Idzie Młodość. I Grupa Krakowska
7
zdjęć
Wystawa jest opowieścią o krótkiej, ale szalenie intensywnej historii I Grupy Krakowskiej, opowieścią o życiu i twórczości barwnej i nieprzeciętnej młodzieży, której losy, mocno ze sobą splecione, włączyły się w historię polskiej awangardy. Aleksander (Sasza) Blonder (ps. André Blondel), Blima (Berta) Grünberg, Maria Jarema, Franciszek Jaźwiecki, Leopold Lewicki, Adam Marczyński, Stanisław Osostowicz, Szymon Piasecki, Mojżesz Schwanenfeld, Bolesław Stawiński, Jonasz Stern, Eugeniusz Waniek, Henryk Wiciński, Aleksander Winnicki – oto członkowie przedwojennej I Grupy Krakowskiej.
Zbylut Grzywacz - pokaz obrazu "Chlebak"
04-06-2019
1
T_PHOTO_COUNT_0
Muzeum Narodowe w Krakowie i Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Zbyluta Grzywacza zapraszają na specjalny pokaz obrazu artysty pt. Chlebak z cyklu Rekolekcje wiśnickie. Obraz można będzie oglądać na wystawie Sytuacja się zmieniła w Gmachu Głównym MNK od 4 czerwca – dnia 80. urodzin artysty oraz 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów.
Noc Muzeów 2019
14
zdjęć
Noc Muzeów w 2019 roku odbyła się pod hasłem NATURA-LNIE.
Figury muzyczne 1900/2019
14-04-2019
19
zdjęć
Współcześni krakowscy artysci, muzycy, kompozytorzy i instrumentaliści w przestrzeni wystawy
Kraków 1900. Na warsztacie burzliwy czas przełomu XIX i XX wieku, pełen napięć, inspiracji, wielokulturowości, frywolności, tajemniczości…
Czarno na białym: wernisaż
25-04-2019
12
zdjęć
Wystawą
Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych świętujemy obchodzoną w ubiegłym roku dwusetną rocznicę założenia najstarszej uczelni artystycznej w Polsce. Na wystawie zostanie zaprezentowanych blisko 170 rysunków, pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych oraz ze zbiorów prywatnych.
MAMBA 2018. Oprowadzanie po wystawie "Wyspiański"
12
zdjęć
Działalność MAMBY została zainaugurowana 9 czerwca 2018 roku podczas wydarzenia "Lubię to! Dzień Dziecka 2018", w czasie którego dzieci oprowadzały po wystawie "Wyspiański". Projekt był współfinansowany przez Gminę Miasta Kraków.
Sytuacja się zmieniła - Roman Opałka. Malarz czasu
30-07-2019
1
T_PHOTO_COUNT_0
30 lipca w przestrzeni wystawy "Sytuacja się zmieniła" w Gmachu Głównym naszego muzeum rozpoczął się pokaz jednego z dzieł Romana Opałki z cyklu Obrazów liczonych.
Wernisaż wystawy WAJDA
8
zdjęć
Wernisaż wystawy WAJDY już za nami, warto jednak przypomnieć sobie to niezwykłe wydarzenie. Wystawę zobaczycie w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.
Czarno na białym
8
zdjęć
Dwieście lat działalności krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych to także dwieście lat historii rysunku. 26 kwietnia 2019 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie zostanie otwarta wystawa „Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych”. To przekrojowa, problemowa prezentacja prac artystów związanych z tą uczelnią od momentu jej powstania do dziś. Twórcy wystawy zdali pytanie o funkcję rysunku i jego miejsce w sztuce: czy jest tylko studium przygotowawczym większej kompozycji, czy samodzielnym obszarem twórczości? Jak poprzez rysunek można poznać warsztat artysty? Jakie znaczenie mają szkicowniki?
FRANCISZEK DIONIZY KNIAŹNIN – W KRĘGU PUŁAW
10-01-2020
4
zdjęcia
Katarzyna Kowalewska
Franciszek Dionizy Kniaźnin (1750-1807) – jeden z najwybitniejszych poetów i dramatopisarzy epoki oświecenia, tłumaczył Horacego, Anakreonta oraz La Fontaine’a.
W tradycji literackiej przedstawiany jako poeta rozdarty wewnętrznie, uwikłany w nieszczęśliwą miłość. Niczym sarmata z obfitymi wąsami i długimi włosami, nieco anachroniczny na tle warszawskich salonów literackich.
Inspirowane Muzyką Karola Szymanowskiego
7
zdjęć
"Inspirowane muzyką Karola Szymanowskiego" to wystawa prac uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, lureatów konkursu plastycznego w dziedzinie malarstwa, rysunku i rzeźby, współorganizowanego przez ZSP im. A. Kenara i Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem.
Oblicza Polski, oblicza Polaków
8
zdjęć
Prace Jacka Malczewskiego, Zbigniewa Pronaszki, Leona Wyczółkowskiego, ale także malarzy współczesnych: Wiesława Szamborskiego czy Romualda Oramusa złożą się na wystawę „Oblicza Polski – oblicza Polaków”. To kolejna odsłona prezentacji sztuki polskiej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Wernisaż odbędzie się 19 lutego 2019 roku.
Otwarcie pokazu nowych dzieł do stałej Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI w.
15-04-2019
4
zdjęcia
W czwartek 11 kwietnia 2019 r. odbyło się otwarcie pokazu nowych dzieł do stałej Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI w.
Wyspiański odwiedza MNK
5
zdjęć
A gdyby tak Wyspiański odwiedził "Wyspiańskiego"? Jak spojrzałby po latach na własne dzieła? Jak bawiłby się na poświęconej mu wystawie?
AMS - Przystanek WAJDA
8
zdjęć
Czy widzieliście już znaki na mapie w największych miastach w całej Polsce, które prowadzą na wystawę WAJDA w Muzeum Narodowym w Krakowie?
Wyspiański. Nieznany
9
zdjęć
„Wyspiański. Nieznany” to w większości dzieła i przedmioty z otoczenia Stanisława Wyspiańskiego, które publiczność będzie mogła oglądać po raz pierwszy.
A ślady zasypał piasek...
6
zdjęć
Numizmatyczne i archeologiczne skarby żołnierzy 2. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych
Ciężka ręka sprawiedliwości – wina, prawo i kara
23
zdjęcia
Czym był płaszcz hiszpański zwany też płaszczem hańby, w którym przestępca prowadzony był ulicami miasta? Jak wymierzano kary w Rosji na początku XIX wieku? Jak wyglądała próba gorącego żelaza, czyli średniowieczna metoda ustalania winy w procesie sądowym? Czego dotyczy traktat Młot na czarownice wydany w Krakowie w roku 1614? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań próbujemy odnaleźć na kartach dawnych ksiąg prezentowanych na wystawie dotyczącej szeroko pojętej tematyki prawa, winy i kary.
WAJDA w obiektywie Renaty Pajchel
12
zdjęć
Premiera wystawy WAJDA juz nieługo, tymczasem mamy dla was wyjątkową galerię zdjęć mistrza w obiektywie Renaty Pajchel.
Moc Natury - Henry Moore w Polsce
11
zdjęć
Henry Moore zrewolucjonizował rzeźbę XX wieku poprzez zerwanie z jej konwencjonalną statycznością. Przejście od realistycznego obrazowania w stronę form bliskich abstrakcji, iluzja lekkości bryły i związanie jej z otaczającą przestrzenią, płynność kształtów - to cechy, które właśnie dzięki twórczości Moore’a definiują nowoczesność w rzeźbie.
Tatrzańskie pejzaże Stanisława Witkiewicza i Walerego Eljasza-Radzikowskiego
5
zdjęć
Już niedlugo w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem można będzie podziwiać kameralny czasowy pokaz prac Walerego Eljasza-Radzikowskiego i Stanisława Witkiewicza pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. To Tatry widziane okiem malarzy realistów z wrażliwością oddających ich potęgę, grozę, a nade wszystko malowniczość.