Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar
FERIE w MNK

FERIE w MNK

FERIE w MNK

Ferie w muzeum - "Ciepło, cieplej, gorąco, czyli zimą o emocjach"
Zapraszamy dzieci do udziału w cyklu warsztatów, których tematem będą emocje i uczucia, czyli wszytko to, co w sztuce od zawsze było obecne, choć czasami w pierwszej chwili bywa niedostrzegane. Wspólnie z dziećmi będziemy poszukiwać emocji w dziełach wielkich mistrzów, w temperaturze barw, w gestach postaci, w formach i kształtach przedmiotów oraz w nas samych. Zajęcia mają miejsce w wybranych oddziałach MNK.

Ważne informacje:

 • Preferowany wiek uczestników: 6–10 lat
 • Wstęp: 5 zł od dziecka
 • Bilety: www.bilety.mnk.pl; osoby, którym przysługują ulgi z tytułu Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem, mogą dokonać zakupu biletu w kasie Muzeum po okazaniu stosownego dokumentu.
 • Zakup biletów od 1.01.2019
 • Rezerwacja na zajęcia w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem:
 • agiewont@mnk.pl
 • Uwaga! Wyjątek stanowią warsztaty rodzinne z cyklu Konik Muzealny. Informacje dotyczące Konika: TUTAJ
Terminy warsztatów:

15.01.2019, godz. 11:00, Gmach Główny, Galeria Rzemiosła Artystycznego

Uderz w stół i nadstaw uszu  - wyobraźmy sobie, że meble potrafią mówić, gniewać się, smucić lub nawet żartować. Jakie wspomnienia zachowały meble mieszkające w muzeum? O czym opowie nam dystyngowana komoda, kto się chował w groźnej szafie, kogo usypiała senna kołyska lub pod kim miało ochotę podskoczyć kapryśne krzesło? Podczas warsztatów podsłuchamy, o czym skrzypią i trzeszczą stare meble, i sami stworzymy mebel, któremu powierzymy własne wspomnienia.

Prowadzenie: Aleksandra Nicewicz

16.01.2019, godz. 11:00, Kamienica Szolayskich, wystawa „Kraków 1900"

Nie garb się i jedz owsiankę! - Nie garb się! Oprzyj ręce na stole! Nie siorb! Jeśli myślicie, że dzieciom przed stu laty żyło się lepiej – jesteście w błędzie. Tak jak dorośli musiały bardzo dokładnie przestrzegać zasad savoir-vivre’u. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie znajdowały okazji do psot i wszystkie swoje emocje trzymały na uwięzi zasad dobrego wychowania. O czym myślały dzieci z obrazów młodopolskich artystów, czym się martwiły, a co sprawiało im największa radość?

Prowadzenie: Tomasz Kida

17.01.2019, godz. 11:00, Dom Józefa Mehoffera

Uśmiechy i uśmieszki - Tajemniczy uśmiech to specjalność Mony Lisy, okazuje sie jednak, że z powodzeniem usiłują go naśladować bohaterki innych portretów. Takie jak chociażby pani Jadwiga – żona i modelka Józefa Mehoffera. Co kryje się za uśmiechem tej wyjątkowej damy? Jakie radości, kłopoty i smutki mogły gościć w jej sercu? Czy pod uśmiechem mogą się ukrywać całkiem inne emocje? Podczas warsztatów wspólnie się nad tym zastanowimy i spróbujemy stworzyć portrety pełne emocji.

Prowadzenie: Magda Schuster

18.01.2019, godz. 11:00, Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach

Maska rada i nie rada. Co to za miny? Jak u hrabiny. Pełne powagi i równowagi. Zróbmy im kawał – wszak jest Karnawał! - podczas warsztatów spróbujemy zdjąć maski z poważnych twarzy dostojnych bohaterów XIX-wiecznych portretów i sprawdzimy, czy przypadkiem nie byłoby im ładniej w zupełnie nowych obliczach. Prowadzenie: Ewelina Krawczyk


19.01.2019, godz. 11:00, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Galeria „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”.

Ikony od świątecznej strony - niemal wszyscy lubimy świętować. Zwłaszcza gdy radość świętowania wiąże się z okresem Bożego Narodzenia. Okazuje się jednak, że to samo wydarzenie świętować można na wiele różnych sposobów. Podczas warsztatów dowiemy się, jak świętowano dawniej na wschodzie Polski – w cerkwiach pośród pięknych ikon. Dowiemy się, czym jest ikona i jakie postacie odnajdziemy na ikonach Bożego Narodzenia. Przekonamy się, czy sami umiemy podobną wykonać.

Prowadzenie: Magda Schuster

20.01.2019, godz. 11:00–13:00, Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, wystawa „Nicią z przeszłości

Lekcja mody w karnawale. Warsztaty z cyklu Konik Muzealny - miękka suknia, ciężka zbroja, ciepła sukmana? A może królewska korona lub delikatne koronki? Wybór trudny, ale przecież w karnawale wszystko jest możliwe. Zwłaszcza w domu wielkiego znawcy dawnej mody i stylu. Czerpiąc inspiracje z jego obrazów i myszkując po jego garderobie-rekwizytorni, poczujemy się jak w teatrze albo na balu kostiumowym. A może nawet jak na historycznym pokazie mody? Prowadzenie: Weronika Moskwa, Martyna Majsterek Wstęp: 15 zł; pozostałe informacje: https://mnk.pl/cykle/konik-muzealny
22.01.2019, godz. 11:00, Gmach Główny, Galeria Rzemiosła Artystycznego
Dzieci i ryby głosu nie mają - skąd wzięło się to przysłowie? Czy naprawdę dzieciom nie wolno było rozmawiać, śpiewać, śmiać się, rozmawiać? Podczas spotkania przeniesiemy się do czasów, w których dzieciom nie wypadało zabierać głosu przy dorosłych, rodziców i dziadków należało pocałować w rękę, a najlepiejstać się niewidzialnym. Nawet gdy miało się na sobie eleganckie ubranie, którego absolutnie nie wolno było poplamić.

Prowadzenie: Magda Schuster

23.01.2019, godz. 11:00, Gmach Główny, wystawa „Sytuacja się zmieniła"

Zielona radość, kwadratowy smutek - jaki kształt ma smutek? Czy radość może być prostokątna? Czy miłość zawsze ma czerwony kolor? O kształtach, kanciastych, owalnych, twardych, miękkich, prostych i fantazyjnych, oraz o ichkolorach porozmawiamy, oglądając obrazy artystów XX wieku. Stworzymy własne dzieła, w których figury geometryczne i odpowiednio wybrane kolory odegrają najważniejszą rolę. 

Prowadzenie: Ewelina Krawczyk

24.01.2019, godz. 11:00, Gmach Główny, Galeria „Broń i Barwa w Polsce

Uzbrojone emocje - dawno, dawno temu dzielni i waleczni wojownicy przywdziewali twarde i ciężkie zbroje, by móc stawić czoło niebezpieczeństwu. Czy uczucia kryjące się pod zimną blachą rycerskich napierśników były równie chłodne? A gdyby tak uzbroić naszych rycerzy w stroje odpowiadające całemu bogactwu ludzkich emocji? Spróbujmy! Skorzystajmy z piór, wstążek i kolorowych bibuł, by sprawdzić, w jakim rytmie może bić rycerskie serce.

Prowadzenie: Ewelina Krawczyk

25.01.2019, godz. 11:00, Dom Józefa Mehoffera

Czy od „zimnej kolacji" może zrobić się gorąco? - Państwo Mehofferowie cenili dobre towarzystwo, ale czy naprawdę podawali swoim gościom tylko zimną kolację? I to w czasach, gdy ciepły posiłek dla gości był obowiązkowym elementem każdego przyjęcia? Czym właściwie była ta „zimna kolacja"? Czy była smaczna, czy wręcz nie do zjedzenia? Jedno jest pewne – sto lat temu niejednej pani i panu robiło się od niej gorąco, lecz niełatwo było z tej „kolacji” zrezygnować…Czy nam również w Domu Józefa Mehoffera zrobi się za ciepło?

Prowadzenie: Joanna Kołek

26.01.2019, godz. 11:00, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, wystawa „Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa"

Niech zadziała mowa ciała - na obrazach średniowiecznych mistrzów obserwujemy ciekawe sceny. Ludzie na nich przedstawieni zastygli w dziwnych pozach. Co oznaczają głębokie ukłony, ręce złożone jak do modlitwy lub zgięte pod nietypowymi kątami, osobliwe miny, a nawet grymasy? Czy to strach? Radość? A może coś jeszcze innego? Podczas warsztatów zabawimy się w detektywów i spróbujemy wytropić wszystkie tajemnice dawnej mowy ciała. Naszą przewodniczką będzie św. Katarzyna, bohaterka malowanej legendy, w której każdy gest ma znaczenie.

Prowadzenie: Tomasz Kida

08.02.2019, godz. 10:00, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem

Na zimno, czyli o niebieskim - dłuższe dni w lutym absolutnie jeszcze nie oznaczają wiosny. Zwłaszcza w górach. Zima panuje tu niepodzielnie znacznie dłużej niż w innych regionach kraju. Zima – dumna królowa, w której palecie barw dominują chłodne odcienie bieli i błękitu – wcale przecież nie musi być zła ani okrutna. Podczas warsztatów porozmawiamy o kolorze niebieskim i jego symbolice, sami spróbujemy stworzyć niebieski portret zimy, zainspirowani muzyką Karola Szymanowskiego.

Prowadzenie: Jagoda Gumińska-Oleksy, Katarzyna Maziarz

22.02.2019, godz. 10:00,Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem

Zimowe tęsknoty - choć zima w górach może być najpiękniejszą porą roku, koniec lutego to czas, gdy zaczynamy tęsknić za momentem, gdy śnieg stopnieje, a lasy zadźwięczą głosami setek ptaków. Wyglądamy wiosny. Bo wiosna w Tatrach jest równie wspaniała, znacznie bardziej kolorowa, a wiosenne przebudzenie możemy nawet usłyszeć. Chociażby w dźwiękach muzyki, która zainspiruje nas, tak jak mogła inspirować twórców najpiękniejszych tatrzańskich pejzaży.

Prowadzenie: Katarzyna Maziarz, Jagoda Gumińska-Oleksy


Prowadzący:

 • Aleksandra Nicewicz – studentka pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej oraz absolwentka animacji społeczno-kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas studiów odkryła, że pragnie pracować z dziećmi, a praktyki w Muzeum otwarły jej przestrzeń do twórczych działań z najmłodszą publicznością. W wolnych chwilach czyta fantastykę, podróżuje, fotografuje i gra w gry komputerowe.
 • Ewelina Krawczyk – absolwentka edukacji artystycznej w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie arteterapii oraz pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Animatorka działań artystyczno-pedagogicznych, edukatorka sztuki, nauczycielka. Jej pasją jest ruch i wspinaczka skałkowa.
 • Joanna Kołek – absolwentka filozofii, ukrainoznawstwa i rosjoznawstwa. Edukatorka muzealna i pracowniczka organizacji pozarządowej. Ma słabość do secesji, Wyspiańskiego i sztuki użytkowej. Pasjonatka dwóch kółek i kultur krajów Europy Wschodniej, Kaukazu oraz Azji Centralnej.
 • Tomasz Kida – absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Muzeum Narodowym prowadzi zajęcia dla młodszych i tych nieco starszych. Fan gier wszelakich, od szachów i gier komputerowych poprzez planszówki, na papierowych „erpegach” kończąc.
 • Weronika Moskwa – historyczka sztuki, studentka pedagogiki i edukatorka muzealna. Pasjonuje się sztuką XIX wieku w każdym wydaniu. Entuzjazm dla pracy twórczej z dziećmi i młodzieżą wyraża także w fotografii.
 • Martyna Majsterek – studentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Entuzjastka sztuki pod każdą postacią. Swoją wiedzą i pasją uwielbia dzielić się ze wszystkimi, dziećmi i dorosłymi, bo nie ma nic lepszego niż kolejna osoba zarażona miłością chociażby do jednego małego dzieła.
 • Magda Schuster – absolwentka UJ i łódzkiej ASP. W Muzeum prowadzi zajęcia i warsztaty dla młodszych i starszych, poza Muzeum zajmuje się ceramiką, rękodziełem artystycznym i ilustracją. Współpracuje ze szkołami i domami kultury. W wolnym czasie reanimuje peerelowskie meble.
 • Katarzyna Maziarz – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, oligofrenopedagog, animatorka, edukatorka muzealna. Pracuje w Dziale Edukacji MNK, współtworząc programy dla rodzin i najmłodszych zwiedzających. Miłośniczka Młodej Polski i brudzących się w muzeum dzieci.
 • Jagoda Gumińska-Oleksy – absolwentka wydziału Sztuki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, pracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie odpowiada za program edukacyjny dla dzieci i rodzin. Prowadzi warsztaty i współpracuje z Uniwersytetem Dzieci. Wierzy w bajki, lubi opowiadać i uwielbia podsłuchiwać, o czym mówią dzieci, kiedy rysują. Ma nadzieję, że kiedyś uda jej się wejść do wnętrz ulubionych obrazów.

Słowa kluczowe: Ferie w MNK
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję