Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Konserwacja hetmańskiej Chorągwi Wojska Ukraińskiego z XVII wieku

Konserwacja hetmańskiej Chorągwi Wojska Ukraińskiego z XVII wieku

27.09.2007
czwartek

Konserwacja hetmańskiej Chorągwi Wojska Ukraińskiego z XVII wieku

Muzeum Narodowe w Krakowie rozpoczęło konserwację niezwykle cennego zabytku dziedzictwa narodowego Ukrainy - hetmańskiej Chorągwi Wojska Ukraińskiego z XVII wieku, która obecnie przechowywana jest w Muzeum Historycznym w Charkowie.
Chorągiew ta jest jednym z najważniejszych – ocalałych do naszych czasów – symboli narodowych oraz wyjątkowym świadkiem walki o niepodległość i tożsamość narodową Ukrainy.

Chorągiew wykonana na Kremlu w Moskwie, w latach 1686-1688, na zamówienie Iwana i Piotra Olesijowiczow oraz ich siostry Sofii, nadana została ukraińskiemu hetmanowi Iwanowi Samojłowiczowi, przejęta następnie przez hetmana Iwana Mazepę, a po przegranej przez niego bitwie pod Połtawą w 1709 roku przeszła w ręce hetmana Iwana Skoropadzkiego.

Przez blisko pół wieku symbolizowała najwyższą kozacką władzę na Ukrainie.

Dzisiaj w ukraińskich muzeach znajduje się jedynie 5 kozackich chorągwi, a wśród nich ta jest najstarsza, jedyna hetmańska i jedna z trzech zachowanych na świecie chorągwi hetmańskich (druga przechowywana jest w Moskwie, a trzecia w Sztokholmie).

Obecny stan zachowania Chorągwi – malowanej i złoconej na jedwabiu – jest bardzo zły. Z tego powodu obiekt od wielu lat nie był eksponowany. Ostatnie prace konserwatorskie z połowy XIX wieku z pewnością uratowały i tak już bardzo zniszczony zabytek, jednak postępujący proces starzenia i inne przyczyny spowodowały dalszą, daleko posuniętą destrukcję.

Aby uratować i zachować dla przyszłych pokoleń bezcenny obiekt, konieczne są natychmiastowe kompleksowe prace konserwatorskie. Tego trudnego, ale i bardzo prestiżowego zadania podjęli się doświadczeni konserwatorzy tkanin i malarstwa z Muzeum Narodowego w Krakowie, którzy posiadają w swoim dorobku podobne realizacje.

Podpisana została stosowna umowa pomiędzy Muzeum Narodowym w Krakowie a Muzeum Historycznym w Charkowie i Fundacją Intelektualnej Współpracy „Ukraina – XXI wiek”. Konserwacja Chorągwi przeprowadzana jest w ramach przygotowań do wielkiej wystawy: „Ukraina – Szwecja: na skrzyżowaniu losów historii XVII-XVIII w.”. Zaplanowana w Kijowie na jesień 2008 roku będzie poświęcona trzechsetnej rocznicy ukraińsko-szwedzkiego sojuszu hetmana Iwana Mazepy i króla Karola XII.
Dodatkowo wystawa uświetni w 2009 roku obchody również trzechsetnej rocznicy śmierci wielkiego hetmana Iwana Mazepy.

Konserwacja Chorągwi to kolejny mocny akcent w wieloletniej współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie z instytucjami kultury i muzeami na Ukrainie. W ostatnich latach zrealizowano wiele znaczących projektów wystawienniczych i konserwatorskich, jak np. wystawa w 2006 roku „Skarby znad Morza Czarnego”, na której prezentowane były najcenniejsze zbiory Muzeum Archeologicznego w Odessie, odrestaurowane przez konserwatorów z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Symbolicznym dowodem tej owocnej współpracy jest odznaczenie Dyrektora Muzeum, pani Zofii Gołubiew, wysokim odznaczeniem państwowym Ukrainy – orderem księżnej Olgi.