Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Europeum jest niedostępne dla publiczności, powstaje tutaj  MUZEUM STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

Część zbiorów prezentowanych wcześniej w Europeum znajduje się obecnie w Muzeum Niepołomickim  w Zamku Królewskim w Niepołomicach. 

MUZEUM NIEPOŁOMICKIE

ul. Zamkowa 2
czynne: wtorek – niedziela
maj – wrzesień: 10.00 – 18.00 / październik – kwiecień: 10.00 – 17.00
tel. 517 590 420

www.muzeum.niepolomice.pl
O oddziale

EUROPEUM czasowo niedostępne dla publiczności - O oddziale

Powiększ tekst Drukuj
Po raz pierwszy w 135-letniej historii Muzeum Narodowego w Krakowie pokazujemy na osobnej stałej wystawie kolekcję sztuki europejskiej. Ekspozycja mieści się w nowo utworzonym oddziale MNK – Ośrodku Kultury Europejskiej - EUROPEUM w dawnym Spichlerzu przy pl. Sikorskiego 6.
– Europa w Spichlerzu! – kiedyś gromadzono w nim ziarno na zasiew, dzisiaj chcemy, by plonem była "zasiewana” tu wiedza o kulturze Europy, do której od wieków należymy. Sztuki piękne, literatura, filozofia, poezja, muzyka – będą stanowiły bogactwo gromadzone dziś w Spichlerzu, w nowym jedenastym oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Zapraszamy do wyremontowanego konserwatorsko XVII-wiecznego budynku, w którym, po raz pierwszy w swojej historii, Muzeum Narodowe w Krakowie prezentuje własny zbiór sztuki zachodnioeuropejskiej – mówi Zofia Gołubiew, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Zabytkowy, zbudowany w XVII wieku Spichlerz, znajdujący się w sąsiedztwie klasztoru oo. Kapucynów, blisko Rynku Głównego, był wielokrotnie przebudowywany. Po II wojnie światowej budynek przeszedł na własność Muzeum Narodowego w Krakowie. W 1969 roku urządzono tam magazyn mebli. W latach 2008–2013 przeprowadzono generalny remont Spichlerza. Prace budowlano-konserwatorskie obejmowały między innymi: izolację fundamentów, konserwację fasad, wymianę dachu, ułożenie nowych posadzek. Wykonano nowe instalacje elektryczne, c.o., wodno-kanalizacyjne, wentylację i klimatyzację. Budynek został wyposażony w nowoczesne systemy przeciwwłamaniowe i przeciwpożarowe. Zagospodarowano teren wokół Spichlerza – zniknęły stare baraki, pojawiła się nowa nawierzchnia, a w podwórku utworzono lapidarium, zawierające kilkaset detali architektonicznych pochodzących z dawnych budynków naszego miasta. Remont kosztował 9 mln zł.

Ekspozycja w Spichlerzu ukazuje siedem wieków historii sztuki europejskiej na przykładzie ponad 100 obrazów i rzeźb. Zbiory te, gromadzone od założenia muzeum w roku 1879 (głównie jako dary), początkowo nie były objęte jakąś szczególną polityką kolekcjonerską, ponieważ muzeum – zgodnie ze swą nazwą – skupiało uwagę przede wszystkim na dziełach sztuki rodzimej. Sytuacja zmieniła się po wojnie, gdy muzeum nabyło wybitne dzieła malarstwa i rzeźby zachodnioeuropejskiej, takie jak: "Ukrzyżowanie” Paola Veneziano, "Adoracja Dzieciątka” Lorenza Lotto, "Kazanie św. Jana Chrzciciela” Pietera Brueghela mł. oraz francuską, XIV-wieczną rzeźbę "Madonna z Dzieciątkiem” czy "Popiersie biskupa” wykonane około 1500 roku w Niderlandach.

Do 2010 roku zbiory sztuki europejskiej MNK prezentowane były razem z kolekcją Czartoryskich w Muzeum Książąt Czartoryskich – Oddziale MNK. Galeria w Muzeum Książąt Czartoryskich zamknięta została w roku 2010, z powodu remontu. Zarząd Fundacji Książąt Czartoryskich zdecydował, że po remoncie będzie tam prezentowana wyłącznie kolekcja Czartoryskich. To sprawiło, że Dyrekcja MNK postanowiła utworzyć samodzielną ekspozycję sztuki europejskiej w budynku Spichlerza.

Obok wymienionych już powyżej można zobaczyć tam inne wspaniałe dzieła sztuki: średniowieczne Madonny katalońskie, "Chrystusa Boleściwego” Jana Gossaerta zwanego Mabuse, "Ucieczkę do Egiptu” Luki Giordano, "Portret Chłopca z łukiem i psem” Nicolaesa Maesa, "Portret Antonia Canovy” Antonia d’Este, "Portret Michała Bogorii Skotnickiego” Francois-Xavier Fabre czy "Merkurego” Bertela Thorvaldsena.

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM pełni też funkcje edukacyjne i jest jedynym w kraju centrum informacji o zbiorach malarstwa zachodnioeuropejskiego w Polsce. W XXI wieku ma uświadamiać publiczności trwającą od wielu stuleci przynależność do Europy naszej kultury i wielu dziedzin sztuki. EUROPEUM ma gościć wystawy, imprezy, koncerty, wykłady dotyczące szeroko rozumianej kultury europejskiej.

W Spichlerzu mieści się też sklepik muzealny.

Opracowanie: Katarzyna Bik
Scenariusz: Janusz Wałek, Dorota Dec
Opieka konserwatorska: Katarzyna Novjaković

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Mecenas MNK

Partner Strategiczny MNK

PARTNER EUROPEUM

Dofinansowano ze środków

Projekt współfinansowany

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję