Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
10+ SZTUKA - warsztaty weekendowe dla dzieci

10+ SZTUKA - warsztaty weekendowe dla dzieci

10+ SZTUKA - warsztaty weekendowe dla dzieci

Informujemy, że w związku z utrzymaniem ograniczeń wynikających z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. wszystkie warsztaty i spotkania stacjonarne dla Rodzin i Dzieci zaplanowane do dnia 27 grudnia 2020 r. zostają odwołane.
Czy sztuka jest ludziom potrzebna, jak można ją wykorzystać, czego nas uczy?
PROGRAM wydarzeń w sezonie jesień-zima 2020:

Cykl warsztatów weekendowych dla dzieci w wieku 10–13 lat. Liczymy na to, że zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie posłużą za punkt wyjścia do „dorosłych” już rozmów, a jednocześnie opowieść o nich i ich twórcach rozwijać będzie wyobraźnię, kreatywność oraz umiejętność krytycznego i nieszablonowego myślenia. Na eksponaty, już być może dobrze znane, spojrzymy w nowy sposób i odkryjemy drzemiący w nich potencjał. 

 

Ważne informacje: 

  • Warsztaty odbywają się w soboty w godz. 10:00–11:45 w wybranych oddziałach MNK.
  • Wstęp: 100 zł – karnet na cały cykl zajęć; 25 zł – jednorazowy udział w warsztatach.
  • Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona; grupy mają charakter kameralny.
  • UWAGA: Ponieważ w tym cyklu wiek uczestników jest szczególnie ważny, prosimy, by nie zapisywać dzieci, które mają mniej niż 10 lub więcej niż 13 lat.

Jak się zapisać:

 Zajęcia odbywają się w wybrane soboty. 

 

Kiedyś i dziś

Zapraszamy do podróży w czasie – zapisanej na płótnach i utrwalonej w kolekcji Książąt Czartoryskich, zbiorach Jana Matejki, dziełach Józefa Czapskiego oraz kolekcji sztuki europejskiej. Podczas naszej podróży zobaczymy, jak wyglądało życie w Polsce i w Europie z perspektywy człowieka żyjącego kilkadziesiąt, sto lub znacznie więcej lat temu. Odwiedzimy domy artystów i zobaczymy miejsca, w których rodziła się magia sztuki.

Wiatr historii przeniesie nas w czasy narodzin pewnej wielkiej idei, w miejsca, gdzie legenda łączy się z historią, jak również do wyjątkowej oazy kolorów, które zmieniają obraz świata. Być może nasza podróż po historii zaczaruje również nas?

 

Prowadzenie: Dominika Pałka – absolwentka edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prowadzi warsztaty plastyczne, współpracuje z pracownią rzeźby Tomasza Pałki, zajmuje się również filmem dokumentalnym. Interesuje się realizacją dźwięku w filmie oraz sztuką kulinarną.

Gdy była mała, chciała zostać nauczycielką, mieć farmę z owcami i być bogata. Marzyła o przecieranych jeansach i wierzyła, że z liści, patyków i płatków kwiatów robi się perfumy.

 

  • 10.10.2020 - zajęcia odwołane

Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15 

Idea

Czym właściwie jest idea? Co oznacza to słowo? Czy idea jest bliską kuzynką ideału, czy może siostrą marzenia?

Zamknijcie oczy i pomyślcie o swoich marzeniach, a teraz zastanówcie się, jak im nadać rzeczywiste ramy. Co trzeba zrobić, żeby móc je zrealizować? Czy myślicie, że podobnie robią artyści? Jak wygląda droga od idei do kształtu? Jak pomysł przeradza się w szkic? Poszukajmy wspólnie odpowiedzi na te pytania. Wzorując się na kolekcji Książąt Czartoryskich, przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie istnieją możliwości pracy z ideą. Zmierzmy się z wyzwaniem nazywania pojęć językiem plastycznym. Zapraszamy na warsztaty toczące się wokół zagadnienia idei.

 

  • 24.10.2020 

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

Fascynacja Matejki

Tym razem przystankiem w naszej podróży w czasie stanie się Dom Jana Matejki. Kogo lub co spotkamy w świecie wielkiego malarza? Przyglądniemy się życiu i twórczości artysty-wizjonera, człowieka, który patrzył w przeszłość, by zrozumieć przyszłość. Co skłoniło Jana Matejkę do namalowania historii Polski? Jak wyglądała codzienność ludzi, którym zabrano miejsce na mapie świata? Przekonajmy się razem. Wybierzmy się wspólnie na wycieczkę w krainę najsłynniejszego polskiego malarstwa w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o cel i sens życia dawniej i dziś. Zapraszamy!

 

  • 21.11.2020

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12

Skąd się wziął kolor

Czy wśród pamiątek z podróży może się znaleźć… kolor? Dokąd podróżował Józef Czapski? Skąd wzięły się te intensywne kolory w jego malarstwie? Zapraszamy do wędrówki po życiu i twórczości Józefa Czapskiego. Artystę ukształtowały przeżycia i ludzie, których spotkał na swojej drodze. A kto i co kształtuje nas? Czy nasze prace mogą być równie barwne jak twórczość Józefa Czapskiego? Poszukajmy wspólnie odpowiedzi na te pytania. Niech naszą przewodniczką będzie sztuka!

 

 

  • 5.12.2020

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, pl. Sikorskiego 6

Pejzaż Europy

Wybierzmy się w kosmiczną wycieczkę po siedmiu wiekach historii sztuki w Europie. Jak wyglądały i zmieniały się pejzaże europejskie przez tyle lat? Jak wyglądała wtedy Polska? Przed nami… międzynarodowa eskapada poprzez historię. Dajmy się porwać wirowi czasu i przenieśmy się do średniowiecznych Niderlandów, zaglądnijmy na monachijskie podwórza, przez kuchenne okno zerknijmy do holenderskiego domu lub zabłądźmy wśród baśniowych krajobrazów Szwajcarii. Dokąd zaprowadzi nas dziś podróż w przeszłość? Zapraszamy na wspólną przygodę!

Wydarzenia w cyklu

Zobacz wszystkie cykle
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję