Europejskie Terytoria Kultury
- Društvo Vita ze Słowenii;
- Saint Lazarus Centre for People with Special Needs z Cypru;
- sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı z Turcji;
- Outside In Pathway z Wielkiej Brytanii.
Przez pięć miesięcy, od lutego do czerwca, prowadzone były warsztaty dla osób z lekką i średnią niepełnosprawnością intelektualną. Każdego miesiąca w wybranych oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie odbywały się warsztaty, których uczestnicy poznali pozawerbalne środki komunikacji. Mówiliśmy o ikonach, które się pisze (Pałac Biskupa Erazma Ciołka), o dźwiękach ukrytych w przedmiotach (Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny), mowie ciała i emocjach (Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM), znaczeniu barw i kolorów (Dom Jana Matejki), o znaczeniu dawno zapomnianych znaków, które nie tak znów dawno zostały odczytane na nowo (Galeria Sztuki Starożytnej).
We wrześniu odbyło się w Krakowie spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele wszystkich organizacji partnerskich. W międzynarodowej grupie zwiedzaliśmy miasto oraz poznawaliśmy wybrane oddziały MNK.
Spośród instytucji, które brały udział w warsztatach z cyklu "Muzeum? Kontakt!" do dalszej współpracy wybraliśmy Środowiskowy Dom Samopomocy w Skawinie. Po wakacyjnej przerwie rozpoczęliśmy nowy cykl warsztatów Słowo/Obraz/ Europa.
We wrześniu spotkali się uczestnicy, ich opiekunowie, prowadzący warsztaty, wolontariusze, stażyści i pracownicy Sekcji Edukacji na warsztatach integracyjnych. Stworzyliśmy plakat złożony z puzzli, które przygotował każdy z uczestników. O października 2014 do stycznia 2015 r. 15 podopiecznych ŚDS w Skawinie 2 razy w miesiącu odwiedzali oddziały muzeum biorąc udział w warsztatach plastycznych oraz zajęciach językowo-teatralnych. Tym razem tematy warsztatów plastycznych dotyczyły krajów partnerskich. W czasie warsztatów językowo- teatralnych uczestnicy uczyli się nazywać po angielsku kolory, kształty i przedmioty, które znaleźli na obrazach, aby łatwiej zapamiętać nowe słówka tworzyli też scenki teatralne inspirowane dziełami sztuki. Po zakończeniu cyklu warsztatów odbyło się spotkanie na którym zaprezentowane zostały pocztówki z wymarzonych miejsc wykonane na warsztatach oraz scenka pt. "Zabierz się z nami". Motyw podróży, który przewijał się w spotkaniu podsumowującym był związany z wyjazdem 3 uczestników na spotkanie projektowe do Londynu.
W ramach projektu "Europejskie Terytoria Kultury" zrealizowaliśmy 21 warsztatów dla 109 osób z niepełnosprawnością intelektualną, odbyło się też przedstawienie podsumowujące warsztaty, powstało wiele materiałów zdjęciowych oraz filmowych, w tym jeden film dokumentujący przedstawienie kończące cykl warsztatów. Miały miejsce 4 spotkania partnerskie, w których brało udział 16 osób. Na spotkaniu w Krakowie gościliśmy 43 uczestników z 4 krajów partnerskich. Odbyły się 2 szkolenia dla pracowników, współpracowników i wolontariuszy Działu Edukacji oraz wykład Barrego Ginleya z V&A Museum. Doświadczenie zdobyte podczas projektu zamieściliśmy w publikacji: Na równi. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną w muzeum. Zachęcamy do obejrzenia filmu przedstawiającego zakończenie cyklu warsztatów Słowo/Obraz/Europa, nagrania z wykładu Barrego Ginleya "Muzeum jest dla wszystkich" oraz zapoznania się z naszą publikacją.
Relacje z wszystkich wydarzeń odbywających się w ramach projektu znajdą Państwo na blogu:
Blog - Europejskie Terytoria KulturyProwadzący warsztaty: Grażyna Szarugiewicz, Katarzyna Maziarz, Łukasz Zych.
Zespół realizujący projekt: Anna Walczyk (koordynator), Marta Graczyńska, Katarzyna Szczygieł, Agnieszka Fluder.