Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo
Wtorek to dzień bezpłatnego wstępu na wystawy stałe w MNK.


Pałac Biskupa Erazma Ciołka - Zbiory

 • Ekspozycja przedstawia dzieła polskiej sztuki średniowiecznej i nowożytnej, pochodzące ze zbioru gromadzonego od XIX wieku, które prezentowane są w zabytkowych wnętrzach Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.

 • Drewniana figurka Matki Boskiej trzymającej na rękach Dzieciątko. Matka Boska stoi przodem, ale odchyla się nieco w lewo, a Jezus siedzi prosto na jej prawej ręce. Maryja ma na sobie czerwoną suknię, złotą pelerynę i prostą złotą koronę. Dzieciątko jest nagie.

  Matka Boska z Dzieciątkiem z kościoła w Krużlowej Wyżnej, około 1410

 • Fragment retabulum ołtarza głównego z kościoła augustianów w Krakowie przedstawiający modlitwę w Ogrójcu. Postać Jezusa klęczy i modli się. Ma skrzyżowane ręce, zamknięte oczy i schyloną głowę. Obok Chrystusa śpią trzej apostołowie. Głowy postaci otaczają aureole. W ogrodzie znajdują się małe drzewa, a także skała, na której stoi kielich z krzyżem. W stronę ogrodu leci anioł. Ogród jest otoczony płotem, za którym stoją żołnierze z Judaszem na czele. W tle widać rozgwieżdżone niebo.

  Modlitwa w Ogrojcu. Kwatera z retabulum ołtarza głównego z kościoła augustianów w Krakowie, 1468

 • Obraz przedstawiający ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Chrystus wisi na drewnianym krzyżu. .Pod krzyżem znajdują się Matka Boska, Jan Ewangelista i klęcząca Maria Magdalena. Wszyscy mają czerwono-żółte aureole. Oprócz nich na obrazie jest ubrany w zbroję Setnik wskazujący palcem na Jezusa Chrystusa i Longinus przebijający włócznią bok Chrystusa.

  Ukrzyżowanie (tzw. duże) z kościoła w Korzennej, ok. połowy XV wieku

 • Jasna płaskorzeźba przedstawia modlitwę Jezusa w Ogrójcu. Postać Jezusa klęczy i modli się. Ma dłonie złożone w geście modlitewnym. Obok Chrystusa śpią trzej apostołowie. W tle widać ogrodzenie i bramę, przez którą do ogrodu wchodzą żołnierze z Judaszem na czele. Nad ogrodem czuwa anioł. W tle widać zabudowę miasta.

  Wit Stwosz, Chrystus w Ogrojcu z cmentarza przy kościele Mariackim w Krakowie, 1485

 • Obraz przedstawia zwiastowanie Maryi. Matka Boska stoi tyłem do Archanioła, ubrana w czerwoną suknię i zieloną pelerynę. Archanioł ma białą szatę, czerwoną pelerynę, blond włosy i zielone skrzydła. Trzyma banderolę z napisem „Ave gracia plena dominus tecum”. U stóp archanioła klęczy miniaturowa postać duchownego.

  Zwiastowanie z kościoła w Cięcinie, ok. 1490

 • Obraz przedstawia Świętego Stanisława siedzącego na tronie. Święty ma na sobie białe szaty i zieloną pelerynę, białe rękawiczki ze złotymi krzyżami i czapkę. W ręku trzyma berło. Jego głowę otacza aureola. U jego stóp klęczy mężczyzna, nagi z wyjątkiem białego prześcieradła zawiniętego wokół ciała. W tle zielona ściana, na której znajduje się duże półkole przedzielone w pół - jego górna część jest pokryta żółtą tapetą, a dolna - czerwoną. Obie są dekorowane roślinnymi ornamentami.

  Św. Stanisław, z okolic Tarnobrzega, ok. 1515

 • Drewniana, polichromowana rzeźba przedstawia Chrystusa na osiołku palmowym. Chrystus jest wyprostowany, prawą dłoń unosi w geście błogosławieństwa. Ma na sobie brązowy płaszcz. Osiołek stoi na wózku z czterema kołami.

  Chrystus na osiołku z kościoła w Szydłowcu, pocz. XVI wieku

 • Obraz wotywny Jakuba Dębińskiego. W dolnej części znajdują się klęczący członkowie rodziny Dębińskiego. Z lewej strony znajdują się mężczyźni, a z prawej kobiety. Główną część obrazu zajmuje Trójca Święta: na tronie siedzi Bóg Ojciec i trzyma w rękach krzyż, na którym wisi Jezus Chrystus. Między nimi unosi się gołębica symbolizująca Ducha Świętego. Między Trójcą Świętą a członkami rodziny Dębińskiego znajdują się dwie trójki śpiewających aniołów ubranych w liturgiczne szaty. Za tronem, po jego obu stronach, stoją anioły nakładające brokatową tkaninę na fotel. Złote tło jest dekorowane ornamentami roślinnymi.

  Święta Trójca. Obraz wotywny Jakuba Dębińskiego, z kościoła w Dębnie k. Brzeska, 1520

 • Obraz przedstawia Chrystusa stojącego w kadzi wypełnionej winogronami. Na plecach dźwiga krzyż. Z ran Chrystusa strumieniami leci krew. Na niebie unosi się postać Boga Ojca wkręcającego ogromną śrubę w dziurę w krzyżu. Na drugim końcu krzyża siedzi gołębica symbolizująca Ducha Świętego. Zza chmur wyłaniają się postacie aniołów. Przed kadzią klęczy dwóch aniołów trzymających kielich, do którego wlewa się płyn wypływający z kadzi przez niewielki otwór. Za kadzią stoją dwaj mężczyźni, którzy trzymają w rękach ogromne kosze winogron, a z drugiej strony do kadzi podchodzi mężczyzna z aureolą wokół głowy. Mężczyzna ten ma kosz winogron na plecach.

  Tłocznia Mistyczna z Lelowa, 1647

 • Drewniany model kościoła. Nawa główna jest zwieńczona dwuspadowym dachem, na szczycie którego znajduje się wieża. Fasada kościoła składa się jeszcze z dwóch bocznych wieży: jedna z nich jest częściowo pokryta drewnianymi panelami, a druga imituje efekt zamurowania.

  Model kościoła w Szalowej, ok 1740

 • Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego. Król ma siwe, lekko kręcone, krótkie włosy. Jest zwrócony bokiem. Ma neutralny, ale łagodny wyraz twarzy. Jest ubrany w ciemny mundur generalski z insygniami Orderu Orła Białego: haftowaną gwiazdą i błękitną wstęgą na piersi. Ma na sobie czerwoną pelerynę haftowaną w orła polskiego.

  Konstanty Aleksandrowicz, Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego, króla Polski, 1786

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję