Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo
Wtorek to dzień bezpłatnego wstępu na wystawy stałe w MNK.

Muzeum jest nieczynne w poniedziałki.

Galeria Sztuki Dawnej Polski będzie nieczynna dla zwiedzających w dniach 28-29 marca 2023r.
Galeria Sztuki Cerkiewnej będzie nieczynna dla zwiedzających w dniach 30-31 marca 2023r.

Pałac Biskupa Erazma Ciołka - Zbiory

  • Wystawa prezentuje nieznaną dotąd szerzej kolekcję ikon, która jest jednym z najstarszych i najcenniejszych zbiorów malarstwa cerkiewnego w Europie Środkowej. Znajdują się tu przede wszystkim dzieła pochodzące z południowo-wschodnich rubieży dawnej Rzeczypospolitej. Najważniejszą część zbioru stanowią bezcenne ikony piętnasto- i szesnastowieczne z rejonu Karpat, określane także jako zachodnioruskie.

  • Chusta z wizerunkiem Chrystusa. Jezus ma brodę i długie włosy zaplecione w warkocze. Jego głowę okala złota aureola. Nad głową Jezusa z lewej i prawej strony namalowano anioły. Poza tym chusta jest zdobiona geometrycznymi ornamentami.

    Acheiropietos - Mandylion (ikona)

  • Matka Boska trzyma na ręku Dzieciątka. Figura Jezusa ma nieco zniekształcone proporcje - nie przypomina małego dziecka, a raczej zmniejszoną sylwetkę chłopca. Głowy postaci otaczają złote aureole. Na górze ikony z prawej i lewej strony unoszą się aniołowie.

    Matka Boska z Dzieciątkiem, ikona, XV wiek

  • Średniowieczna ikona prawosławna ukazuje siedzących przy skromnie nakrytym stole Józefa i Marię w otoczeniu dwóch Posłańców Bożych w czerwonych szatach, którzy siedzą po ich przeciwnych stronach. Pomiędzy nimi zaś siedzi trzeci, w purpurowych szatach. Dalej w głębi widnieje panorama miasta. Wysoko na niebie, na kolanach Boga siedzi sam Chrystus.

    Trójca Święta "Starego i Nowego Testamentu", ikona, 1 połowa XVI w.

  • Średniowieczna ikona prawosławna. Centralne miejsce na obrazie zajmuje Matka Boska, spoczywająca na zwoju materiału, niesionego przez tłum ludzi i świętych do Bram Niebios. Kamienne wejście jest strzeżone przez Anioły z pochodniami, zaś przed nimi stoi sam Chrystus.

    Zaśnięcie Matki Boskiej, ikona, przełom XVI i XVII wieku

  • Średniowieczna ikona prawosławna. W centrum obrazu na złotych tronach siedzą dwaj władcy Rusi, noszą barwne szaty oraz korony na głowach. Pomiędzy nimi znajduje się Jabłko Królewskie, ozdobione prawosławnym krzyżem greckim. Wokół nich stoi tłum świętych i błogosławionych, zaś wysoko w górze, w otoczeniu Aniołów stoi sam Chrystus. Ikonę otaczają tytuł i opisy naniesione cyrylicą, a także rama z motywem kwiatów i liści.

    Trójca Święta, ikona, XVIII wiek

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję