiosennym spacerze.

    Karty, kredki i ołówki można pobrać na miejscu.

  • KARTY DO GRY MUZEALNEJ: „Tajemnice biskupiego Pałacu”

    Pewien entuzjasta muzeów, Wieńczysław Nieszczególny, postanowił wydać broszurę poświęconą detalom najciekawszych, najbardziej frapujących dzieł z galerii „Sztuka Dawnej Polski. XII–XVIII”. Jest jednak dość roztrzepany i zgubił listę z ich tytułami, która miała być podstawą spisu treści. Wydawca broszury liczy na Waszą pomoc!

    Korzystając z przygotowanych zestawów kart, urządźcie własne poszukiwania w galerii – to świetne ćwiczenie spostrzegawczości i dociekliwości oraz okazja, by zwrócić uwagę na tajemnicze i zaskakujące szczegóły ukryte w dziełach sztuki. Odpowiedzi sprawdzicie na stronie internetowej podanej w treści karty.

    Gra muzealna jest przeznaczona zarówno dla dorosłych i młodzieży, jak i opiekunów z dziećmi.



16-17.03.2024 (sobota-niedziela)
MNK MEHOFFER, Muzeum biograficzne Józefa Mehoffera

ul. Krupnicza 26, godz. 10:00-16:00

Zaciszny zabytkowy Dom Józefa Mehoffera to idealne miejsce na wiosnę: wielobarwne witraże niegdysiejszego Gospodarza i rozkwitające nawet na ścianach kwiaty potrafią najlepiej przypomnieć o budzącej się do życia przyrodzie. 

Swojsko skrzypiąca podłoga, ważki przysiadające na zasłonach i zapach przywodzący wspomnienia tworzą jedyną w swoim rodzaju atmosferę. Odnajdą się tu wszyscy ci, którzy lubią zaszyć się w ciszy w przytulnym kącie i… tworzyć, grać w gry lub po prostu pomyśleć. A ci, którzy tęsknią za ruchem, koniecznie muszą zajrzeć do coraz bardziej zieleniejącego się ogrodu!

  • KARTA ZADAŃ DLA DZIECI I OPIEKUNÓW: „W świecie witrażu” 
Lubicie zastanawiać się nad światem? A może wolicie przyglądać się dziełom sztuki tak uważnie, że niemal wodzicie po nich nosem, lub też bardziej cieszy Was własna twórczość? W karcie zadań poświęconej witrażom zastanowicie się nad naturą światła niczym prawdziwi filozofowie i filozofki, zbadacie szkiełko po szkiełku wybrany witraż Mehoffera i zaprojektujecie własny, a nawet poznacie bliżej baśniowe istoty, których sporo kryje się w zakamarkach starego domu.

Będzie też okazja, by skorzystać z przybornika kolorowych folii i sprawdzić, czym różni się świat niebieski od czerwonego i zielonego oraz który z nich jest Wam najbliższy. Przyda się tu mędrca szkiełko i oko, ale wierzymy, że i Wy możecie nimi zostać!


  • CIEKAWOSTKI O ROŚLINACH I PROJEKTOWANIE OGRODU
Jakie rośliny można spotkać w ogrodzie Mehoffera? Biegłych w botanice zachęcamy do samodzielnej identyfikacji okazów, a wszystkich – do losowania ciekawostek o kwiatach, drzewach i krzewach rosnących w tym największym ogrodzie w okolicy.

Tych, którzy już oczami wyobraźni widzą okolicę w pełnym rozkwicie, zapraszamy do zaprojektowania własnego ogrodu – na wszystkich architektów i architektki krajobrazu czekają specjalne karty, kredki i ołówki.


Granie w Muzeum? Dlaczego nie – gościnny Dom Mehoffera sprzyja miłemu spędzaniu czasu. Sięgnijcie po poduszki, wybierzcie miejsce i wypożyczcie jedną z naszych gier. Dzięki muzealnemu dodatkowi do gry Dixit nie tylko spróbujecie znanej rozrywki w nowej odsłonie, ale też poznacie lepiej kolekcję MNK. Karty „W poszukiwaniu kwiatu paproci” to z kolei zaproszenie do świata fantastycznych i mitologicznych istot, z których niejedna zamieszkuje muzealne mury.
 
Spróbujcie też odnaleźć dzieła, które zainspirowały niektóre z kart do gry.




17-18.02.2024 (sobota-niedziela)
MNK ARSENAŁ, Galeria Broń i Barwa

ul. Pijarska 8, godz. 10:00-18:00

Galeria Broń i Barwa otwiera na świat turniejów, rycerzy i pełnych emocji wydarzeń z ubiegłych wieków. Zobaczycie tu pochód husarskich koni, widowiskowo pokazane najrozmaitsze elementy uzbrojenia, a nawet… kordelas, który przywiózł pisarz Henryk Sienkiewicz z podróży do Afryki.

Gratka dla małych i dużych miłośników oraz miłośniczek minionych epok - bo dawne militaria to także ciekawa symbolika, odbicie postępu techniki i technologii oraz nieocenione źródło wiedzy o historii, modzie i poglądach ludzi.
 

W Galerii Broń i Barwa czekają na Was:
  • KARTA ZADAŃ DLA DZIECI - Dla Walecznych Dziewczynek i Chłopców Wojowników
Wiadomo, że każdy rycerz i rycerka najchętniej aktywnie działa, zamiast siedzieć w kącie. Z naszą kartą zadań w ręce wiadomo, co robić! Można ją pobrać bezpłatnie w przestrzeni ekspozycji, a potem - wspólnie zastanowić się nad tym, jakie cechy powinien mieć dobry rycerz bądź rycerka, odnaleźć wszystkie elementy dawnego uzbrojenia i prześledzić etapy rycerskiej edukacji. 

Kartę koniecznie zabierzcie ze sobą do domu - znajdziecie na niej przepis na wykonanie recyklingowego szyszaka, miecza i tarczy.

  • INTERAKTYWNA PREZENTACJA - Tapiseria “Przegląd wojsk pod Zabłudowem”
Tapiseria, Zabłudów… same trudne słowa? To tylko pozory! Dzięki tej prezentacji z łatwością wkroczycie do wnętrza pieczołowicie utkanego świata sprzed prawie 300 lat. Ujrzycie powiewające proporce, pędzące konie i powoli przesuwające się po niebie chmury. Dowiecie się, kim byli dragoni, a kim petyhorcy, czym jest czambon i dywdyk i jak to naprawdę było z tą husarią. 

Multimedialna prezentacja pozwala krok po kroku poznać bliżej poszczególne elementy przedstawionej na tapiserii, czyli dekoracyjnej tkaninie sceny, przyjrzeć się dokładnie powiększonym szczegółom, a dzięki animacjom i muzyce wczuć w klimat epoki. 
 
  • REKWIZYTY EDUKACYJNE
Lubicie odkrywać tajemnicze zakamarki i zaglądać w ciemne kąty w poszukiwaniu ukrytych skarbów? Jeśli tak, koniecznie odnajdźcie na wystawie oznaczone wizerunkiem ręki szuflady i sprawdźcie, co się w nich chowa.

Wprawdzie jesteśmy w muzeum, ale tym razem wolno dotykać niezwykłych znalezisk: w szufladach umieszczone zostały rekwizyty edukacyjne związane z obiektami pokazywanymi na wystawie. Śmiało możecie sprawdzić, jaki w dotyku jest hełm i misiurka, z czego zrobiony został buzdygan, a z czego szabla. Doskonale wiemy, że czasami nic nie powie nam tyle o materiałach, dawnych technikach i kontekście użytkowania zabytkowych przedmiotów, co dotyk!
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję