Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar
We wtorek, 19 grudnia 2017 Biblioteka będzie czynna tylko do godziny 13.00. W dniach 22-26 grudnia 2017 Biblioteka będzie nieczynna. Przepraszamy za utrudnienia.
O oddziale

Biblioteka Czartoryskich - O oddziale

Powiększ tekst Drukuj
Zbiory Biblioteki Książąt Czartoryskich mają swą genezę w podręcznych księgozbiorach rodu przechowywanych w licznych rezydencjach. Założycielami kolekcji byli księstwo Adam Kazimierz i Izabela z Flemingów Czartoryscy. Za umowną datę wyznaczającą początek biblioteki przyjmuje się rok 1770, w którym powstał pierwszy katalog zbiorów z prywatnej biblioteki księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego znajdującej się w Pałacu Błękitnym w Warszawie. W katalogu znalazły się informacje o 1645 drukach i rękopisach.
W 1784 roku Czartoryscy przenieśli swą siedzibę do Puław dokąd trafiła również kolekcja biblioteczna. We wzniesionej tu Świątyni Sybilli, wśród zgromadzonych eksponatów, prezentowane były także druki i rękopisy. Klęska powstania listopadowego spowodowała rozproszenie zbiorów i trwającą blisko pół wieku tułaczkę. W celu ratowania kolekcji podjęto wówczas decyzję o ewakuowaniu biblioteki poza granice zaboru rosyjskiego. Największa jej część trafiła do Sieniawy, reszta do Krasiczyna, Krakowa i Kórnika. Po osiedleniu się Adama Jerzego Czartoryskiego w Paryżu w 1834 roku rozpoczęto sprowadzanie tu zbiorów bibliotecznych. Jednakże wojna francusko-pruska w 1870 roku oraz walki w czasie Komuny Paryskiej spowodowały bezpośrednie zagrożenie dla zbiorów znajdujących się w Hotelu Lambert. Książę Władysław Czartoryski, podjął wówczas decyzję o ich przeniesieniu do Krakowa, z zamiarem utworzenia instytucji o charakterze narodowym.

W 1876 roku Muzeum udostępniło swe zbiory muzealne i biblioteczne publiczności. W latach 1898-1945 biblioteka i muzeum były utrzymywane przez Ordynację Sieniawską zgodnie ze statutem ustanowionym przez Władysława Czartoryskiego. Po II wojnie światowej, od 1950 roku zbiory biblioteczne i muzealne przeszły pod zarząd państwa i zostały włączone do Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie złożone są jako depozyt.

Prawnym właścicielem zbiorów jest Fundacja Książąt Czartoryskich powołana w roku 1991 przez księcia Adama Karola Czartoryskiego.

opracowanie: dr Paweł Wierzbicki
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję