Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Rok 2023 - Rokiem Jana Matejki

Rok 2023 - Rokiem Jana Matejki

18.11.2022
piątek

Rok 2023 - Rokiem Jana Matejki

Jan Matejko to jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach Polski – jego twórczość, ale także niezłomna postawa obywatelska sprawiły, że na stałe zapisał się na kartach historii kraju.

W związku z przypadającymi na przyszły rok trzema ważnymi datami, tj.: 185. rocznicą urodzin Jan Matejki, 130. rocznicą jego śmierci oraz 125. rocznicą powstania pierwszego biograficznego muzeum na ziemiach polskich – Domu Jana Matejki, Muzeum Narodowe w Krakowie stało się inicjatorem pomysłu na ustanowienie 2023 roku Rokiem Jana Matejki. Wiąże się to także z imponującymi planami wystawienniczymi, nad jakimi obecnie pracuje Muzeum.

W przyszłym roku widzowie będą mogli zobaczyć aż dwie ekspozycje, które zaprezentują życie i twórczość Mistrza, a także rozwój i dzieje oddziału MNK poświęconego Artyście – Domu Jana Matejki przy ul. Floriańskiej w Krakowie. To właśnie tam już w marcu 2023 otworzy się pierwsza jubileuszowa wystawa pt.: „Genius loci. Miejsce – ludzie - zbiory”.

Jednak punktem kulminacyjnym obchodów Roku Jana Matejki w MNK będzie okazała, przekrojowa wystawa poświęcona twórczości Artysty, prezentująca około 400 wybitnych prac oraz unikalnych pamiątek, na którą Muzeum zaprosi widzów do Gmachu Głównego w czerwcu 2023  roku.

Uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie ustanowienia roku 2023 Rokiem Jana Matejki została oficjalnie ogłoszona 16 listopada br. Dokument potwierdzający tę decyzję został przekazany na ręce Dyrektora MNK prof. dr. hab. Andrzeja Szczerskiego.

Słowa kluczowe: Rok Jana Matejki
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję