Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo
Dniem bezpłatnego wstępu na wystawy stałe w MNK jest wtorek.

W poniedziałki muzeum jest nieczynne.

Kamienica Szołayskich - O oddziale

Powiększ tekst Drukuj
Obecnie w oddziale trwają prace nad nową wystawą. Już od 17 grudnia 2021 zapraszamy do kamienicy Szołayskich, w której udostępnione zostaną dwie stałe ekspozycje: „Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku” oraz „Przekroje Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku”
Szczegóły już wkrótce.

Więcej informacji o przygotowywanych wystawach:
PRZEKROJE. GALERIA ARCHITEKTURY POLSKIEJ XX I XXI WIEKU
PRZEDMIOTY. GALERIA DESIGNU POLSKIEGO XX I XXI WIEKU
Kamienica Szołayskich to narożny, dwupiętrowy budynek usytuowany w pobliżu Rynku Głównego. Zwrócony okazałą fasadą ku placowi Szczepańskiemu oraz dużo skromniej do ulicy Szczepańskiej, sąsiaduje m.in. z gmachami Teatru Starego i Pałacu Sztuki.

Najstarsza część obiektu powstała w XV wieku. Obecny kształt kamienica uzyskała w wyniku przebudów w XVII, XIX i XX stuleciu. Początkowo własność mieszczańska, od drugiej ćwierci XVII do końca wieku XVIII należała do klasztoru Bożego Ciała, następnie znów stała się własnością prywatną.

Jej zasadnicza rozbudowa dokonała się w latach 1815-1818, po założeniu i w trakcie regulacji placu Szczepańskiego. W latach 1849-1856 działała tu redakcja i drukarnia krakowskiego "Czasu". Od 1902 kamienica należała do ziemiańskiej rodziny Szołayskich, która w 1904 zapisała ją Muzeum Narodowemu w Krakowie. Po śmierci Włodzimiery Szołayskiej w 1928 roku nastąpiło adaptowanie kamienicy do celów muzealnych. Z końcem roku 1934 miało tu miejsce oficjalne otwarcie Oddziału im. Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego, jednego z największych darczyńców Muzeum. W czasie II wojny światowej budynek został zaanektowany przez Niemców na potrzeby partii nazistowskiej.

W 2003 roku w Kamienicy Szołayskich otwarto przeniesione z ulicy Kanoniczej Muzeum Stanisława Wyspiańskiego oraz zorganizowano stałą wystawę poświęconą Feliksowi Jasieńskiemu.

Po generalnym remoncie i modernizacji budynku w 2012 r., uległa też zmianie nazwa tego oddziału - aktualnie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego zostało przekształcone w "Kamienicę Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego". W oddziale, oprócz ekspozycji stałych i czasowych, odbywają się wykłady, koncerty, spektakle teatralne oraz zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży. Część parteru odnowionego budynku przystosowano do obsługi publiczności, m.in. stworzono tu centrum informacji, sklep muzealny i kawiarnię oraz salę wielofunkcyjną.


Dzięki podjazdom i windom zbiory Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego dostępne są także dla osób niepełnosprawnych.W czasie prac nad nową Galerią, w Kamienicy Szołayskich do dyspozycji pozostaje niezmiennie Księgarnia Muzeum Narodowego w Krakowie. W Księgarni istnieje możliwość zakupu biletów na wystawy stałe i czasowe w pozostałych oddziałach Muzeum Narodowego.

Mecenas MNK

Partner Strategiczny MNK

Partner Kamienicy Szołayskich

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję