Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar

Muzeum Książąt Czartoryskich jest w trakcie remontu. Obraz Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem" prezentowany jest w Gmachu Głównym, obraz "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta znajduje się w EUROPEUM. Zbiory Galerii Sztuki Starożytnej można znaleźć na wystawie Znajduje Starożytności Bardzo Piękne. Antyk Okiem Kolekcjonera w Zamku Królewskim w Niepołomicach.

O oddziale

Muzeum Czartoryskich - O oddziale

Powiększ tekst Drukuj
Powstanie Muzeum Książąt Czartoryskich związane jest działalnością księżnej Izabeli Czartoryskiej (1746-1835), której pragnieniem było zachować świadectwa polskiej historii dla potomnych. Dewiza "Przeszłość – Przyszłości", wyryta nad wejściem do Świątyni Sybilli wzniesionej w 1801 roku w Puławach, oddawała istotę zgromadzonych w tym skarbcu przedmiotów – obrazów, obiektów rzemiosła artystycznego, militariów związanych ze sławnymi polskimi postaciami.
W drugim budynku muzealnym, Domu Gotyckim otwartym w 1809 roku, mieściły się dzieła sztuki i pamiątki po znanych osobistościach zagranicznych. Upadek powstanie listopadowego zmusił Rodzinę do opuszczenia Puław i przeniesienia zbiorów w bezpieczne miejsce, jakim był Paryż. Z miastem tym i z siedzibą w Hôtel Lambert łączy się kolejny etap tworzenia kolekcji. Książę Władysław Czartoryskich (1828-1894) pozyskiwał zbiory zarówno w czasie swoich podróży jak i samym Paryżu, mając na celu stworzenie nowoczesnego muzeum o charakterze naukowym. W 1876 roku kolekcja została przeniesiona do Krakowa i udostępniona publiczności. Budynek Arsenału miejskiego, dawny klasztor Pijarów oraz kamienice na rogu ul. św. Jana i ul. Pijarskiej połączono w kolejnych latach w jeden kompleks muzealny według projektu Gabriela Ouradou. 

29 grudnia 2016 kolekcja Książąt Czartoryskich stała się integralną częścią Muzeum Narodowego w Krakowie. Po dokończeniu remontu budynków Muzeum Książąt Czartoryskich przy ulicy św. Jana 19 wraz z przyległym od strony ulicy Pijarskiej Arsenałem, ta bezcenna kolekcja, zaliczana do najważniejszych Polsce, licząca 86 tysięcy muzealiów, będzie znowu udostępniona publiczności.

opracowanie: dr Dorota Gorzelany - kierownik Działu Sztuki Starożytnej MNK
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję