Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Europejskie Terytoria Kultury

Europejskie Terytoria Kultury

Muzeum Narodowe w Krakowie bierze udział w projekcie "Europejskie Terytoria Kultury" dofinansowanym z Programu Unii Europejskiej "Uczenie się przez całe życie" - Projekty Partnerskie Grundtviga.
Instytucjami partnerskimi są:
  • Društvo Vita ze Słowenii;
  • Saint Lazarus Centre for People with Special Needs z Cypru;
  • sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı z Turcji;
  • Outside In Pathway z Wielkiej Brytanii.
W pierwszym półroczu 2014 roku zrealizowana została pierwsza cześć projektu "Muzeum? Kontakt!".

Przez pięć miesięcy, od lutego do czerwca, prowadzone były warsztaty dla osób z lekką i średnią niepełnosprawnością intelektualną. Każdego miesiąca w wybranych oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie odbywały się warsztaty, których uczestnicy poznali pozawerbalne środki komunikacji. Mówiliśmy o ikonach, które się pisze (Pałac Biskupa Erazma Ciołka), o dźwiękach ukrytych w przedmiotach (Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny), mowie ciała i emocjach (Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM), znaczeniu barw i kolorów (Dom Jana Matejki), o znaczeniu dawno zapomnianych znaków, które nie tak znów dawno zostały odczytane na nowo (Galeria Sztuki Starożytnej).

We wrześniu odbyło się w Krakowie spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele wszystkich organizacji partnerskich. W międzynarodowej grupie zwiedzaliśmy miasto oraz poznawaliśmy wybrane oddziały MNK.

Spośród instytucji, które brały udział w warsztatach z cyklu "Muzeum? Kontakt!" do dalszej współpracy wybraliśmy Środowiskowy Dom Samopomocy w Skawinie. Po wakacyjnej przerwie rozpoczęliśmy nowy cykl warsztatów Słowo/Obraz/ Europa.

We wrześniu spotkali się uczestnicy, ich opiekunowie, prowadzący warsztaty, wolontariusze, stażyści i pracownicy Sekcji Edukacji na warsztatach integracyjnych. Stworzyliśmy plakat złożony z puzzli, które przygotował każdy z uczestników. O października 2014 do stycznia 2015 r. 15 podopiecznych ŚDS w Skawinie 2 razy w miesiącu odwiedzali oddziały muzeum biorąc udział w warsztatach plastycznych oraz zajęciach językowo-teatralnych. Tym razem tematy warsztatów plastycznych dotyczyły krajów partnerskich. W czasie warsztatów językowo- teatralnych uczestnicy uczyli się nazywać po angielsku kolory, kształty i przedmioty, które znaleźli na obrazach, aby łatwiej zapamiętać nowe słówka tworzyli też scenki teatralne inspirowane dziełami sztuki. Po zakończeniu cyklu warsztatów odbyło się spotkanie na którym zaprezentowane zostały pocztówki z wymarzonych miejsc wykonane na warsztatach oraz scenka pt. "Zabierz się z nami". Motyw podróży, który przewijał się w spotkaniu podsumowującym był związany z wyjazdem 3 uczestników na spotkanie projektowe do Londynu.

W ramach projektu "Europejskie Terytoria Kultury" zrealizowaliśmy 21 warsztatów dla 109 osób z niepełnosprawnością intelektualną, odbyło się też przedstawienie podsumowujące warsztaty, powstało wiele materiałów zdjęciowych oraz filmowych, w tym jeden film dokumentujący przedstawienie kończące cykl warsztatów. Miały miejsce 4 spotkania partnerskie, w których brało udział 16 osób. Na spotkaniu w Krakowie gościliśmy 43 uczestników z 4 krajów partnerskich. Odbyły się 2 szkolenia dla pracowników, współpracowników i wolontariuszy Działu Edukacji oraz wykład Barrego Ginleya z V&A Museum. Doświadczenie zdobyte podczas projektu zamieściliśmy w publikacji: Na równi. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną w muzeum. Zachęcamy do obejrzenia filmu przedstawiającego zakończenie cyklu warsztatów Słowo/Obraz/Europa, nagrania z wykładu Barrego Ginleya "Muzeum jest dla wszystkich" oraz zapoznania się z naszą publikacją. 

Relacje z wszystkich wydarzeń odbywających się w ramach projektu znajdą Państwo na blogu:
Blog - Europejskie Terytoria KulturyProwadzący warsztaty: Grażyna Szarugiewicz, Katarzyna Maziarz, Łukasz Zych.
Zespół realizujący projekt: Anna Walczyk (koordynator), Marta Graczyńska, Katarzyna Szczygieł, Agnieszka Fluder.
 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję