Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar
Sztuka i piękno w średniowieczu

Sztuka i piękno w średniowieczu

Sztuka i piękno w średniowieczu

W podręcznikach historii sztuki średniowiecze omawia się najczęściej w skrótowy sposób, ograniczając się do najbardziej ekscytujących zjawisk, takich jak romańskie kościoły pielgrzymkowe czy katedry gotyckie we Francji.
Także większość miłośników sztuki ignoruje świadectwa artystyczne tej epoki, negując tym samym tysiącletni dorobek ludzkości. Za ten wypaczony obraz przeszłości odpowiada szereg czynników na czele z renesansową tradycją historiograficzną, postrzegającą wszystko, co wydarzyło się między upadkiem Cesarstwa Rzymskiego a początkiem wieku XV, jako przejaw „barbarzyństwa”. W istocie niezwykłość tej epoki wiąże się z odrzuceniem klasycznych kanonów estetycznych wykształconych w Grecji i Rzymie i zastąpieniu ich nowym językiem wypowiedzi artystycznej. Zapomina się jednak, że przed wiekiem XV w sztuce i kulturze Europy chrześcijańskiej miał miejsce szereg renesansów, które polegały na konsekwentnym nawiązywaniu do przedchrześcijańskich wzorców estetycznych.

Tak więc średniowiecze to także renesans karoliński, sztuka ottońska i renesans XII w., albo tzw. sztuka około roku 1200. W pojęciu „sztuka romańska” kryje się także głębokie przekonanie, że kultura artystyczna tej epoki wykształciła się w nawiązaniu do sztuki rzymskiej, niejako na ruinach Imperium Romanum. W kolejnych wykładach tradycyjne wyobrażenia i stereotypy na temat sztuki średniowiecznej zostaną zestawione z dziełami sztuki i źródłami pisanymi, co pozwoli zaprezentować zmieniające się wzorce estetyczne w tej pozornie tylko jednolitej epoce. Panorama najważniejszych zjawisk artystycznych w Europie pomiędzy III a XVI w. zostanie bogato zilustrowana.

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Sala Cnót
Dorośli, młodzież
Wstęp bezpłatny
Czas trwania: 1,5 godz.

Wydarzenia w cyklu

Zobacz wszystkie cykle
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję