Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Czy przybył już poseł z Lechistanu? 06.05-31.08.2014 Czy przybył już poseł z Lechistanu?

Podtytuł: Turcica w zbiorze starodruków Muzeum Narodowego w Krakowie

Prezentacja druków o tematyce tureckiej i dotyczących stosunków polsko-tureckich z XV – XVIII wieku, uzupełniona o mapy i plany obrazujące tę tematykę.

Po pierwszych kontaktach Królestwa Polskiego z Imperium Osmańskim, nawiązanych w imieniu polskiego monarchy w 1414 roku, dopiero śmierć Władysława III pod Warną w 1444 roku w sposób bezpośredni zetknęła Polaków z ekspansywną polityką wojenną Turcji. Jednak stosunki polsko-tureckie na przestrzeni XV i XVI wieku układały się raczej pokojowo. Oba państwa, doceniając wzajemną siłę, starały się unikać bezpośrednich konfliktów. Różniły je systemy sprawowania władzy i religia. Monarchia turecka, zarządzana centralnie, realizowała wojenne imperialne cele, zaś Królestwo Polskie, gwarantujące prawa i swobody swoim szlacheckim obywatelom, nie stawiało wojny na pierwszym planie. Oba państwa, obejmując swym zasięgiem ogromne obszary, były organizmami wielonarodowościowymi i wielokulturowymi, zamieszkałymi przez ludność wyznającą różne religie.

Imperium tureckie osiągnęło apogeum swojej wielkości w połowie XVI wieku, za panowania sułtana Sulejmana Wspaniałego. Kolejni władcy z dynastii Osmanów podporządkowali sobie tereny Azji Mniejszej, południowo-zachodniej Azji, północnej Afryki i południowo-wschodniej Europy. Wiek XVII przyniósł burzliwy okres wojen, walk i potyczek zwieńczonych zwycięstwem Jana III Sobieskiego pod Wiedniem i pokojem w Karłowicach w 1699 roku kończącym wojenne zmagania. W XVIII wieku stosunki polsko-tureckie stały się jedynie elementem politycznych starć i wojen między Turcją a Rosją.

Upadek państwa polskiego w końcu XVIII wieku to kres formalnych kontaktów z Turcją, która nigdy nie uznała rozbiorów Polski. „Czy przybył już poseł z Lechistanu?” ― tym demonstracyjnym pytaniem, według XIX-wiecznej tradycji, miano rozpoczynać oficjalne audiencje u sułtana tureckiego, oczekując posła z Rzeczypospolitej, nieistniejącej już wówczas na mapie Europy.

Kurator: Iwona Długopolska ― kustosz w Dziale Starych Druków, Rękopisów i Kartografii MNK

Muzeum  im. Emeryka Hutten-Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek: 10.00-18.00
  • środa-niedziela: 10.00-16.00
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję