Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar
10+ SZTUKA - warsztaty weekendowe dla dzieci

10+ SZTUKA - warsztaty weekendowe dla dzieci

10+ SZTUKA - warsztaty weekendowe dla dzieci

Czy sztuka jest ludziom potrzebna, jak można ją wykorzystać, czego nas uczy? Cykl warsztatów weekendowych dla dzieci w wieku 10–13 lat. Liczymy na to, że zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie posłużą za punkt wyjścia do "dorosłych" już rozmów, a jednocześnie opowieść o nich i ich twórcach rozwijać będzie wyobraźnię, kreatywność oraz umiejętność krytycznego i nieszablonowego myślenia. Na eksponaty, już być może dobrze znane, spojrzymy w nowy sposób i odkryjemy drzemiący w nich potencjał.
Ważne informacje:
  • Warsztaty odbywają się w soboty w godz. 10.30–12.15 w wybranych oddziałach Muzeum
  • Wstęp: 80 zł – karnet na cały cykl zajęć; 20 zł – jednorazowy udział w warsztatach
  • Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona; grupy mają charakter kameralny
UWAGA: Ponieważ w tym cyklu wiek uczestników jest szczególnie istotny, prosimy, by nie zapisywać dzieci, które mają mniej niż 10 lub więcej niż 13 lat

Jak się zapisać:
  • Możliwość zakupu biletu od 14.01.2019. Bilety:  https://bilety.mnk.pl/ 
  • Zakup biletu jest równoznaczny z rezerwacją miejsca.
  • Informacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK, rezerwacja@mnk.pl lub 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie)
  • Na każde Państwa pytanie dotyczące warsztatów odpowie koordynator cyklu Jagoda Gumińska-Oleksy: jguminska@mnk.pl
  • Informujemy, że w przypadku rezygnacji z udziału w działaniu edukacyjnym koszty biletów zakupionych przez Internet nie podlegają zwrotowi
  • Regulamin rezerwacji Muzeum Narodowego w Krakowie
  • Regulamin warsztatów i spotkań dla dzieci i rodzin w Muzeum Narodowym w Krakowie
Zajęcia odbywają się w dwóch cyklach tematycznych w wybrane soboty.

Terminy i tematy:

Jesień/Zima2018

5.01.2019 Gmach Główny, Al. 3 Maja 1, wystawa “Wyspiański”

Portret? Prosta sprawa!
Czy portret jest tylko sposobem na upamiętnienie czyjejś osoby? Po co malować twarze widywane na co dzień? Czy tworzenie autoportretów to wyraz próżności czy potrzeby poszukiwania? Czy aby na pewno o portrecie wiemy już wszystko?

12.01.2019 Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, Rynek Główny 3  

W tle i na horyzoncie
Rosochate wierzby, tafla czarnej wody, mgła nad jesienną laką… Czy XIX-wieczne pejzaże mogą okazać się zaproszeniem do odwiedzenia odległych, nieznanych nam już miejsc? Co sprawia, że tak mocno wpływają na nasze zmysły? Czy zimą, gdy przyroda wokół nas trwa w uśpieniu, jej obrazy wyzwalają w nas szczególne uczucia? Podczas warsztatów spróbujemy odtworzyć nastrój pokazany w dziełach dawnych pejzażystów i wspólnie wyruszymy w nieznane.

Wiosna/Lato 2019
 
CYKL 1

NIEPOWTARZALNY JĘZYK

Odważni, autentyczni, wytrwali, szukający swojej drogi i własnego języka w sztuce. Zaczepieni o naturę. O kim będziemy mówić w czasie kolejnego cyklu naszych warsztatów? O malarzu, Józefie Czapskim, czułym i czujnym na kolor, Janie Cybisie, pracującym bez śladu pośpiechu, Zygmuncie Waliszewskim, spieszącym się nieustannie, i innych kapistach, którzy razem wyjechali do Paryża. O Marii Jaremie, jej skupionym spojrzeniu i barwnych monotypiach. Poznamy także twórczość Henry'ego Moore'a, odnoszącego się do natury, jednego z najważniejszych rzeźbiarzy w historii sztuki.

Prowadzenie: Izabela Lechowicz – absolwentka Wydziału Malarstwa ASP we Wrocławiu. Zajmuje się fotografią, prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Założyła Światłoczułą – autorską pracownię plastyczno-fotograficzną. Lubi Beskid Niski.

09.03.2019, godz. 10.30 Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Sytuacja się zmieniła”

Rozumienie koloru
Malarstwo to kolor. Zgadzacie się? Sprawdzimy, czego na ten temat możemy dowiedzieć się od kapistów i francuskiego malarza Bonnarda, o którym Józef Czapski pisał, że stworzył całą gamę fioletów, od prawie szafirowych do prawie rudych i czerwonych. W czasie naszych warsztatów przyjrzymy się, jak kolory zachowują się w swoim towarzystwie, kiedy się ocieplają, a kiedy robią chłodne. Obserwując naturę, poszukamy własnych barw.

06.04.2019, godz. 10.30 Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12

Droga do obrazu
Czy codzienność może być malarskim tematem? Na przykład trzy zielone jabłka lub podróż pociągiem? Studiowanie natury, form i barw, które w niej występują, poszerzanie wrażliwości, zmysłu obserwacji, to elementy drogi malarskiej Józefa Czapskiego. Zapraszamy na warsztaty, w czasie których przyjrzymy się twórczości i niezwykłej biografii tego artysty, jego przyjaźniom i miłości do malarstwa.

11.05.2019, godz. 10.30 Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Sytuacja się zmieniła”

Ruch w obrazie
Maria Jarema przez przyjaciół nazywana Jaremianką patrzy na nas z fotografii spojrzeniem mądrym i zdecydowanym. Jej krótka fryzura i strój mówią o niezależności i nowoczesności. Wszechstronnie uzdolniona, malowała, rzeźbiła i tworzyła scenografie. Przyglądając się jej pracom malarskim, sprawdzimy, co zajmowało ją w sztuce i co sprawia, że prac tej artystki nie sposób pomylić z żadnymi innymi.

08.06.2019, godz. 10.30 Gmach Główny, Al. 3 Maja 1, wystawa “Henry Moore”

(Nie)zwykła forma
Współgrające z przestrzenią, harmonijne, organiczne, opływowe w kształtach, wydają się zainspirowane naturą. Rzeźby Henry'ego Moore'a budzą ciekawość, stawiają pytania o to, kim był artysta i jak przebiegała jego twórcza droga, która doprowadziła do wypracowania tego niepowtarzalnego języka w sztuce. W czasie warsztatów wyjdziemy w plener, poszukując inspiracji dla własnych rzeźbiarskich realizacji.

CYKL 2

USŁYSZEĆ, DOTKNĄĆ, POCZUĆ

Jak to, co słyszymy, czujemy, dotykamy, ma wpływ na to, co tworzymy. W jaki sposób artyści inspirują się muzyką, fakturą, smakiem i węchem i czy te wszystkie zmysły mogą mieć swoje własne kolory. Celem warsztatów będzie pokazanie, jak sztuki wizualne można odbierać za pomocą wszystkich zmysłów. Czy sztuka odczytywana i tworzona zmysłami pozwala na odkrycie nowych horyzontów?

Prowadzenie: Magdalena Szczepaniak-Tabor – absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Prowadzi zajęcia edukacyjne, tworzy, projektuje. Interesuje się łączeniem dźwięku z działaniami plastycznymi. Pasjonatka filmów animowanych.

23.02.2019, godz. 10.30 Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Sytuacja się zmieniła”

Dotknąć obraz
Czym jest forma w dziele sztuki? W jaki sposób się ona zmienia i czy dzieło plastyczne może być… miłe w dotyku? W jaki sposób artyści pokazują fakturę przedmiotu? Podczas warsztatów zastanowimy się, jak zmysł dotyku wpływa na odbiór dzieł i samodzielnie spróbujemy wykonać inspirowane nimi prace.

13.04.2019, godz. 10.30 Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Kraków 1900”

Usłyszeć obraz
Czy obraz ma dźwięk? Czy można go zagrać? Jaki kolor ma dźwięk? Podczas warsztatów zastanowimy się nie tylko nad tym, jak kiedyś wyglądał Kraków, ale również spróbujemy sobie wyobrazić, jak brzmiało to miasto 100 lat temu. Zainspirowani dziełami artystów przełomu XIX i XX wieku stworzymy pracę plastyczną, która będzie miała swój dźwięk.

 25.05.2019, godz. 10.30 Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „200-lecie ASP”

Horyzont obrazu
Czy obraz ma horyzont? Czy powinniśmy go sobie wyobrazić, czy artysta sam sugeruje, którędy przebiega jego linia? Podczas warsztatów będziemy eksperymentować z perspektywą i spróbujemy ocenić, jak robią to profesjonaliści.

15.06.2019, godz. 10.30 Dom Jozefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, pokaz obrazu Spętany Pegaz

Poczuć obraz
Czy obraz ma zapach? Jak zmysł węchu wpływa na nasze doznania estetyczne związane z odbiorem dzieł sztuki? Czy w obrazie, na którym artysta uwiecznił chwilę, możemy poczuć jej zapach? Sprawdzimy, jak naturę i jej zapachy maluje artysta, odwiedzając ogród Józefa Mehoffera. Spróbujemy stworzyć dzieła z własnym, niepowtarzalnym bukietem… zapachów.

Wydarzenia w cyklu

Zobacz wszystkie cykle
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję