Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
2017 ROKIEM KAROLA SZYMANOWSKIEGO W ZAKOPANEM

2017 ROKIEM KAROLA SZYMANOWSKIEGO W ZAKOPANEM

Fotografia Karola Szymanowskiego siedzącego w fotelu w pracowni we wrześniu 1935, Fot. Antoni M. Wieczorek

2017 ROKIEM KAROLA SZYMANOWSKIEGO W ZAKOPANEM

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem

ul. Kasprusie 19, 34-500 Zakopane
02.06.2017
piątek
Dla upamiętnienia 80. rocznicy śmierci i 135. rocznicy urodzin twórcy Stabat Mater i Harnasiów, Rada Miasta Zakopane ogłosiła rok 2017 Rokiem Karola Szymanowskiego w Zakopanem.
Fotografia Karola Szymanowskiego siedzącego w fotelu w pracowni we wrześniu 1935, Fot. Antoni M. WieczorekKarol Szymanowski (1882-1937) jest jedną z ważniejszych postaci, tworzących polską elitę intelektualną i artystyczną międzywojennego Zakopanego. Jego kontakty z tym miejscem datują się już od lat młodzieńczych; od 1914 roku bywał tu wielokrotnie, zamieszkując w willach Limba, Kalina czy Czerwony Dwór. W październiku 1930 osiadł w stolicy polskich Tatr na stałe: wynajął willę „Atma”, gdzie – jak napisał – odnalazł dla siebie dom. Szymanowskiego zafascynowała barwna i witalna muzyka góralska, szczególnie w wykonaniu Bartusia Obrochty, z którym się zaprzyjaźnił. Kompozytor współtworzył życie zakopiańskiej cyganerii, uczestniczył w akcjach społecznych i wydarzeniach kulturalnych. Miłość do podhalańskiej muzyki, w której wysłyszał wiecznie bijące serce muzyki narodowej, ujawniła się w wielu jego utworach. W „Atmie” powstawały m.in.: instrumentacja do ostatniego obrazu baletu Harnasie op. 55, 12 Pieśni kurpiowskich na głos i fortepian do słów ludowych op. 58, IV Symfonia koncertująca na fortepian i orkiestrę op. 60, II Koncert skrzypcowy op.61, dwa fragmenty z Litanii do Marii Panny op.59 oraz dwa ostatnie fortepianowe Mazurki op. 62.

W listopadzie 1935 roku podupadający na zdrowiu z powodu gruźlicy Szymanowski opuścił Zakopane, zmarł w sanatorium w Lozannie w 1937 roku. W 1976 powstało Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, które jest jedynym w świecie muzeum biograficznym twórcy.

Związki Szymanowskiego z Zakopanem wykraczają daleko poza motywy podhalańskie, uobecnione w jego twórczości. Autor Harnasiów włączył się w sprawy tego miasta nie tylko twórczością muzyczną, ale również publicystyką i oddziaływaniem charyzmatycznej osobowości. Po Chopinie uznawany jest za najważniejszego polskiego kompozytora.

W ramach Roku Karola Szymanowskiego w Zakopanem zaplanowane zostały liczne wydarzenia: koncerty, wykłady, spotkania, spektakle, zajęcia edukacyjne, konkursy, wystawy, projekcje filmów, a w październiku – Międzynarodowa Konferencja Naukowa Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku. Serdecznie zapraszamy!

Opracowanie: Agnieszka Gąsienica-Giewont


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję