Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Finisaż wystawy „Skarbiec Wyspiańskiego”

Finisaż wystawy „Skarbiec Wyspiańskiego”

Finisaż wystawy „Skarbiec Wyspiańskiego”

Ilustracja czy teatr? Jak najlepiej pożegnać się ze Stanisławem Wyspiańskim, artystą o wielu talentach? Zapraszamy dzieci, które pod okiem ilustratorki Małgorzaty Zając zaprojektują własne wersje ilustracji do książki pt. „Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim”. Natomiast podczas spotkania z aktorem, Pawłem Kumięgą najmłodsi przeniosą się do magicznych czasów młodopolskiego Krakowa, w świat zwykłych przedmiotów i niezwykłych ludzi bliskich artyście.
29.02.2020
o godz. 10:30
A gdyby tak zostać… ilustratorką lub ilustratorem? Warsztaty dla dzieci z ilustratorką Małgorzatą Zając

Ilustrator tworzy obrazy do tekstu, zastanawia się, jak mogła wyglądać opisana przez autora scena. Ilustrator szkicuje, planuje, dopasowuje i zmienia. Tworzy nowe światy, których do tej pory nie było widać, bo mieszkały w głowie autora książki.

Podczas warsztatów będziemy używać wyobraźni i własnego twórczego zapału, żeby stworzyć zupełnie nowe, niezwykłe i jeszcze przez nikogo nieznane Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim. Może spróbujesz?

Małgorzata Zając – ilustratorka i graficzka, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mocno wierzy, że wyobraźnia jest najważniejszą rzeczą w jej twórczości. Jej głowę zamieszkują wszelkiego rodzaju stworzenia, wyimaginowani przyjaciele i niesamowite światy. Wykorzystuje różnorodne techniki, aby w swoich ilustracjach opowiadać historie.

Miała przyjemność współpracować z autorami książek dla dzieci z różnych stron świata, między innymi z Polski, Kanady, Słowenii i Arabii Saudyjskiej.

Jest członkiem Klubu Ilustratora oraz uczestnikiem wystawy pokonkursowej „Jasnowidze 2016” Wydawnictwa Dwie Siostry. W 2019 roku została laureatką nagrody „Żółta Ciżemka”, przyznanej za ilustracje do książki Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim autorstwa Katarzyny Maziarz, wydanej przez Muzeum Narodowe w Krakowie. W dzieciństwie chciała otworzyć sklep z owocami i sprzedawać w nim gruszki i… tylko gruszki.

Jak się zapisać:
 • Wstęp: 10 zł
 • Bilety: https://bilety.mnk.pl/
 • Liczba miejsc ograniczona
 • Informacje: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK, rezerwacja@mnk.pl lub 12 433 57 44 (w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie)
o godz. 12:00
Trochę bajka, trochę teatr…
Spotkanie dla dzieci z aktorem Pawłem Kumięgą wokół książki Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim wydanej przez Muzeum Narodowe w Krakowie

W kolejce przepychają się: dumny piec z bronowickiej chaty, nieco zmartwiona ciotka Joanna, znoszony surdut i ktoś jeszcze… Wszyscy chcą rozmawiać o Stanisławie Wyspiańskim, bo to przecież oni znali go najlepiej. Co takiego mówią? Posłuchajmy…

Paweł Kumięga – aktor teatralny i telewizyjny. W 2004 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. W latach 2004–2007 pracował w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach, gdzie również zajmował się asystenturą reżyserską przy „Ani z Zielonego Wzgórza” oraz założył i prowadził teatr młodzieżowy. Od 2007 roku jest związany z krakowskim Teatrem Ludowym, który skradł dużą część jego życia. Gościnnie występuje w Teatrze Variete w Krakowie, Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie, Teatrze Kontrabanda i Krakowskiej Operze Kameralnej. Pracuje też przy programach telewizyjnych, serialach, dubbingu i audycjach radiowych. W swoim dorobku ma ponad sześćdziesiąt ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Jest wykładowcą Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego oraz laureatem licznych nagród (m.in. na XX i XXII Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia, Nagrody Teatralnej im. S. Wyspiańskiego 2019, nagrody Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz zdobywcą statuetki Syriusza dla najlepszego aktora).

Od czasów szkoły podstawowej chciał zostać aktorem, a jego talent odkryła nauczycielka języka polskiego. W pracy w teatrze najbardziej lubi adrenalinę i więź łączącą widza z aktorem. W wolnych chwilach, których ma bardzo mało, lubi uprawiać ziemię i jeździć na rowerze. W dzieciństwie wierzył, że czarna krowa daje czarne mleko, i chciał zostać kierowcą… czegokolwiek.

Jak się zapisać:
 • Wstęp: 10 zł
 • Bilety: https://bilety.mnk.pl/
 • Liczba miejsc ograniczona
 • Informacje: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK, rezerwacja@mnk.pl lub 12 433 57 44 (w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie)
1.03.2020
o godz. 13:00
Oprowadzanie po wystawie „Skarbiec Wyspiańskiego” z Magdaleną Laskowską i Łucją Skoczeń-Rąpałą

Jak się zapisać:
 • Wstęp w ramach biletu na wystawę
 • Bilety: https://bilety.mnk.pl/
 • Liczba miejsc ograniczona
 • Informacje: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK, rezerwacja@mnk.pl lub 12 433 57 44 (w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie)
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję