Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar
Świątecznie w Muzeum

Świątecznie w Muzeum

Świątecznie w Muzeum

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą świąteczną!
 Spotkanie

Pod choinkę 100 lat temu - opowieść o dawnych zabawkach.

8.12.2018 (sobota), godz. 11:00 - Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, wystawa "Kraków 1900"

Czy byliście świadkami sytuacji, kiedy dziecko patrzy na maszynę do pisania i pyta: „A co to?”. Czasem dzieci uzmysławiają nam, że codzienne przedmioty przeszyły już do historii. Porozmawiajmy zatem o tym, jak wyglądał świat sprzed 100 lat widziany oczami dziecka. Początek XX wieku zapowiadał przemiany w różnych dziedzinach. Był początkiem nowoczesności. Zmieniał się świat, a zabawki odzwierciedlały te zmiany.

Marek Sosenko, twórca niezwykłej kolekcji dawnych zabawek podpowie Wam, kiedy powstał pierwszy samolot dla dzieci, czym różniły się lalki po 1900 roku od tych z poprzedniej epoki, kiedy powstał pierwszy miś pluszowy, i czym bawiły się dzieci w Krakowie.

Dowiecie się, jakich zabawek nie było w XIX wieku. Przełom XIX i XX wieku to początek ery nowożytnej zabawki. To właśnie wtedy producenci dostrzegli w dzieciach ważnego klienta, co spowodowało zapoczątkowanie przemysłu zabawkarskiego. Zabawki nowożytne odzwierciedlają największy rozwój techniki w historii cywilizacji i są jej miniaturowym portretem.

Prowadzenie: Marek Sosenko  - antykwariusz, kolekcjoner i autor książek. Właściciel największej w Polsce prywatnej kolekcji starych zabawek. Współpracuje z muzeami i instytucjami kultury.

Ważne informacje:
  •  spotkanie otwarte, bez rezerwacji (liczba miejsc ograniczona)
  • wstęp 5 zł od dziecka
  • Opłaty dokonuje się w kasie Muzeum bezpośrednio przed zajęciami
 Warsztaty

15.12.2018 (sobota), godz. 11:00-13:00

Świerk czy jabłonka? Tajemnice świątecznej choinki
Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, wystawa “Mistrz i Katarzyna. Hans Von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa”

Z niecierpliwością czekamy już na czas, gdy powietrze pachnieć będzie śniegiem, piernikami i kwiatami jabłoni… Zaraz, zaraz! Skąd w grudniu kwitnąca jabłonka? I czy aby nie mocniejszy w tym czasie jest zapach choinek?

Zapraszamy rodziny z dziećmi na warsztaty, podczas których porozmawiamy o dobrze znanych i tych mniej popularnych tradycjach bożonarodzeniowych. Wspólnie też odwiedzimy wystawę dzieł Hansa von Kulmbacha.

Prowadzenie: Ewelina Krawczyk i Jagoda Gumińska-Oleksy


Ewelina Krawczyk – absolwentka edukacji artystycznej w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie arteterapii oraz pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Animatorka działań artystyczno-pedagogicznych, edukatorka sztuki, nauczycielka. Na co dzień prowadzi warsztaty plastyczne i twórcze dla dzieci w Szkole Rysunku i Malarstwa Onamato. Jej pasją jest ruch i wspinaczka skałkowa.

Jagoda Gumińska-Oleksy  - absolwentka wydziału Sztuki na Uniwersytecie Pedagogicznym w  Krakowie,  pracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie gdzie odpowiada za program edukacyjny dla dzieci i rodzin.  Prowadzi warsztaty i współpracuje z Uniwersytetem Dzieci. Wierzy w bajki, lubi opowiadać i uwielbia  podsłuchiwać, o czym mówią dzieci, kiedy rysują.  Ma nadzieję, że kiedyś uda jej się wejść do wnętrz ulubionych.obrazów.

Ważne informacje:
  • Na warsztaty zapraszamy przede wszystkim do rodziny z dziećmi w wieku 4–7 lat (w przypadku młodszych dzieci pomoc rodziców mile widziana).
  • Warsztaty mają charakter otwarty - nie wymagają rezerwacji. 
  • Uczestnicy mogą dołączyć w każdej chwili do godz. 13.00. Warsztaty kończą się o 14.00.
  • Wstęp: 5 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny)
  • Opłaty dokonuje się w kasie Muzeum bezpośrednio przed zajęciami
Przedstawienie kukiełkowe

Krakowskie jasełka z szopką

5.01.2019 (sobota) godzina 16:00

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, wystawa Kraków 1900

Krakowianka, która w dzień własnego ślubu gotuje karpiele, Góral, któremu pchły zjadły portki, żydówka, która uwielbia marcepan i Twardowski, który strasznie sie przechwala. Wszyscy w jednym miejscu!

Jeśli chcecie ich spotkać i w dodatku nie boicie sie groźnego diabła, złego króla Heroda, albo skrzekliwej czarownicy koniecznie przybądźcie na jasełka. Wyjątkowe, bo tradycyjne i bardzo krakowskie. Dzięki nim przekonacie się, że Jezus przyszedł na świat w barwnym pałacu, a Betlejem znajduje sie bardzo blisko krakowskiego rynku.

Wykonanie: Anna Malik, Rozalia Malik, Andrzej Malik, Cecylia Malik, Anielka Zalewska, Adaś Oleksy

Rodzina Malików  - to rodzina artystów od pokoleń związana z Krakowem i jego tradycjami - jest wśród nich m.in. zwyczaj tworzenia szopek krakowskich.

Ważne informacje:

BRAK WOLNYCH MIEJSC
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję