Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar
10+ SZTUKA

10+ SZTUKA

10+ SZTUKA

Czy sztuka jest ludziom potrzebna, jak można ją wykorzystać, czego nas uczy? Cykl warsztatów weekendowych dla dzieci w wieku 10–13 lat. Liczymy na to, że zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie posłużą za punkt wyjścia do "dorosłych" już rozmów, a jednocześnie opowieść o nich i ich twórcach rozwijać będzie wyobraźnię, kreatywność oraz umiejętność krytycznego i nieszablonowego myślenia. Na eksponaty, już być może dobrze znane, spojrzymy w nowy sposób i odkryjemy drzemiący w nich potencjał.

Ważne informacje:

 • Warsztaty odbywają się w soboty w godz. 10.30–12.15 w wybranych oddziałach Muzeum.
 • Wstęp: 80 zł – karnet na cały cykl zajęć; 20 zł – jednorazowy udział w warsztatach
 • Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona; grupy mają charakter kameralny.
 • UWAGA: Ponieważ w tym cyklu wiek uczestników jest szczególnie istotny, prosimy, by nie zapisywać dzieci, które mają mniej niż 10 lub więcej niż 13 lat.

Jak się zapisać?

 • Bilety: www.bilety.mnk.pl 
 • Informacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK, rezerwacja@mnk.pl lub 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie).
 • Na każde Państwa pytanie dotyczące warsztatów odpowie koordynator cyklu Jagoda Gumińska-Oleksy: jguminska@mnk.pl 
 • Regulamin rezerwacji Muzeum Narodowego w Krakowie
 • Informujemy, że w razie rezygnacji z udziału w działaniu edukacyjnym koszty biletów zakupionych przez Internet nie podlegają zwrotowi.

Zajęcia odbywają się w dwóch cyklach tematycznych:

Cykl 1
Ciągłość zdarzeń
Jak to się stało, że Maria Jarema stworzyła rzeźbę Taniec? Dlaczego Magdalena Abakanowicz używała w swojej pracy jutowych worków? Skąd w kościele Franciszkanów polne kwiaty? Ile jest prawdy w tym, że artyści pracują pod wpływem natchnienia? Kluczem do kolejnego cyklu naszych zajęć jest słowo proces, które wydaje się podkreślać ciągłość, a wykluczać pośpiech. W kontekście wybranych artystów będziemy przyglądać się pojęciu procesu twórczego.

Prowadzenie: Izabela Lechowicz – absolwentka Wydziału Malarstwa ASP we Wrocławiu. Zajmuje się fotografią, prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Założyła Światłoczułą – autorską pracownię plastyczno-fotograficzną. Lubi Beskid Niski.

 • 20.10.2018
  Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa “Kraków 1900”
  Proces twórczy
  Co kryje się pod terminem „proces twórczy”? Coś tajemniczego czy raczej coś, czemu możemy się przyjrzeć? Czy wiecie, że pojęciem twórczości interesuje się również nauka? Mówi na przykład o tym, że w procesie tworzenia ważne są uważność, umiejętność patrzenia, wyobraźnia, pamięć i uczucia. To ważny temat, także dla artystów z przełomu XIX i XX wieku, o czym będzie można się przekonać w czasie warsztatów.
 • 27.10.2018
  Gmach Główny, Al. 3 Maja 1, wystawa “Sytuacja się zmieniła”
  Uwaga na warsztat
  Kamyki, patyki, lepienie w glinie, łączenie materiałów i nadawanie im znaczeń – to w dzieciństwie. Potem wielkie obrazy, miękkie tkaniny i rzeźby, w których można się schować. Oraz wewnętrzny kompas, który wskazywał Magdalenie Abakanowicz kierunek artystycznych poszukiwań. Zapraszamy na warsztaty, podczas których będziemy przyglądać się warsztatowi artysty, skupieni na pracach słynnej rzeźbiarki.
 • 24.11.2018
  Gmach Główny, Al. 3 Maja 1, wystawa “Wyspiański”
  Nie chodzi o natchnienie.
  Czy istnieje coś takiego jak natchnienie? Zdania są podzielone. A może chodzi raczej o proces i o to, żeby codziennie usiąść do pracy? O to, co nas kształtuje i inspiruje? Gdyby te pytania zadać w odniesieniu do twórczości Stanisława Wyspiańskiego, jakie będą odpowiedzi? Podróże? Może szczególnie do Paryża? Przyjaźnie? Przeczytane w dzieciństwie książki czy obejrzane licznie spektakle teatralne? Co nam mówi biografia artysty?
 • 15.12.2018
  Gmach Główny, Al. 3 Maja 1, wystawa “Sytuacja się zmieniła”
  Czysta ciekawość
  Ciekawość łączy się z odkrywaniem, stawianiem pytań i szukaniem odpowiedzi. Najczęściej jest cechą dzieci ale wydaje się, że musi charakteryzować też twórców. Pozwala się rozwijać, zmieniać i dojrzewać. W trakcie warsztatów przyjrzymy się twórczości Marii Jaremy, jej kolejnym etapom, w których przechodziła od figuratywności w stronę abstrakcji, od rzeźby do obrazu. Poszukując ruchu. Zaciekawionych zapraszamy.


Cykl 2
Sytuacje się zmieniają. O zapamiętywaniu
Jak sprawić, by pomysły, ludzie, miejsca i wydarzenia nie zniknęły z naszej pamięci? Jakie sposoby na zatrzymanie czasu mają artyści? Co starają się zapamiętać? Jakie ślady i znaki pozostawili nam dawni mistrzowie? Poszukamy w dziełach historii, które zapisali w nich artyści. Co odkryjemy? 

Prowadzenie: Magdalena Wysocka – absolwentka edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od ponad roku prowadzi zajęcia plastyczne w Domu Seniora Wigor oraz jest pedagogiem w Szkole Montessori.

 • 17.11.2018
  Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41
  Notatka w szkicowniku
  Podczas warsztatów przyjrzymy się dorobkowi jednego z najbardziej znanych polskich malarzy – Jana Matejki. Czego możemy się od niego nauczyć? Czy artysta, którego dzieła ilustrują dziś szkolne podręczniki historii, może nas jeszcze zainspirować? Podczas warsztatów wspólnie się nad tym zastanowimy, poznając warsztat, techniki i sposób myślenia Matejki. Zaglądniemy do skarbca jego pomysłów i odkryjemy, po co właściwie malarzowi szkicownik.
 • 8.12.2018
  Gmach Główny, Al. 3 Maja 1, wystawa “Sytuacja się zmieniła”
  Kalejdoskop zjawisk
  Czy XX wiek w dziejach sztuki polskiej jest wyjątkowy? Jak bardzo zmiany zachodzące wokół nas wpływają na tempo zmian w sztuce? Co wprawia w ruch kalejdoskop, do którego zaglądają artyści? Podczas warsztatów poszukamy różnic w postrzeganiu sztuk pięknych dawniej w kontraście z eksponatami z wystawy „Sytuacja się zmieniła”. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy zmiany są potrzebne i co na nie wpływa?
 • 5.01.2019
  Gmach Główny, Al. 3 Maja 1, wystawa “Wyspiański”
  Portret? Prosta sprawa!
  Czy portret jest tylko sposobem na upamiętnienie czyjejś osoby? Po co malować twarze widywane na co dzień? Czy tworzenie autoportretów to wyraz próżności czy potrzeby poszukiwania? Czy aby na pewno o portrecie wiemy już wszystko?
 • 12.01.2019
  Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, Rynek Główny 3  
  W tle i na horyzoncie
  Rosochate wierzby, tafla czarnej wody, mgła nad jesienną laką… Czy XIX-wieczne pejzaże mogą okazać się zaproszeniem do odwiedzenia odległych, nieznanych nam już miejsc? Co sprawia, że tak mocno wpływają na nasze zmysły? Czy zimą, gdy przyroda wokół nas trwa w uśpieniu, jej obrazy wyzwalają w nas szczególne uczucia? Podczas warsztatów spróbujemy odtworzyć nastrój pokazany w dziełach dawnych pejzażystów i wspólnie wyruszymy w nieznane.

Wydarzenia w cyklu

Zobacz wszystkie cykle
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję