Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Sezamie otwórz się! - Lato w Muzeum

Sezamie otwórz się! - Lato w Muzeum

Sezamie otwórz się! - Lato w Muzeum

Czym jest sezam? Prawie każdy to wie, choć chyba nikt w nim nie był. Oczywiście poza Alibabą i zgrają baśniowych rozbójników. Tym razem jednak sezamem staną się galerie Muzeum Narodowego, bo jak prawdziwy skarbiec pełne są najcenniejszych dzieł sztuki pochodzących z różnych bajek. To znaczy… kolekcji. 

Ostatnio pewien groźny rozbójnik mocno narozrabiał, rzucił zaklęcie na nasz skarbiec i pozmieniał nasze plany. Mamy nadzieję, że lato pozwoli nam jednak otworzyć kilka sezamowych komnat. Nie obędzie się bez niespodzianek. Jak to w sezamie…
Pomóżcie nam koniecznie odczarować zaklęcie.

W przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych część zajęć odbędzie się w muzealnych plenerach.

Terminy i miejsca:


 • 28.07.2020 (wtorek), godz. 10:30

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

W co się ubrać?

Rękawiczki, bufiaste rękawy, kapelusze z piór, pelerynka… ach, cóż tu wybrać, gdy tyle cudowności? Tego pytania z pewnością nie musiała zadawać Jadwiga z Janakowskich, żona Józefa Mehoffera – w jej szafie panował iście barokowy przepych. Mąż wybierał materiał na suknie, pomagał z biżuterią, a czasem nawet malował swoją piękną muzę. Na warsztatach obejrzymy wszystkie obrazy z modą w roli głównej, a kto wie, może nawet sami coś zaprojektujemy?

Prowadzenie: Aleksandra Nicewicz


 • 4.08.2020 (wtorek), godz. 10:30

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

Pokaż mi swój portret, a powiem ci, kim jesteś!

Zaczęły się wakacje, a wraz z nimi nasze letnie warsztaty. Zanim zaczniemy wspólną przygodę, spróbujemy się sobie przedstawić. Skoro jednak jesteśmy w muzeum, zrobimy to… portretowo! Inspiracji poszukamy w portretach naszych przodków, przyglądniemy się wizerunkom polskich szlachciców i dam. Może się okazać, że bohaterowie obrazów mają nam coś do powiedzenia. Wspólnie zastanowimy się, dlaczego barokowe portrety są takie wyjątkowe. Sprawdzimy też, komu dzisiaj jest do twarzy w barokowym wydaniu.

Prowadzenie: Martyna Majsterek


 • 12.08.2020 (środa), godz. 10:30

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

Tajemnice spod złotych kopuł

Wraz z latem i wakacjami wiele osób wyjeżdża, by zobaczyć odległe i egzotyczne miejsca. Czasami okazuje się, że to, co najbardziej niezwykłe, znajduje się niedaleko. W górach w okolicy Krakowa odwiedzić można wiele drewnianych świątyń, których dachy wieńczą błyszczące w słońcu kopuły. Znajdują się w nich obrazy przedstawiające świętych, aniołów, a także polskich królów – pokazanych w dość ciekawy sposób. Na warsztatach przyjrzymy się dziełom pochodzącym z takich świątyń i dowiemy się, kto nadal podobne wykonuje.

Prowadzenie: Tomasz Kida

 • 13.08.2020 (czwartek), godz. 10:30

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Gł. 3

Prędkość światła

Światła nie można zatrzymać? Ależ nic bardziej mylnego! Od wieków udaje się to artystom, np. malarzom, którzy nie tylko zatrzymują światło, ale jeszcze doskonale wiedzą, jak spływający z nieba promień najlepiej wykorzystać. Podczas warsztatów dowiemy się, czy światło ma kolor, w jaki sposób się zmienia, czy namalowanie nocy wymaga użycia światła i jakie ma ono znaczenie. Sami również stworzymy prace plastyczne, w których zatrzyma się światło. Choć niekoniecznie namalowane…

Prowadzenie: Blanka Dudek

 • 18.08.2020 (wtorek), godz. 10:30

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

Po drugiej stronie lustra

W starym domu wielkiego mistrza Jana Matejki kryją się niezwykłe dziwy… Pośród złotych ornamentów i barwnych polichromii odnaleźć można anioły, diabły, a nawet Pegaza! W czasie warsztatów przyjrzymy się niezwykłym lustrom wiszącym w muzeum, a może nawet zajrzymy do czarodziejskich krain pełnych po ich drugiej stronie.

Prowadzenie: Weronika Moskwa • 20.08.2020 (czwartek), godz. 10:30

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12

Moneta jak panna młoda

Czy moneta może być tak piękna jak panna młoda? Skąd w ogóle takie dziwne porównanie? Czy można się nią zachwycić tak jak piękną dziewczyną? Okazuje się, że tak! Dawno, dawno temu, gdy nie było Facebooka, internetu i smartfonów, ludzie komunikowali się w inny sposób. Aby dotrzeć do swoich poddanych, królowie używali właśnie monet. Jak wyglądali, albo jak chcieli, żeby poddani ich widzieli? Odpowiedź znajdziemy w Pałacu Emeryka Hutten- Czapskiego.

Prowadzenie: Michał Markieta


 • 26.08.2020 (środa), godz. 10:30

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

Dodaj mi skrzydeł

Anioły w twórczości Józefa Mehoffera mają niesamowicie kolorowe skrzydła. Przypominają rajskie ptaki lub motyle. Skrzydlate są też geniusze pojawiające się na obrazach artysty. Zainspirowani jego obrazami i witrażami, spróbujemy stworzyć własną parę barwnych skrzydeł. Przy okazji dowiemy się, kim jest ten geniusz, który bywa stałym gościem pracowni każdego artysty i być może chciałby zostać i naszym przyjacielem.

Prowadzenie: Magda Schuster

Ważne informacje:

 • Preferowany wiek dzieci: 5–10 lat

 • Cena: 10 zł (opłata dotyczy tylko dziecka)

 • Liczba uczestników ograniczona, ze względu na przepisy związane z pandemią obowiązywać będą ściśle określone limity. Konieczna rezerwacja

  JAK SIĘ ZAPISAĆ?

  Bilety: https://bilety.mnk.pl/

 • Regulamin
 • Informacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK – rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie).

 • Bilety do kupienia od 13.07.2020.

 • Informujemy, że w razie rezygnacji z udziału w działaniu edukacyjnym koszty biletów zakupionych przez internet nie podlegają zwrotowi.

 • Osoby, którym przysługują ulgi z tytułu Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem, są zobowiązane do okazania stosownego dokumentu przed rozpoczęciem zajęć.


 

Prowadzący:

 

Aleksandra Nicewicz – studentka pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej oraz absolwentka animacji społeczno-kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas studiów odkryła, że pragnie pracować z dziećmi, a praktyki w MNK stworzyły jej przestrzeń do twórczych działań z najmłodszą publicznością. W wolnych chwilach czyta fantastykę, podróżuje, fotografuje i gra w gry komputerowe.

Kiedy była mała, często chowała się w szafach i sprawdzała, czy na pewno za stertami zapomnianych kurtek, futer i odkurzaczy nie schowała się jakaś magiczna kraina. Później stwierdziła, że należy taką sobie wymyślić i zdecydowanie zrobić do niej łatwiejsze przejście. 

 

Blanka Dudek – artystka, doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Absolwentka Wydziału Malarstwa oraz studiów podyplomowych w zakresie edukacji plastycznej. Prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i dorosłych. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Bierze udział w licznych wystawach, konkursach i plenerach.

Kiedy była mała, nie wyobrażała sobie, że ziemia jest zaledwie małą cząstką wielkiej nieskończonej przestrzeni.

 

Magdalena Schuster – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. W MNK prowadzi zajęcia i warsztaty dla młodszych i starszych, poza muzeum zajmuje się ceramiką, rękodziełem artystycznym i ilustracją. Współpracuje ze szkołami i domami kultury. W wolnym czasie reanimuje peerelowskie meble.

Gdy była dzieckiem, chciała nosić szpilki, żeby jej ślady zostawiały takie fajne dziurki w asfaltowym chodniku. Teraz kupuje fleki na zapas, bo marzenia się spełniają.

 

Martyna Majsterek – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, przewodniczka po Krakowie. Entuzjastka sztuki pod każdą postacią. Od lat swoją pasją i wiedzą dzieli ze wszystkimi – dziećmi i dorosłymi.

Gdy była małą dziewczynką, bardzo chciała mieć własną żyrafę, najlepiej taką latającą.

 

Weronika Moskwa – historyczka sztuki, studentka pedagogiki i edukatorka muzealna. Pasjonuje się sztuką XIX wieku w każdym wydaniu, a także wychowaniem estetycznym i popularyzowaniem sztuki wśród młodszych i trochę starszych odbiorców.

Gdy była mała, często robiła sobie kitkę nad czołem i twierdziła, że jest nosorożcem, chociaż miała na myśli jednorożca.

 

Michał Markieta – z pochodzenia góral, z wykształcenia historyk (absolwent UJ), z zamiłowania kibic sportowy – ceni zwłaszcza hokeja na lodzie i historię tego sportu. 

Kiedy był małym chłopcem, lubił się przebierać za różne postacie, zwłaszcza za pirata albo kowboja. Teraz przebiera dzieci w muzeum za polskich żołnierzy i husarzy.

 

Tomasz Kida – absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Muzeum Narodowym prowadzi zajęcia dla młodszych i tych nieco starszych. Fan gier wszelakich, od szachów i gier komputerowych przez planszówki, na papierowych „erpegach” kończąc.

Gdy był mały, chciał pojechać do Egiptu i pokierować budową nowej piramidy.

 

 

 

 

Słowa kluczowe: Lato w muzeum
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję