Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Obraz “Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” z nałożonym niebiesko-pomarańczowym filtrem kolorystycznym i efektem wykropkowania.

DNI OTWARTE DLA NAUCZYCIELEK I NAUCZYCIELI

DNI OTWARTE DLA NAUCZYCIELEK I NAUCZYCIELI

Wystawa stała, a może czasowa? Trzymamy się podstawy programowej czy rozwijamy horyzonty? Jak nie utonąć w lawinie ofert i informacji podczas planowania wycieczki z uczniami do muzeum? Jest na to sposób!
Serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli na DNI OTWARTE, podczas których prezentujemy nowe wystawy stałe i czasowe oraz odkrywamy na nowo wybrane oddziały MNK. Wydarzenia będą doskonałą okazją do poznania obecnych ekspozycji Muzeum Narodowego w Krakowie w towarzystwie specjalistów z Działu Edukacji, poszerzenia wiedzy, a przede wszystkim zapoznania się z bogatą ofertą edukacyjną stworzoną z myślą o potrzebach uczniów na każdym etapie nauczania.


DNI OTWARTE DLA NAUCZYCIELEK I NAUCZYCIELI 26–28 września 2023

| Matejko. Malarz i Historia – Gmach Główny
| Klasztorek
| Muzeum Książąt Czartoryskich

 … i nie tylko!

                                                                                                                  
Czas na Historię!

To ona tej jesieni będzie królową w Muzeum Narodowym w Krakowie. Zapraszamy do wysłuchania niesamowitych historii i zobaczenia unikatowych zabytków w historycznych przestrzeniach podczas V edycji Dni Otwartych dla Nauczycielek i Nauczycieli.

 

A co w planie? 

Rozmowa o znanych i nieznanych wydarzeniach historycznych, militariach i niewiarygodnych faktach podczas oprowadzań tematycznych w Muzeum Książąt Czartoryskich i na wystawie „Matejko. Malarz i Historia” w Gmachu Głównym. Pokażemy również, jak zastosować elementy grywalizacji do aktywnego i atrakcyjnego zwiedzania muzeum lub mówienia o wydarzeniach historycznych, a także przeszkolimy, jak wykorzystywać grę Dixit MNK podczas prowadzenia własnych zajęć dydaktycznych. 


Zapraszamy do zażycia dziennej dawki historii w niecodzienny sposób!


PROGRAM DNI OTWARTYCH

26 września 2023 (wtorek), godz. 16:00–19:30

 16:30–19:30
GAMBIT MATEJKI
Alternatywne zwiedzanie trzech wystaw w Gmachu Głównym (Matejko. Malarz i historia, XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej, Galeria Rzemiosła Artystycznego)


Wejścia o godzinach:
16:30, 17:00, 17:30, 18:00, 18:30
Czas trwania: 60–90 minut

 Sarkofagi, błyskotki, moda, tajne skrytki, gips, kukiełki, sztuka współczesna, Dixit i patriotyzm – co łączy te wszystkie sprawy? Okazuje się, że niejedno, kiedy do rozgrywki wchodzi Jan Matejko, a grę otwiera gambit.

Jak to w gambicie, trzeba coś poświęcić: my poświęcamy tradycyjne zwiedzanie całości galerii na rzecz alternatywnej opcji. W przestrzeni trzech wystaw w Gmachu Głównym pojawią się stanowiska, przy których opowieściom o obiektach towarzyszyć będą dyskusje i zadania.

Głównym tematem stanie się HISTORIA, ale nie zapomnimy o TERAŹNIEJSZOŚCI. Od czego zależy nasze postrzeganie przeszłości? Czy dziś ubiór ma coś wspólnego z patriotyzmem? Jakie wartości są ważne dla młodzieży, a jakie dla nauczycieli? I co na to Adam Mickiewicz? Szukaniu odpowiedzi będzie patronował Jan Matejko (chociaż nie tylko).

Zwiedzanie przybierze formę gry: odwiedzając kolejne stanowiska, zbieramy punkty, by na koniec wziąć udział w losowaniu nagród (UWAGA: każdy los wygrywa! Do zdobycia między innymi karty inspiracyjne „Klasa w muzeum – zrób to sam/a” (to będzie ich premiera), a dla wyjątkowych szczęściarek i szczęściarzy nasza nowość wydawnicza – książki „Trochębajki o Janie Matejce” Jagody Gumińskiej-Oleksy i Katarzyny Maziarz-Górki).

Podczas wydarzenia opowiemy o grywalizacji w muzeum i spróbujemy, jak działa w praktyce, a także pokażemy, jak zwiedzać inaczej i łączyć tematycznie wystawy z całkiem różnych bajek.

Prowadzenie: pracowniczki Działu Edukacji: Anita Czernik, Jagoda Gumińska-Oleksy, Aleksandra Jaremko, Anna Orzeł, Izabela Stawarz, Anna Walczyk, Marta Wojtyś-Kipiel; wolontariuszki i wolontariusze MNK

 
Rejestracja uczestników od godz. 16:00 | punkt informacyjny w holu 

 
16.30–18.30 otwarte stoisko: Dixit MNK na szkolnej ławce | hol, Gmach Główny MNK
Zapraszamy do zatrzymania się przy otwartym stoisku i poznania dodatku do gry Dixit, czyli Dixit MNK. To świetna okazja, by dowiedzieć się, jak wykorzystywać gry planszowe i karciane do realizacji podstawy programowej i jak tworzyć własne scenariusze lekcji w oparciu o Dixit MNK.

Prowadzenie: Anna Berkowicz, pracowniczka Działu Edukacji MNK


27 września 2023 (środa), godz. 16:00–19:30

 16:30–18:00
DAJMY UCZNIOM I UCZENNICOM GŁOS, CZYLI JAK POPROWADZIĆ DEBATY OKSFORDZKIE W SZKOŁACH

 Czy istnieją metody dydaktyczne, które całkiem szczerze poleca nauczycielkom i nauczycielom… sama młodzież? Okazuje się, że tak!

Tym razem w MNK odwracamy role – naszym oficjalnym nauczycielem stają się licealistki i licealista:) Młodzież z II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie poprowadzi wydarzenie według własnego pomysłu i będzie szkolić z prowadzenia debat oksfordzkich.  

Uczniowie nie tylko odkryją przed publicznością wszystkie tajniki tej metody, a zarazem sztuki, ale też poprowadzą na żywo pokazową debatę inspirowaną wystawą „Matejko. Malarz i historia”. Opowiedzą, jakie wartości widzą w debatach oksfordzkich i co mają one wspólnego z muzeami, a także rzucą wyzwanie – zorganizowanie debaty w swojej szkole.

Zdradzamy, że pojawią się Jan Matejko, memy, historia w różnych wydaniach, a także refleksja na temat śmiechu i poczucia humoru. Prowadzący zapewniają ciekawe materiały szkoleniowe (również filmowe!).

Prowadzenie: uczennice i uczeń z II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie – Zuzanna Kaczor, Natalia Kawa, Hanna Kwapień, Martyna Mazurek, Wiktoria Strużycka, Sara Piszczek, Martyna Teodorowicz-Wilga, Jędrzej Ziębicki (opiekunka grupy p. Agata Reichert)


Współpraca z młodzieżą odbywa się w ramach projektu partycypacyjnego „Mistrz z obrazem? Zróbmy to razem!” realizowanego przez Dział Edukacji MNK. Więcej o projekcie:
https://mnk.pl/artykul/mistrz-z-obrazem-zrobmy-to-razem 


OPROWADZANIA Z PRZEWODNIKAMI

Oto sprawdzony sposób, by poznać przekrojowo dwie nowe ekspozycje w MNK oraz zajrzeć raz jeszcze do Muzeum Książąt Czartoryskich, które nieustannie potrafi czymś zaskoczyć. Nasi przewodnicy/przewodniczki sprawią, że historie najcenniejszych dzieł i najciekawszych obiektów wybrzmią w całej okazałości.  

 
18:15–19:15
Oprowadzanie z przewodniczką na wystawie „Matejko. Malarz i historia” w Gmachu Głównym
Prowadzenie: Agata Kokoryn

18:15–19:15
Oprowadzanie z przewodniczką w Klasztorku Muzeum Książąt Czartoryskich
Prowadzenie: Anna Sokulska

18:15–19:15
Oprowadzanie z przewodnikiem w Muzeum Książąt Czartoryskich
Prowadzenie: Maciej Zapiór

Rejestracja uczestników od godz. 16:00 | punkt informacyjny w holu 


28 września 2023 (czwartek), godz. 16:00–18:30

MOJA HISTORIA
Oprowadzania tematyczne pracowniczek Działu Edukacji

Tym razem odrzucamy to, co powiedzieć trzeba. Nie przytoczymy szczegółowo biografii artystów, nie przekażemy wszystkich faktów o najważniejszych dziełach. Nie pójdziemy oficjalną ścieżką, ale poprowadzimy całkiem własną. Tegoroczne Dni Otwarte dla Nauczycielek i Nauczycieli to wiele historii. Dorzucamy do nich własną cegiełkę, zapraszając na oprowadzania śladem naszych stronniczych wyborów.  

Co nam się spodobało i dlaczego? Co przykuło uwagę, czasami z całkiem subiektywnych względów, a co nas rozbawiło? Opowiadając nasze historie, zachęcamy do zupełnie własnego spojrzenia na muzealne wystawy i poszukiwania tego, co porusza, zastanawia lub zachwyca całkiem osobiście każdego z nas.  

16:30–17:30
17:30–18:30
MOJA HISTORIA na wystawie „Matejko. Malarz i historia” w Gmachu Głównym, al. 3 Maja 1

Prowadzenie:
Aleksandra Jaremko

16:30–17:30
17:30–18:30
MOJA HISTORIA w Klasztorku Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15

Prowadzenie: Izabela Stawarz

16:30–17:30
17:30–18:30
MOJA HISTORIA w Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15

Prowadzenie: Marta Wojtyś-Kipiel

 
Rejestracja uczestników od godz. 16:00 | punkt informacyjny w holu 


Jak wziąć udział w wydarzeniach?

Dokonaj rezerwacji w Centrum Rezerwacji i Informacji w terminie 4–22 września 2023.
Rezerwacji można dokonać elektronicznie lub telefonicznie: rezerwacja@mnk.pl, tel. 12 43 35 744 (czynne w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, liczba miejsc ograniczona, konieczna jest rezerwacja oraz jej potwierdzenie w terminie do 22 września 2023.
Uwaga! Rezerwacje niepotwierdzone zostaną anulowane!

MECENAS MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE

PARTNERZY STRATEGICZNI MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE

Partner działań edukacyjnych

Słowa kluczowe: nauczyciele, szkolenia
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję