Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

IV - Dział Rzemiosła Artystycznego i Kultury Materialnej

IV - Dział Rzemiosła Artystycznego i Kultury Materialnej

W zbiorach Działu Rzemiosła Artystycznego i Kultury Materialnej Muzeum Narodowego
w Krakowie znajdują się zarówno zabytki z terenów Polski w jej zmieniających się historycznych granicach, jak również przykłady sztuki europejskiej. Wśród zabytków obcych wiele związanych jest z polską historią. Zgromadzone obiekty pochodzą ze wszystkich epok historycznych - od starożytności po czasy współczesne. Liczebność eksponatów, w tym liczne przykłady wyjątkowo cennych i rzadkich muzealiów stawia zbiór Działu Rzemiosła Artystycznego i Kultury Materialnej MNK w pierwszym rzędzie najbardziej liczących się kolekcji rzemiosła artystycznego w Polsce.

Zbiory podzielone zostały na 14 poddziałów tematycznych obejmujących w kolejności: złotnictwo, czyli zabytki ze złota, srebra, srebrzone lub złocone, emaliowane oraz biżuterię; gemmogliptykę, czyli gemmy: kamee i intaglia; metale – przedmioty z cyny, mosiądzu, brązu, żelaza; ceramikę m.in. fajanse, porcelanę, majolikę; szkło w tym szkła stołowe, unikatowe, lustra i witraże; malarstwo na szkle; zegary; instrumenty precyzyjne i pomiarowe; meble i instrumenty muzyczne; zabytki wykonane z materiałów organicznych; pomoce naukowe oraz varia. Ze względu na powiększający się zbiór przedmiotów pochodzących z II połowy XX wieku i czasów współczesnych stworzony został nowy poddział tworzywa sztuczne – gromadzący przykłady rzemiosła wykonane z materiałów syntetycznych.

Kolekcja rzemiosła artystycznego w Muzeum Narodowym w Krakowie kształtowana była głównie w oparciu o dary. Zabytki, zarówno te ofiarowywane przez znanych kolekcjonerów, jak i przez skromnych zbieraczy znakomicie ilustrują zasadniczą linię rozwojową rodzimej kultury materialnej. Pierwsze zabytki rzemiosła ofiarowane zostały Muzeum w roku 1884. Były to: ażurowa wieża, wyrzeźbiona z kości słoniowej przez sybiraka Jana Okszę Czechowskiego oraz boczna ściana karety - dar Jana Mariana Drohojowskiego.

Jednym z najcenniejszych zespołów zabytkowych w zbiorach Działu jest kolekcja starożytnych i nowożytnych gemm. Główny trzon tego zbioru stanowi przekazana w 1886 roku kolekcja Konstantego Schmidta-Ciążyńskiego licząca 2.500 obiektów.

W 1891 roku Muzeum otrzymało w depozyt zbiory Akademii Umiejętności w Krakowie. Kolejnymi ofiarodawcami byli m. in.: Włodzimiera i Adam Szołayscy (1902), Emeryk Hutten-Czapski, Stanisław Ursyn-Rusiecki, Edward Goldstein oraz Zeneida i Teodor Duninowie.

W okresie międzywojennym swoją kolekcję zapisał Muzeum Feliks Jasieński, a Anna i Franciszek Laskowscy przekazali do zbiorów spuściznę po Macieju Wentzlu. Podczas drugiej wojny światowej w wyniku likwidacji ówczesnego oddziału muzealnego, w którym mieściła się kolekcja Erazma Barącza do Działu zostały przeniesione zostały kolejne zabytki: meble, zegary, majoliki i fajanse.

W 1948 roku Muzeum otrzymało spuściznę po Mieczysławie Gąseckim, w 1949 bogatą kolekcję Leona Kostki, a w 1951 zbiory Elzy z Sarów Krausowej.

Po przejęciu zbiorów byłego Muzeum Techniczno-Przemysłowego w Krakowie w roku
1950 w kolekcji Działu znalazły się imponujące zestawy muzealiów ze wszystkich dziedzin rzemiosła artystycznego.

W 1995 i 1997 roku Muzeum przejęło spuściznę po Józefie Czapskim - dar Elżbiety Łubieńskiej. Jest to głównie wyposażenie pracowni artysty i przedmioty pamiątkowe pochodzące z Maisson Laffitte. Dział gromadzi również przedmioty z XX wieku.

W kolekcji znajdują się znakomite przykłady polskiej ceramiki i szkła – są to zarówno realizacje fabryczne według wzorów projektowanych przez znanych artystów, jak i unikatowe, jednostkowe realizacje. W zbiorach Działu znajduje się również ceramika ludowa z różnych regionów Polski, w tym duża kolekcja ceramiki huculskiej.

Kierownik działu: Alicja Kilijańska
akilijanska@mnk.pl

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję