Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

XI - Dział Sztuki Starożytnej

XI - Dział Sztuki Starożytnej

W Dziale przechowywane są zabytki pochodzące z trzech zespołów kolekcjonerskich. Największa grupa obiektów z całego basenu Morza Śródziemnego należy do Fundacji Książąt Czartoryskich. Została zakupiona w 2. połowie XIX wieku przez księcia Władysława Czartoryskiego na aukcjach dzieł sztuki lub bezpośrednio z wykopalisk. Są to zabytki egipskie – dwa sarkofagi z mumiami, stele grobowe kamienne i drewniane, zbiór fragmentów papirusów z tekstami „Księgi Umarłych”, niewielki zespół tkanin całunowych, dwa portrety mumiowe, drobne przedmioty związane z kultem: figurki bóstw, skarabeusze, amulety, figurki uszebti, a także przedmioty codziennego użytku: zwierciadła, palety kosmetyczne, biżuteria.

Z Grecji pochodzi ceramika – orientalizująca, czarnofigurowa, czerwonofigurowa, medaliony srebrne stanowiące niegdyś dekorację naczyń, figurki terakotowe głównie z okresu hellenistycznego, lampki, naczynia szklane, monety, biżuteria oraz trzy fragmenty rzeźb marmurowych (głowy posągów i fragment steli grobowej).

Do zabytków etruskich należą trzy sarkofagi gliniane, urna, naczynia bucchero i czarnofigurowe, biżuteria ze złota i brązu, zwierciadła z brązu z przedstawieniami rytymi i bardzo rzadkim reliefowym, a także brązowa tarcza wotywna i terakotowe głowy wotywne.

Zabytki rzymskie to duży zespół (ok. 200 obiektów) Otwiera zewnętrzny odsyłacz w aktualnym oknieszkieł z różnych terenów cesarstwa rzymskiego, fragmenty fresków, mozaika, rzeźby (np. posąg Wenus typu Medici, kilka bardzo cennych fragmentów sarkofagów), przedmioty codziennego użytku – naczynia z brązu i gliny, lampki, monety z okresu republiki i cesarstwa rzymskiego, biżuteria, gemmy. Dział posiada również zabytki z Cypru i Bliskiego Wschodu.

Własnością Muzeum Narodowego w Krakowie są obiekty pochodzące głównie z darów. Ważny zespół stanowią zabytki punickie z wykopalisk w Kartaginie (kamienne stele grobowe i wotywne, naczynia gliniane) z daru dyplomaty austriackiego Antoniego Grubissicha de Keresztur.

Z północnych wybrzeży Morza Czarnego pochodzą zabytki (głównie naczynia greckie) przekazane przez Aleksandra Sulkiewicza i Ignacego Terleckiego oraz innych ofiarodawców. Zespół wczesnych naczyń palestyńskich i cypryjskich pozyskany został po II wojnie światowej przez Władysława i Violet Włochów ze zbiorów Instytutu Archeologii w Londynie. Z bogatej kolekcji Konstantego Schmidta-Ciążyńskiego w dziale XI znajdują się amulety egipskie. Natomiast depozyt Rodziny Potockich z Krzeszowic stanowią przede wszystkim dużej wartości rzeźby i płaskorzeźby rzymskie.

Kierownik działu: dr Dorota Gorzelany
dgorzelany@mnk.pl


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję