Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Zbiory kolekcjonerskie Jana Matejki 18.04-15.10.2013 Zbiory kolekcjonerskie Jana Matejki

W tym roku przypada 175. rocznica urodzin i 120. rocznica śmierci Jana Matejki jednego z najwybitniejszych polskich artystów, przedstawiciela nurtu malarstwa historycznego.

Z tej okazji, w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach odbyła się uroczysta inauguracja obchodów Roku Jana Matejki w Muzeum Narodowym w Krakowie, które będą połączeniem działań promocyjnych, edukacyjnych, wystawienniczych i naukowych. Po raz kolejny Muzeum chce przybliżyć szerszej publiczności postać tego niezwykłego, krakowskiego malarza i przypomnieć jego różnorodną działalność – jako artysty, pedagoga, kolekcjonera, obrońcy zabytkowej architektury, a równocześnie komentatora i popularyzatora historii Polski.

Dom Jana Matejki (ul. Floriańska 41) zaprosił na wystawę pt. "Zbiory kolekcjonerskie Jana Matejki - kolejnej ekspozycji z cyklu "Wielka rekwizytornia", która przybliża eksponaty z bogatej kolekcji krakowskiego malarza, tym razem związane głównie z historią Polski, kulturą Bliskiego Wschodu i Rosji. Poznajemy mi.in.: żupan Daniłowicza - wuja Jana III Sobieskiego i kapelusz z czasów napoleońskich, ukazany w obrazie Matejki Kościuszko pod Racławicami (1888) jako nakrycie głowy generała Józefa Zajączka.


Eksponowane na wystawie przykłady stroju bliskowschodniego to turecka, kobieca suknia wierzchnia z fioletowego aksamitu, chusta i buty ozdobione barwnym haftem o motywach roślinnych. Z terenów Rosji pochodzą czepce i epaneczki. Można zobaczyć również: pasy, sakiewki, woreczki, rękawiczki, korale, ozdobne pasmanterie, aplikacje, które Jan Matejko często uwieczniał jako ozdoby strojów na wielu swoich obrazach historycznych, m.in.: "Otrucie królowej Bony" (1859), Unia lubelska (1869), "Bitwa pod Grunwaldem" (1878), "Hołd pruski" (1882). Wyjątkową atrakcją dla publiczności jest Korona grobowa - według tradycji należąca do króla Zygmunta I Starego (ur. 1.01.1467 – zm. 1.04.1548), którą Jan Matejko otrzymał do swoich zbiorów kolekcjonerskich od anonimowego ofiarodawcy. Korona przez ostatnie 50 lat była przechowywana w Skarbcu Zamku Królewskiego na Wawelu. Teraz, po konserwacji wykonanej w Pracowni Konserwacji Tkanin i Pracowni Konserwacji Metalu i Broni Muzeum Narodowego w Krakowie, zostanie pokazana publiczności.

Kurator: Marta Kłak-Ambrożkiewicz
Koordynator: Agnieszka Zagrajek

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję