Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo
Obraz “Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” z nałożonym niebiesko-pomarańczowym filtrem kolorystycznym i efektem wykropkowania.

DNI OTWARTE DLA NAUCZYCIELI

DNI OTWARTE DLA NAUCZYCIELI

Wystawa stała, a może czasowa? Trzymamy się podstawy programowej czy rozwijamy horyzonty? Jak nie utonąć w lawinie ofert i informacji podczas planowania wycieczki z uczniami do muzeum? Jest na to sposób!

Serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli na DNI OTWARTE, podczas których prezentujemy nowe wystawy stałe i czasowe oraz odkrywamy na nowo wybrane oddziały MNK. Wydarzenia będą doskonałą okazją do poznania obecnych ekspozycji Muzeum Narodowego w Krakowie w towarzystwie specjalistów z Działu Edukacji, poszerzenia wiedzy, a przede wszystkim zapoznania się z bogatą ofertą edukacyjną stworzoną z myślą o potrzebach uczniów na każdym etapie nauczania.

 

DNI OTWARTE DLA NAUCZYCIELI – JESIEŃ 2022

18–20 października 2022 | Gmach Główny

Jesień 2022 w Muzeum Narodowym w Krakowie to czas wystaw i wydarzeń, których tematem będzie sztuka pierwszej połowy XX wieku. To czas łamania stereotypów i konwenansów, nie tylko w działalności artystycznej. Przełamujemy tradycje i my, proponując zmiany w dotychczasowej formule Dni Otwartych dla Nauczycieli!

Pierwszego dnia wydarzenia zapraszamy Państwa do uczestnictwa w seminarium „Awangarda metodyczna. Uczymy alternatywnie – dzielimy się dobrymi praktykami”. W pozostałe dwa dni będą się odbywać oprowadzania po najnowszych wystawach, podczas których opowiemy o tym, jak dana ekspozycja może zainspirować do pracy z uczniami, a także przedstawimy towarzyszącą jej ofertę edukacyjną dla szkół.

W godzinach 16.00–19.30 będzie otwarte stoisko, przy którym można się zapoznać bliżej z ofertą edukacyjną MNK. Będziemy wówczas do Państwa dyspozycji – chętnie porozmawiamy i udzielimy odpowiedzi na pytania!

 

 

PROGRAM DNI OTWARTYCH

18 października 2022 (wtorek), godz. 16.00–20.00 
Seminarium „Awangarda metodyczna. Uczymy alternatywnie – dzielimy się dobrymi praktykami”. Więcej informacji o seminarium poniżej.

19 października 2022 (środa):

  • 16.30 – oprowadzanie po wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP”, Gmach Główny , al. 3 Maja 1, prowadzenie: Izabela Stawarz, Dział Edukacji MNK
  • 17.30 – oprowadzanie po wystawie „Tamara Łempicka”, Gmach Główny , al. 3 Maja 1, prowadzenie: Marta Wojtyś-Kipiel, Dział Edukacji MNK
  • 18.30 – wykład "Ku . O przygodach nowoczesnej kompozycji rzeźbiarskiej w czasie i przestrzeni" na wystawie „Rzeźba XX i XXI wieku”, Gmach Główny, al. 3 Maja 1, prowadzenie: Agata Małodobry, kuratorka wystawy, Dział Sztuki Współczesnej MNK

Ku „intensywnej trójwymiarowości”. O przygodach nowoczesnej kompozycji rzeźbiarskiej w czasie i przestrzeni

Mając za punkt wyjścia cytat z eseju teoretyka sztuki Jerzego Olkiewicza (1958) i korzystając z różnorodnych przykładów dzieł eksponowanych na wystawie, kuratorka Agata Małodobry z Działu Sztuki Współczesnej opowie o tym, jak zmieniło się postrzeganie rzeźby w połowie XX wieku.

Agata Małodobry - kuratorka wystawy XX+XXI.Rzeźba. Zajmuje się rzeźbą polską XX wieku w kontekście międzynarodowym. Autorka albumu o twórczości Marii Jaremy i pomysłodawczyni muralu poświęconego tej artystce. Była też m.in. kuratorką wystaw: „Henryk Stażewski. Zmienny/konsekwentny” (2008), „Na drogach duszy. Gustav Vigeland a rzeźba polska około 1900” (2010) i krakowskiej edycji wystawy Moc natury. Henry Moore w Polsce (2019). Pracuje w Dziale Sztuki Współczesnej MNK.

 

20 października 2022 (czwartek):

  • 16.30 – oprowadzanie po wystawie „Tamara Łempicka”, Gmach Główny , al. 3 Maja 1, prowadzenie: Marta Wojtyś-Kipiel, Dział Edukacji MNK
  • 17.30 – oprowadzanie po wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP”, Gmach Główny, al. 3 Maja 1, prowadzenie: Izabela Stawarz, Dział Edukacji MNK
  • 18.30 – oprowadzanie po wystawie „Rzeźba XX i XXI wieku”, Gmach Główny, al. 3 Maja 1, prowadzenie: Aleksandra Jaremko, Dział Edukacji MNK

 

SEMINARIUM DLA NAUCZYCIELI
Awangarda metodyczna. Uczymy alternatywnie – dzielimy się dobrymi praktykami
18 października 2022, godz. 16.00–20.00, sala AV w Gmachu Głównym MNK, al. 3 Maja 1, Kraków

Pierwsza połowa XX wieku to czas wyrazistych przemian społecznych, kulturalnych, gospodarczych i politycznych, czas licznych eksperymentów i nowych koncepcji. W odniesieniu do sztuki tego okresu często pojawiają się określenia „nowoczesny”, „awangardowy” i „modernistyczny”.

Hasła te możemy również odnieść do ówczesnej edukacji, realizowanej i postrzeganej na różnych płaszczyznach i poziomach zaawansowania oraz w różnych kontekstach. Lata 20. i 30. przyniosły wiele nowatorskich pomysłów na formę edukacji. Niektóre z nich funkcjonują do dziś w nieco zmienionej formie. Inne stały się mocną podstawą do stworzenia nowych koncepcji. Część pozostała na zawsze tylko w formie rozważań teoretycznych.

Twórczy ferment tego czasu będzie dla nas punktem wyjścia i inspiracją podczas seminarium „Awangarda metodyczna. Uczymy alternatywnie – dzielimy się dobrymi praktykami”. Naszym zapleczem stanie się wystawa czasowa „Nowy początek. Modernizm w II RP” eksponowana w Gmachu Głównym MNK w okresie 29.07.2022–12.02.2023.

Podczas seminarium zaprosimy Państwa do podzielenia się opowieścią o realizowanych przez Was niestandardowych działaniach edukacyjnych w dzisiejszej szkole. Spotkanie będzie okazją do zainspirowania się, wspólnej rozmowy i refleksji nad kierunkiem, w jakim zmierza współczesna edukacja, a także dyskusją nad obecnym kształtem edukacji w muzeum.

Wszystkie pomysły na niestandardowe działania edukacyjne prezentowane podczas seminarium wraz z podsumowaniem dyskusji zostaną zamieszczone w poseminaryjnej publikacji online. Dzięki udostępnieniu jej w tej formie dotrzemy do jeszcze szerszego grona zainteresowanych dobrą edukacją!

Zapraszamy do wzięcia udziału w seminarium w roli prelegenta lub słuchacza!

Jak wziąć udział w seminarium jako słuchacz
Dokonaj rezerwacji w Centrum Rezerwacji i Informacji w terminie 1.09–14.10.2022. Rezerwacji można dokonać elektronicznie lub telefonicznie: rezerwacja@mnk.pl, tel. 12 43 35 744 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie).

Jak wziąć udział w seminarium jako prelegent
Prześlij temat swojego wystąpienia i jego krótki opis (do 700 znaków) na adres mwojtys@mnk.pl. W treści wiadomości zamieść również nazwę szkoły/przedszkola/placówki, w której uczysz.

Forma wystąpienia podczas seminarium: 5-minutowa prezentacja zrealizowanego przez prelegenta niestandardowego działania edukacyjnego. Mile widziana dokumentacja wizualna – zdjęcia, skany, krótka prezentacja.
Termin nadsyłania zgłoszeń: 1-12.10.2022
Wybór prelegentów i potwierdzenie udziału nastąpi do 14.10.2022

Program seminarium:

16.00–16.30 – rejestracja uczestników

16.30–16.45 – rozpoczęcie seminarium, powitanie wszystkich uczestników Prowadzenie: Tomasz Ostrowski, Zastępca Dyrektora ds. Komunikacji i Strategii, Anna Orzeł, Kierownik Działu Edukacji

16.45–17.05 – wprowadzenie: „Nowy człowiek w nowym świecie. Jak idee z dwudziestolecia kształtują dziś naszą edukację?”. Prowadzenie: Helena Postawka-Lech

17.05–17.40 – I blok wystąpień + dyskusja

17.40–17.55 – przerwa kawowa

17.55–18.30 – II blok wystąpień + dyskusja

18.30–19.05 – III blok wystąpień + dyskusja

19.05 – zakończenie seminarium dla słuchaczy / podbicie delegacji / rozdanie zaświadczeń uczestnictwa

 Seminarium otworzy wprowadzenie Heleny Postawki-Lech (Dział Edukacji MNK):
„Nowy człowiek w nowym świecie. Jak idee z dwudziestolecia kształtują dziś naszą edukację?”

Okres dwudziestolecia międzywojennego to czas budowania świata na nowo. Europa wycieńczona I wojną światową wchodzi w ten okres zarówno z bagażem wojennych doświadczeń, jak i z optymizmem nowego początku. Nowe wynalazki, postęp w medycynie i naukach o człowieku, reformy społeczne – wszystko to ma wpływ na postrzeganie człowieka i jego pozycji w świecie. Pojawiają się nowe koncepcje, w tym edukacyjne, kładące nacisk na indywidualność, zdrowie fizyczne i psychiczne czy aktywny tryb życia. Znajdują one swoje odzwierciedlenie w malarstwie, rzeźbie i architekturze. Podczas wprowadzenia do seminarium prześledzimy inspirujące przykłady ze świata sztuki dwudziestolecia międzywojennego i zobaczymy, jaki związek mogą one mieć ze współczesną edukacją.

Po zakończeniu wystąpień i dyskusji zapraszamy prelegentów na warsztat w przestrzeni wystawy „Nowy początek. Modernizm w II RP”, prowadzony przez Helenę Postawkę-Lech:

Wejść do obrazu. Warsztat relaksacyjny
Po dniu pełnym wrażeń i wysiłku intelektualnego zapraszamy na relaks. Ale nie byle jaki – modernistyczny! Przeniesiemy się w świat zmysłów, aby skupić się na swoim ciele i zanurzyć w świat sztuki. Naszymi przewodnikami będą artyści i ich prace obecne na wystawie.

Helena Postawka-Lech – historyczka sztuki, edukatorka, badaczka architektury. W polu jej zainteresowań leżą architektura modernistyczna, muzealnictwo i edukacja muzealna. Regularnie pracuje z różnymi instytucjami kultury, m.in. z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie, dla którego przygotowywała ścieżkę edukacyjną na temat architektury międzywojennej w Krynicy, oraz prezentację „Małopolska modernistyczna” w ramach projektu „Wirtualne Muzea Małopolski”. Autorka publikacji dla dzieci i młodzieży, w tym ABC Fotografii (MCK, 2010) oraz Architektura dwudziestolecia (NCK, 2021). Od kwietnia 2022 roku pracuje jako adiunkt w Dziale Edukacji MNK.

 

DNI OTWARTE DLA NAUCZYCIELI – WIOSNA 2023

Marzec 2023, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Muzeum Książąt Czartoryskich, Galeria Rzemiosła Artystycznego w Gmachu Głównym

Wiosna i przyroda to para doskonała! Dlatego zapraszamy do poszukiwania i odkrywania motywów przyrodniczych w zbiorach i kolekcjach Muzeum Narodowego w Krakowie w trakcie wiosennych Dni Otwartych dla Nauczycieli.

Legendarne zwierzęta i zagadkowe rośliny na wielowiekowych monetach, magia surowców naturalnych, które od zawsze są kanwą wielkiej sztuki, oraz splot żywiołów i pór roku z twórczością artystyczną – to tylko niektóre z tematów, jakie pojawią się podczas oprowadzania w wybranych galeriach stałych MNK. Towarzyszyć nam będzie pytanie: jak działać z grupą szkolną w przestrzeni muzeum? Co proponować uczniom, jak inicjować ciekawe dyskusje i sprawić, by kontakt z dziełami sztuki był prawdziwą przygodą? Nad tym będziemy się zastanawiać podczas warsztatów w galerii prowadzonych przez pracowniczki Działu Edukacji MNK.

Szczegółowy plan wydarzenia ukaże się w styczniu 2023 roku.Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny, liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK, rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie). Rezerwacja na Dni Otwarte dla Nauczycieli w październiku: od 1.09.2022, w marcu: od 1.02.2023.

MECENAS MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE

PARTNER STRATEGICZNY MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE

Partner działań edukacyjnych

Słowa kluczowe: nauczyciele, szkolenia
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję