Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

MUZEUM NA MIEŚCIE - SPACERY EDUKACYJNE

MUZEUM NA MIEŚCIE - SPACERY EDUKACYJNE

Spacery muzealne są doskonałą okazją do wyostrzenia spostrzegawczości, poćwiczenia wyobraźni i rozruszania zastałych mięśni. Dzięki wiedzy i umiejętnościom edukatorek i edukatorów oraz z pomocą kart pracy grupy szkolne poznają miejsca szczególnie bliskie i ważne dla Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego i innych artystów młodopolskich.
Spacery polecane są uczniom klas 7–8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Zajęcia nie obejmują zwiedzania wystaw muzealnych.

Kraków Wyspiańskiego – spacer po mieście

Zapraszamy do zwiedzania Krakowa oczami artysty! Uczestnicy będą rozwiązywać zadania czekające na nich na trasie szlaku Stanisława Wyspiańskiego. Będą musieli wykazać się spostrzegawczością, wyobraźnią i wytrwałością, albowiem miejsca związane z jego życiem i sztuką są często ukryte pośród uliczek krakowskiego Starego Miasta.

Trasa:

Spacer rozpoczyna się w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego i wiedzie przez wybrane miejsca związane z Wyspiańskim. Uczestnicy zobaczą m.in. Teatr im. Słowackiego, gdzie odbyła się premiera „Wesela”, Akademię Sztuk Pięknych, gdzie studiował i był profesorem, miejsca zamieszkania artysty (Dom Józefa Mehoffera) i te kojarzone z jego sztuką (kościół Franciszkanów, bazylika Mariacka, Planty).

W trakcie spaceru grupa wchodzi wyłącznie do kościoła Franciszkanów (o ile jest taka możliwość).

Krok w krok z Matejką – spacer po mieście

Podczas spaceru zaprosimy uczestników do miejsc szczególnie bliskich Janowi Matejce, w których żył i tworzył. Opowiemy, jak narodziła się miłość artysty do historii, który krakowski zabytek lubił najbardziej i dlaczego zwrócił Radzie Miasta dyplom honorowego obywatela Krakowa. Wspólnie odtworzymy też jedną z najbardziej żywych dyskusji dotyczących wyglądu miasta w XIX wieku.

Trasa:

Spacer rozpoczyna się w Domu Jana Matejki przy ulicy Floriańskiej 41. Uczestnicy będą mogli przemierzyć trasę, którą praktycznie codziennie chadzał artysta. Zobaczą również miejsca związane z życiem i twórczością malarza, takie jak Akademia Sztuk Pięknych, która nosi jego imię, kościół Mariacki, Rynek Główny, Collegium Maius, Cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego.

Uwaga: grupa nie wchodzi do wnętrz uczelni, kościołów czy cerkwi (chyba że będzie taka możliwość).

NOWOŚĆ!

W młodopolskim duchu – Kraków szlakiem artystów i artystek

Podczas spaceru wspólnie poszukamy echa Krakowa sprzed ponad stu lat i odwiedzimy miejsca ważne dla artystów przełomu wieków. Gdzie mieszkała Olga Boznańska? Co robili studenci Akademii Sztuk Pięknych na Starym Kleparzu? Czyjego autorstwa fryz zdobi Pałac Sztuki? Który artysta jako pierwszy zamieszkał w Bronowicach? Wspólne odkryjemy, co fascynowało i inspirowało młodopolskich artystów, a co budziło ich sprzeciw.

Spacer dostępny od kwietnia 2022 roku. Więcej informacji pojawi się niebawem na: https://mnk.pl/muzeum-na-miescie-spacery-edukacyjne .

A gdyby tak zwiedzić Kraków Wyspiańskiego w formie gry miejskiej? Zapraszamy do samodzielnego grania w „Przygotowania do wesela”:

https://mnk.pl/artykul/przygotowania-do-wesela-gra-miejska

Informacje praktyczne:

  • Grupa wiekowa: 7 – 8 klasa SP i szkoły ponadpodstawowe
  • Czas trwania: 3 godziny
  • Cena: 250 zł od grupy
  • Uczestnicy spaceru zobowiązani są do przestrzegania aktualnie obowiązujących obostrzeń epidemiologicznych.
  • Zapisy: spacery prowadzimy od wtorku do soboty, rozpoczynają się najpóźniej o godz. 15:00. Zasady rezerwacji są takie same, jak w wypadku innych zajęć edukacyjnych. Rezerwacji należy dokonać w Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 (czynne w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie).
  • Spacery nie obejmują zwiedzania wystaw muzealnych.

 

Słowa kluczowe: Edukacja, Spacer
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję