Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo
Kolaż złożony z prostego niebieskiego czworokąta i wycinka tradycyjnego japońskiego drzeworytu. Drzeworyt przedstawia drewnianą łódź z trzema osobami, czyli mężczyzną i dwiema kobietami na pokładzie, pogrążonych w rozmowie przy kieliszku sake.

Rozmowy w eterze – zajęcia online dla seniorów

Rozmowy w eterze – zajęcia online dla seniorów

Rozmowy w eterze to wyjątkowe spotkania z kolekcją Muzeum Narodowego w Krakowie. Prowadzą je doświadczone specjalistki z Działu Edukacji MNK. Terminy zajęć dostosowujemy do potrzeb Uczestników. Rozmowy odbywają się na platformie Zoom. Zajęcia są skierowane zarówno do uczestników Uniwersytetów Trzeciego Wieku, jak i innych stowarzyszeń oraz grup odbiorców indywidualnych.
Oto dostępne tematy zajęć (rezerwację rozpoczynamy we wrześniu):

Dwie damy Muzeum Książąt Czartoryskich
Dwie ikony Muzeum Książąt Czartoryskich i dwie wielkie damy swoich epok. Podczas zajęć poznamy niezwykłe losy Cecylii Gallerani – czyli tajemniczej Damy z gronostajem, oraz barwną sylwetkę księżnej Izabeli Czartoryskiej, późniejszej właścicielki arcydzieła Leonarda da Vinci i inicjatorki polskiego muzealnictwa. 

Święci na co dzień i od święta
Co oznacza ruszt w dłoniach św. Wawrzyńca? Dlaczego męczennik to świadek? I kim w ogóle jest święty? Podczas spotkania wspólnie znajdziemy odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Omówimy wzorce świętych na przestrzeni wieków: męczennika, dziewicy czy świątobliwego władcy. Posłuchamy, co mówią do nas święci. Jakie rady dają nam w przysłowiach?

Tajniki grafiki
Czym grafika różni się od malarstwa? Jak wykonać matrycę drzeworytniczą? Jaka jest różnica między akwafortą a miedziorytem? Na zajęciach poznamy podstawowe techniki druku wklęsłego i wypukłego. Być może stanie się to inspiracją do samodzielnego wykonywania prac graficznych...

Od porwania Europy do nici Ariadny – po co nam starożytne mity?
Czy znajomość starożytnych mitów może się nam na coś przydać? Co z tych dawnych opowieści jest nadal obecne we współczesnym świecie? Co łączy Europę z Ariadną? Podczas zajęć poznamy historię Zeusa oraz następstwa jednego z jego burzliwych romansów z księżniczką tyryjską...

O co chodzi w całej tej sztuce współczesnej?

Czy sztuka współczesna naprawdę jest tak dziwna i niezrozumiała, jak wydaje się nam na pierwszy rzut oka? Czemu nazywamy sztuką te wszystkie obrazy, na których są tylko bezładne plamy farby?  Albo dzieła niewidoczne lub składające się ze stosów śmieci? Czy każde ze współczesnych dzieł sztuki naprawdę mógł wykonać pierwszy z brzegu pięciolatek? Podczas spotkania przyjrzymy się wybranym przykładom sztuki powstałej w XX i XXI wieku i zastanowimy się wspólnie, czy tak bardzo różnią się od dawnego malarstwa i rzeźb.

Idziemy w góry! W poszukiwaniu stylu narodowego.

Zapraszamy na „wycieczkę w góry" śladami młodopolskich artystów, etnografów i turystów. W trakcie spotkania odkryjemy wyjątkowość stylu zakopiańskiego oraz inspiracje sztuką Hucułów. Poznamy prace twórców zafascynowanych majestatem karpackiego krajobrazu, a być może sami się nim zachwycimy?

Wyspiański. Człowiek i artysta.

Stanisław Wyspiański był człowiekiem wszechstronnie utalentowanym. Pisał dramaty, wiersze. Projektował scenografię teatralną i kostiumy do własnych dramatów. Zajmował się projektowaniem polichromii i witraży w kościołach, rysował pastelami pejzaże, portrety. Był krakowianinem. Tu się urodził, uczył, studiował. W Krakowie napisał swój najsłynniejszy dramat Wesele. Tu  przeżywał swoje największe sukcesy i dramaty rodzinne. Temu miastu poświęcił życie i twórczość. W trakcie spotkania zostanie uczestnikom przybliżona postać Stanisława Wyspiańskiego, jego życie prywatne i artystyczne.

 

Ikona. Świętość i tajemnica

Ikony, święte obrazy chrześcijańskiego Wschodu, od wieków przyciągają swoim tajemniczym pięknem i spirytualną aurą. Podczas zajęć wspólnie przyjrzymy się wielu przykładom wyjątkowej sztuki ikonopisarstwa. Zobaczymy ikony pochodzące z różnych czasów – od XV do XVIII wieku, przykuwające uwagę niezwykłymi szczegółami. Wspólnie postaramy się rozwikłać tajemnice ikon: zastanowimy się, co dokładnie oznacza słowo ikona, skąd pochodzą te szczególne wizerunki i jak powstają. Poznamy charakterystyczne typy przedstawień, takie jak Mandylion, Hodegetria czy Eleusa.- Zajęcia są godzinne
- Koszt: 90 zł od grupy

Rezerwacji należy dokonać w Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 (czynne w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie).

Koordynacja Joanna Zaguła
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję