III odsłona: 20 I 2020 – 1 III 2020
20-01-2020
10
zdjęć
Pokaz kolekcji dzieł Stanisława Wyspiańskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.
II odsłona: 2 XII 2019 – 19 I 2020
02-12-2019
19
zdjęć
Pokaz kolekcji dzieł Stanisława Wyspiańskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.
I odsłona: 15 X 2019 – 1 XII 2019
15-10-2019
6
zdjęć
Pokaz kolekcji dzieł Stanisława Wyspiańskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.
KONCERT z okazji 137. urodzin Karola Szymanowskiego
03-10-2019
19
zdjęć
3 października 2019 w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie mieliśmy okazję do wysłuchania wyjątkowego koncertu w wykonaniu Magdaleny Barylak – sopran i Marioli Cieniawy – fortepian. Magdalena Barylak & Mariola Cieniawa nagrały w roku 2019 CD „Liryka polska” z pieśniami Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego. Koncert „urodzinowy” twórcy Stabat Mater i Harnasiów był zarazem promocją tej płyty, wpisującej się w nowe odczytanie najpiękniejszej liryki polskiej.
Sobotni koncert - weekend otwarcia
8
zdjęć
Otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich. Konferencja prasowa
19-12-2019
5
zdjęć
Otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich. Wernisaż
19-12-2019
11
zdjęć
Muzeum Książąt Czartoryskich. Wydarzenia edukacyjne
31-01-2020
6
zdjęć
Weekend otwarcia Muzeum Książąt Czartoryskich
22-12-2019
8
zdjęć
Urodziny Karola Szymanowskiego w willi Atma
03-10-2019
0
zdjęć
Koncert z okazji 137. urodzin Karola Szymanowskiego.
JÓZEF MEHOFFER - ŚW. SEBASTIAN I ŚW. MAURYCY
5
zdjęć
W kwietniu 2019 roku do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie dołączył kolejny projekt wykonawczy Józefa Mehoffera do witraży w katedrze św. Mikołaja we Fryburgu, karton „Św. Sebastian i św. Maurycy” (1899), który wraz z kartonem „Św. Katarzyna i św. Barbara”, zakupionym przez MNK w ubiegłym roku, współtworzy projekt uznawanego za arcydzieło sztuki monumentalnej witraża „Męczennicy” (1898-1901).
Józef Mehoffer - św. Sebastian i św Maurycy - otwarcie wystawy
4
zdjęcia
W sobotę 20 lipca 2019 odbyło się otwarcie wystawy prezentującej karton "Św. Sebastian i św. Maurycy" Józefa Mehoffera.
Mozaika polskiego plakatu
10
zdjęć
Na tytułową mozaikę polskiego plakatu składa się wybór prac z Dydo Poster Collection. To ponad 70 plakatów, które powstały na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Autorami są działający w tym okresie artyści wszystkich pokoleń. Od twórców tzw. polskiej szkoły plakatu po ostatnich adeptów szkół artystycznych, a więc tacy mistrzowie, jak: Eryk Lipiński, Henryk Tomaszewski, Jan Lenica, Waldemar Świerzy, Jan Młodożeniec, Henryk Starowieyski – którzy jeszcze do niedawna byli wśród nas – i ich najmłodsi koledzy po fachu – Patrycja Longawa i Jakub Zasada.
Rysunkiem o rysunku - wystawa prac konkursowych
12-06-2019
8
zdjęć
12 czerwca 2019 roku otworzyliśmy pokaz prac zakwalifikowanych do II etapu konkursu "Rysunkiem o rysunku - od techniki do autonomii przekazu" zorganizowanego w ramach wystawy "Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych". Wydarzeniu towarzyszyła ceremonia wręczenia nagród konkursowych.
Polscy spece od digitalizacji uczą się od MNK
7
zdjęć
10 maja 2019 roku Muzeum Narodowe w Krakowie gościło specjalistów od digitalizacji z placówek kultury w całej Polsce w ramach konferencji prezentującej program do zarządzania zbiorami MUZA. Uczestnicy poznawali strukturę i funkcjonalności nowego programu bazodanowego, wyposażonego w narzędzia regulujące całość spraw związanych z procesami muzealnymi oraz udostępnianiem obiektów i treści cyfrowych. Spotkali się z nimi m.in. dyrektor MNK dr. hab. Andrzej Betlej, koordynator projektu „Bliżej kultury. Cyfryzacja reprezentatywnych kolekcji jednego z najstarszych i największych muzeów w Polsce – Muzeum Narodowego w Krakowie dla e-kultury i e-edukacji” Michał Dziewulski oraz Joanna Dziewulska, pełnomocnik dyrektora MNK ds. zarządzania zasobami cyfrowymi.
Projekt Bliżej Kultury na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie
9
zdjęć
Mamy już adres nowego cyfrowego katalogu zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie: zbiory.mnk.pl. Jednym z pierwszych miejsc, w których go promowaliśmy, były 22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie w dniach 26-28 października 2018. Rozdaliśmy ponad 4 tysiące zakładek z dziełami sztuki, które znajdą się na nowej platformie, oraz jej adresem. Wszystko w ramach projektu „Bliżej kultury. Cyfryzacja reprezentatywnych kolekcji jednego z najstarszych i największych muzeów w Polsce – Muzeum Narodowego w Krakowie dla e-kultury i e-edukacji”.
Dziennikarze i blogerzy w Pracowni Digitalizacyjnej MNK
6
zdjęć
Kto zostanie wykonawcą portalu służącego do prezentacji zasobów cyfrowych Muzeum Narodowego w Krakowie? Jak wygląda muzealna pracownia digitalizacji? Jakie umiejętności i sprzęt trzeba posiadać, aby sfotografować trójwymiarowe dzieło sztuki na potrzeby nowoczesnej platformy cyfrowej. Tego wszystkiego dowiedzieli się dziennikarze i blogerzy podczas konferencji prasowej połączonej z wizytą studyjną, zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach projektu „Bliżej kultury. Cyfryzacja reprezentatywnych kolekcji jednego z najstarszych i największych muzeów w Polsce – Muzeum Narodowego w Krakowie dla e-kultury i e-edukacji.
Dni Otwarte Funduszy Europejskich w MNK
10
zdjęć
W dniach 10-12 maja 2019 w Muzeum Narodowym w Krakowie odbyła się promocja projektu „Bliżej kultury. Cyfryzacja reprezentatywnych kolekcji jednego z najstarszych i największych muzeów w Polsce – Muzeum Narodowego w Krakowie dla e-kultury i e-edukacji” podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
Józef Czapski: malarstwo, rysunek, dzienniki
14
zdjęć
Józef Czapski: malarstwo, rysunek, dzienniki z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie oraz ze zbiorów Krystyny Zachwatowicz-Wajdy i Andrzeja Wajdy to najpełniejsza prezentacja malarstwa Józefa Czapskiego w Pawilonie Józefa Czapskiego.
Idzie Młodość. I Grupa Krakowska
7
zdjęć
Wystawa jest opowieścią o krótkiej, ale szalenie intensywnej historii I Grupy Krakowskiej, opowieścią o życiu i twórczości barwnej i nieprzeciętnej młodzieży, której losy, mocno ze sobą splecione, włączyły się w historię polskiej awangardy. Aleksander (Sasza) Blonder (ps. André Blondel), Blima (Berta) Grünberg, Maria Jarema, Franciszek Jaźwiecki, Leopold Lewicki, Adam Marczyński, Stanisław Osostowicz, Szymon Piasecki, Mojżesz Schwanenfeld, Bolesław Stawiński, Jonasz Stern, Eugeniusz Waniek, Henryk Wiciński, Aleksander Winnicki – oto członkowie przedwojennej I Grupy Krakowskiej.
Zbylut Grzywacz - pokaz obrazu "Chlebak"
04-06-2019
1
T_PHOTO_COUNT_0
Muzeum Narodowe w Krakowie i Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Zbyluta Grzywacza zapraszają na specjalny pokaz obrazu artysty pt. Chlebak z cyklu Rekolekcje wiśnickie. Obraz można będzie oglądać na wystawie Sytuacja się zmieniła w Gmachu Głównym MNK od 4 czerwca – dnia 80. urodzin artysty oraz 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów.