Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
POKAZ KONSERWATORSKI: Matka Boska z Dzieciątkiem z Rzepiennika Biskupiego 25.07-29.12.2013 POKAZ KONSERWATORSKI: Matka Boska z Dzieciątkiem z Rzepiennika Biskupiego

Przedmiotem pokazu konserwatorskiego "Matka Boska z Dzieciątkiem z Rzepiennika Biskupiego" (nr inw. MNK I-208) była drewniana, polichromowana i złocona figura wielkości naturalnej, pozyskana z kościoła Św. Jana Chrzciciela w tej podgorlickiej miejscowości w roku 1906.

Figura przedstawia Marię stojącą na półksiężycu, z małym Jezusem trzymanym na lewej ręce i dwoma aniołami u stóp. Datowana jest na około 1520.

Rzeźba jest pozornie dobrze znana. Wystawiana była w kolejnych galeriach sztuki dawnej Muzeum Narodowego w Krakowie - w Sukiennicach, w Wieży Ratuszowej, w Kamienicy Szołayskich. Jej bibliografia jest pokaźna ilościowo. Jednak wszystkie sądy, opinie, oceny i domniemania wypowiadane o Matce Boskiej z Rzepiennika straciły zupełnie znaczenie w rezultacie właśnie przeprowadzonej, pełnej konserwacji rzeźby.

W Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie zrealizowano projekt konserwatorski, który obejmował rozpoznanie stanu zachowania rzeźby, ustalenie stratygrafii polichromii, określenie techniki i technologii wykonania figury na podstawie badań fizyko-chemicznych oraz przeprowadzenie praktycznych prac konserwatorskich wraz z ich pełną dokumentacją. Podczas tych prac doszło do prawdziwie sensacyjnego odkrycia. Z karnacji postaci usunięto sześć wtórnych warstw technologicznych odsłaniając doskonale zachowaną oryginalną polichromię twarzy Marii, Dzieciątka i aniołów. Jakość pracy szesnastowiecznego warsztatu, który wykonał te partie malarskie, jest nieporównywalna z niczym w naszej galerii.

Przed konserwacją wtórnie nałożone warstwy malarskie zakrywały wirtuozerski modelunek oczu i ust Marii. Jakże były odległe te pogrubione formy od subtelnych rysów, które, dzięki pracom konserwatorskim, mogliśmy znów podziwiać śledząc najdrobniejsze ślady pracy dłuta i dotknięcia pędzla! W zakresie konserwacji technicznej utrwalono strukturalnie drewno poprzez impregnację, wzmocnienie i zabezpieczenie odsłoniętej polichromii i złoceń.

Celem pokazu konserwatorskiego było zapoznanie widzów z nowym, zaskakującym wyglądem Matki Boskiej z Rzepiennika, która jawi nam się teraz jako jedna z najważniejszych rzeźb późnogotyckich w Małopolsce. To dzieło sztuki wybitne a zarazem dotychczas niedoceniane.

MNK Ciołek

ul. Kanonicza 17, 31-002 Kraków
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek: 10.00-18.00
  • środa-niedziela: 10.00-16.00
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję