Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar
Niderlandzki malarz Hieronim Bosch

Niderlandzki malarz Hieronim Bosch

Niderlandzki malarz Hieronim Bosch

Hieronim Bosch, a właściwie Jheronimus (Jeroen) van Aken  ( ok.1450-1516) malarz niderlandzki, przez jednych zaliczany jeszcze w poczet artystów średniowiecznych przez innych uznawany już za artystę wczesnego renesansu. Zaliczany jest do grona największych malarzy europejskich, a zarazem  najbardziej oryginalnych i tajemniczych.
Jego dzieła wypełnione przedziwnymi postaciami i stworami zrodzonymi z jego wyobraźni są zarazem mocno osadzone we współczesnej mu rzeczywistości. Wywarł znaczny wpływ na następującą  po nim generację artystów niderlandzkich m.in. na Piotra Bruegela Starszego. Przez całą 2 połowę XVI wieku i 1 połowę wieku XVII  liczni jego naśladowcy powtarzali  motywy z jego dzieł. Potem zapomniany przez kilka wieków, odkryty został na nowo z początkiem XX wieku przez surrealistów i wymieniony jako jeden z prekursorów  tego kierunku w manifeście André Bretona. Jego wpływ na wyobraźnię  różnych artystów XX wieku trudno przecenić.

W 2016 roku przypada 500. rocznica śmierci Boscha i w związku z tym zapraszamy na wykłady o jego twórczości w Ośrodku Kultury Europejskiej EUROPEUM (pl. Sikorskiego 6).  Wstęp wolny ! 

Wydarzenia w cyklu

Zobacz wszystkie cykle
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję