Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar
Kolekcja Czartoryskich - zbiory i ludzie

Kolekcja Czartoryskich - zbiory i ludzie

Kolekcja Czartoryskich - zbiory i ludzie

Cykl wykładów dotyczących dziejów kolekcji książęcej, jej założycieli oraz osób opiekujących się zbiorami.
Opowiemy o kształtowaniu się kolekcji bibliotecznej, jej rozwoju, zachodzących zmianach od początku aż do czasów współczesnych. Przedstawimy sylwetki opiekunów zbiorów, tych którzy zarządzali zbiorami, jak również zajmowali się ich opracowaniem.

Przybliżymy także dwa miejsca w sposób szczególny związane z historią rodu:  Puławy i Paryż. Puławy stały się główną siedzibą rodu Czartoryskich po przeprowadzce z Warszawy. Wraz z nimi ściągnęli tu artyści, którzy korzystając z książęcego mecenatu rozwijali swój talent i sławili swych protektorów.  Po klęsce powstania listopadowego siedzibą Czartoryskich stał się Paryż. Z nim związane są dalsze losy rodziny i kolekcji. Hotel Lambert,  symbol tamtego okresu, pozostawał w rękach rodziny aż do 1975 roku.

W ramach cyklu zaprezentujemy także fragment naszych zbiorów bibliotecznych, na który składają się pieczęcie od XII do XIX wieku.

Wykłady odbywają się w poniedziałki o godz. 18.00 w Bibliotece Książąt Czartoryskich, ul. św. Marka 17
Wstęp wolny
Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc: rezerwacja@mnk.pl  lub tel. 12 433 54 44 (czynne w godz. 9.00-15.00 w dni powszednie).

Na zdjęciu głównym poświadczenie nadania tytułu szlacheckiego dla Czartoryskich ze zbiorów Fundacji Książąt Czartoryskich.

Wydarzenia w cyklu

Zobacz wszystkie cykle
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję