Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

SZEŚĆ DNI STWORZENIA

01.08.2023-21.01.2024 SZEŚĆ DNI STWORZENIA

Biblijny opis stworzenia Nieba i Ziemi zajmuje 31 wersetów pierwszego rozdziału pierwszej księgi – Bereszit, po łacinie: Genesis, w polskim tłumaczeniu: Księga Rodzaju. Lakoniczność tego opisu pobudzała literacką wyobraźnię ludzi już w starożytności, a od średniowiecza stała się kanwą dla wizualizacji etapów początków Świata.

We wczesnych edycjach Biblii znajdujemy wyobrażenia Boga w akcie tworzenia: wskazującego palcem na materializującą się Ziemię, Słońce i gwiazdy oraz rośliny, zwierzęta i pierwszego człowieka. Plastyczne przedstawienia początku Świata osadzone były w krajobrazie znanym i twórcom, i odbiorcom. Świat, znany Europejczykom, rozszerzał się w powszechnym odczuciu od czasu wielkich odkryć geograficznych, od końca XV wieku. Poznawano wówczas rozległość mórz, nowe lądy oraz odmienną od europejskiej szatę roślinną i egzotyczną faunę. Sporządzono szereg opisów i map nowych lądów i udokumentowano graficznie ich florę i faunę oraz cuda natury. Wyobrażenia etapów stworzenia Świata zamieszczane w różnych edycjach Biblii zostały na wystawie skonfrontowane z wizualną dokumentacją realnego Świata z zamieszkującymi go roślinami, zwierzętami i ludźmi.

Kurator: Agnieszka Perzanowska

Słowa kluczowe:

wystawa

MNK Czapscy

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek: 10.00-18.00
  • środa-niedziela: 10.00-16.00
Wyobrażenie Boga stwarzającego Kosmos – system planetarny znany z obserwacji astronomicznych. Miedzioryt z wielotomowego dzieła o wszelkich aspektach przyrody świata.
Georges Louis Leclerc de Buffon, Histoire Naturelle […] T. 1. A Paris, Chez Pankoucke, et á Liege, chez C. Plompteux, 1769.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję