Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar
Muzeum Książąt Czartoryskich wraz z Arsenałem jest w trakcie remontu.
O oddziale

Muzeum Czartoryskich - O oddziale

Powiększ tekst Drukuj
Powstanie Muzeum Książąt Czartoryskich związane jest działalnością księżnej Izabeli Czartoryskiej (1746-1835), której pragnieniem było zachować świadectwa polskiej historii dla potomnych. Dewiza "Przeszłość – Przyszłości", wyryta nad wejściem do Świątyni Sybilli wzniesionej w 1801 roku w Puławach, oddawała istotę zgromadzonych w tym skarbcu przedmiotów – obrazów, obiektów rzemiosła artystycznego, militariów związanych ze sławnymi polskimi postaciami.
W drugim budynku muzealnym, Domu Gotyckim otwartym w 1809 roku, mieściły się dzieła sztuki i pamiątki po znanych osobistościach zagranicznych. Upadek powstanie listopadowego zmusił Rodzinę do opuszczenia Puław i przeniesienia zbiorów w bezpieczne miejscem, jakim był Paryż. Z miastem tym i z siedzibą w Hôtel Lambert łączy się kolejny etap tworzenia kolekcji. Książę Władysław Czartoryskich (1828-1894) pozyskiwał zbiory zarówno w czasie swoich podróży jak i samym Paryżu, mając na celu stworzenie nowoczesnego muzeum o charakterze naukowym. W 1876 roku kolekcja została przeniesiona do Krakowa i udostępniona publiczności. Budynek Arsenału miejskiego, dawny klasztor Pijarów oraz kamienice na rogu ul. św. Jana i ul. Pijarskiej połączono w kolejnych latach w jeden kompleks muzealny według projektu Gabriela Ouradou.  

W budynku Arsenału, przy ul. Pijarskiej 8, mieści się Galeria Sztuki Starożytnej, gdzie eksponowane są zabytki starożytnych kultur śródziemnomorskich należące do zbiorów Czartoryskich, Muzeum Narodowego w Krakowie i do depozytu Rodziny Potockich z Krzeszowic. 

Zgromadzone obiekty pochodzące z okresu od III tysiąclecia p.n.e. do IV wieku n.e. odznaczają się dużą różnorodnością pod względem materiału i technik wykonania, a dziełom sztuki towarzyszą przedmioty codziennego użytku: obok marmurowych rzeźb i płaskorzeźb znajdują się sarkofagi terakotowe i drewniane, mozaika i fragmenty malowideł ściennych, drobna plastyka, ceramika – zbiór waz greckich, biżuteria, naczynia szklane, obiekty z brązu. Szczególne miejsce zajmuje kolekcja sztuki egipskiej: sarkofagi antropoidalne i kartonaż uformowany na kształt mumii ze sklejonych warstw płótna, a także przedmioty codziennego użytku oraz związane z kultem.

opracowanie: dr Dorota Gorzelany - kierownik Działu Sztuki Starożytnej MNK
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję