Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar
Szkoła Interpretacji - szkolenia

Szkoła Interpretacji - szkolenia

Szkoła Interpretacji - szkolenia

Zapraszamy na nową odsłonę szkoleń dla nauczycieli, animatorów kultury i edukatorów. Tematem tegorocznego cyklu pod hasłem "Obrazki, zarazki i odrazki" będą tematy kontrowersyjne i to, jak o nich mówić w pracy edukacyjnej.

"SZKOŁA INTERPRETACJI" to coroczny cykl szkoleń dla osób zainteresowanych różnymi formami pracy z dziełem sztuki, a w szczególności dla nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury organizowany przez Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.
W tym roku spotykamy się co dwa miesiące w innym oddziale Muzeum i zastanawiamy się nad istotnymi zagadnieniami współczesnego życia społecznego.

Zapraszamy nauczycieli, aby dowiedzieli się, jak wykorzystywać muzeum do pracy dydaktycznej.

Zapraszamy edukatorów, aby doskonalili swój warsztat edukacyjny w oparciu o nowe konteksty.

Zapraszamy animatorów kultury i studentów kierunków humanistycznych, aby nauczyli się, co sztuka zgromadzona w muzeum może powiedzieć o nas samych.

Szkolenia prowadzone są przez zaproszonych gości, kustoszy, współpracowników i pracowników Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.


O CZYM BĘDZIE "SZKOŁA INTERPRETACJI" W TYM ROKU?
Tegoroczną "Szkołę interpretacji" poświęcamy ważnym, lecz często pomijanym tematom obecnym w naszym życiu społecznym. Zastanawiamy się nad erotyką, starością, oszustwem, dyskryminacją i przemocą. To kwestie kontrowersyjne, jednak aby wychowanie kulturalne młodych ludzi było pełne, również tematów stanowiących tabu nie może zabraknąć w debacie publicznej ani w działalności kulturalnej.
Jesteśmy przekonani, że dzieła sztuki oraz ekspozycje muzealne można wykorzystywać nie tylko do mówienia o estetyce i historii. Ułatwiają one dyskusję na tematy, które trudno jest niekiedy poruszyć w czasie lekcji wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego – czy nawet w trakcie godziny wychowawczej.

CENA

Opłata za pojedyncze szkolenie wynosi 40 zł
Zachęcamy do zakupu karnetu na wszystkie pięć szkoleń w cenie 160 zł (jedno spotkanie gratis!)

JAK SIĘ ZAPISAĆ

Aby zarezerwować miejsce na szkoleniu, proszę wypełnić formularz znajdujący się pod poniższym linkiem (formularz otwiera się w nowym oknie):

WYPEŁNIJ FORMULARZ

Uwaga! Ilość miejsc na każdym spotkaniu jest ograniczona. O wstępie decyduje kolejność zgłoszeń.

 1. Wypełnij formularz zgłoszeniowy nie później niż 7 dni roboczych przed planowanym szkoleniem.
 2. Jeśli będziesz potrzebował/a faktury, koniecznie wpisz dane do faktury.
 3. Oczekuj potwierdzenia mailowego wraz z numerem konta, na jaki należy dokonać opłaty.
 4. Dokonaj opłaty. Tylko opłacona i potwierdzona rezerwacja oznacza udział w szkoleniu.

Jeśli zostaną wolne miejsca, zapraszamy oczywiście również po upływie terminu zapisów. Prosimy jednak o wcześniejszy kontakt z Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 54 44 (czynne w godz. 9.00-15.00 w dni powszednie).PROGRAM SZKOLEŃ

Spotkania odbywają się w ciągu tygodnia w godzinach 16:00 – 20:00 w różnych oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie.  Każde szkolenie składa się ze spotkania z zaproszonym ekspertem w danej dziedzinie, następnie odbywa się oprowadzanie po wystawie powiązane z tematyką szkolenia, a później warsztaty edukacyjne. W przerwie przewidziany jest poczęstunek.

 •  11 października 2016
  Wystawa "Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia"
  Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, pl. Szczepański 9
  godz. 16:00 - 20:00

  Tematyka: erotyka / nagość / seks

  Kiedy patrzymy na XIX-wieczne dzieła sztuki, nasz wzrok często prześlizguje się po nagich ciałach kobiet i - rzadziej - mężczyzn. Czy nagość zawsze jest erotyczna? W jakim celu pojawiała się ona w dawnej sztuce? A jak my dzisiaj powinniśmy ją oglądać?
  W czasie spotkania zwrócimy uwagę zarówno na sztandarowe dzieła Rodina i Dunikowskiego, jak i te mniej znane. Rzeźbiarskie modelowanie ciała – kobiecego, męskiego – przez tych słynnych artystów pomoże nam zadać pytanie o ich stosunek do cielesności i sprowokować naszą reakcję na ten temat.

  Zaproszony gość: Bohdan Pękacki – twórca serwisu internetowego Szczucie cycem, krytykującego wszechobecność erotyki w reklamie, od wielu lat dokumentującego przykłady tego typu mediów.

  Program szkolenia


 • 6 grudnia 2016
  Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM
  pl. Sikorskiego 6
  godz. 16:00 - 20:00

   Tematyka: starość / choroba / wykluczenie

   Przedstawienia osób starszych często łączone są z chorobą i deformacją ciała. W sztuce jest to szczególnie widoczne, gdy kontrastuje się osoby starsze i młodsze. Źródeł tego możemy szukać już w biblijnym przedstawieniu Lota z córkami. Czy bycie dzisiejszym seniorem jest tym samym, co bycie osobą starszą? Czy “senior" to nadal “autorytet"? Czy programy edukacyjne przeznaczone specjalnie dla osób starszych uaktywniają ich czy zamykają we własnym gronie? Jak wykorzystać atuty seniorów w działalności kulturalnej?

  Zaproszony gość: Karolina Probosz – mgr psycholog, psychoterapeutka, wykładowca w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współpracuje z Międzyuczelnianym Centrum Wsparcia Psychologicznego dla studentów krakowskich uczelni oraz prowadzi psychoterapię w Krakowskim Centrum Psychologicznym "Salvate". 

 • 14 lutego 2017
  Galeria "Broń i Barwa w Polsce"
  Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1
  godz. 16:00 - 20:00

  Tematyka: zbrodnia / śmierć / przemoc

  Przedmioty zgromadzone w Galerii "Broń i Barwa w Polsce" miały wiele zastosowań. Część z nich nie służyła do zadawania bólu drugiemu człowiekowi. Wykonane w kunsztowny sposób, z wykorzystaniem drogich materiałów, byłyby niepraktyczne na polu bitwy ani w walce. Czy jednak są one jedynie niewinnymi dziełami sztuki?
  W czasie spotkania postaramy się również zastanowić, jak bronić się przed przemocą. Czy rozwiązaniem jest państwo policyjne? A może powszechny dostęp do broni? Czego może nauczyć nas historia militarna?

  Zaproszony gość: Gaja Grzegorzewska - filmoznawczyni i jedna z najpopularniejszych polskich pisarek kryminalnych. Wydała sześć powieści, w tym cztery kryminały o prywatnej detektyw Julii Dobrowolskiej. Za trzecią powieść cyklu, "Topielicę", otrzymała nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej kryminalnej powieści roku. "Betonowym pałacem" otworzyła nowy cykl psychologicznych thrillerów z Krakowem w roli głównej. Nakładem Wydawnictwa Literackiego właśnie ukazał się drugi tom - "Kamienna noc". Pisała do "Portalu Kryminalnego", "Polityki", "Wprost", "Gazety Wyborczej", "Bluszcza", "Chimery" i "Men's Health".

 • 4 kwietnia 2017
  Pałac Biskupa Erazma Ciołka
  ul. Kanonicza 17
  godz. 16:00 - 20:00

  Tematyka: dyskryminacja / ksenofobia / wrogość

  Dawne wyobrażenia obcych często posługiwały się negatywnymi stereotypami. Łączono postaci Żydów, muzułmanów, chłopów czy kobiet z przedstawieniami diabła. Na dziełach sztuki w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka możemy znaleźć zarówno odrażających Turków, wyuzdane niewiasty, jak i wulgarne, kosmate demony.
  W czasie spotkania zastanowimy się, jakie były przyczyny powstawania takich stereotypów. Jak im zapobiegać? Kogo dzisiaj uznajemy za naszego "obcego"? Jakie są jego współczesne wizerunki?

  Zaproszony gość: Wojciech Wilczyk - fotografik, poeta i krytyk artystyczny, autor wielu wystaw oraz książek fotograficznych, m.in. "Niewinne oko nie istnieje", prezentująca pamięć po Żydach na przykładzie synagog zachowanych we współczesnej Polsce, oraz najnowsza, "Święta Wojna", która poświęcona została graffiti oraz muralom tworzonym przez subkultury kibicowskie w Krakowie, Łodzi i na Górnym Śląsku.

 • 6 czerwca 2017
  Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego
  ul. Piłsudskiego 12
  godz. 16:00 - 20:00

  Tematyka: oszustwo / fałszerstwo / hazard

  Czy bogaci powinni płacić więcej? Czy oszustwa finansowe są grzechem? Czy jak nie płaci się podatków, to nie można oczekiwać nowych chodników i bezpłatnej szkoły? A co robić, kiedy to władza nas oszukuje?
  Niektórzy są uzależnieni od hazardu, inni twierdzą, że nigdy nie skalali się oszustwem… W czasie spotkania w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego nie uda nam się odpowiedzieć na powyższe pytania, ale zastanowimy nad rolą fałszu i kłamstwa w naszym życiu.

  Zaproszony gość: prof. Jolanta Antas - językoznawca, wykładowca Wydziału Polonistyki UJ, wybitna specjalistka od komunikacji niewerbalnej i semantyki kłamstwa. Autorka m.in. książek: "O kłamstwie i kłamaniu. Studium semantyczno-pragmatyczne" (Kraków 1999, 2000, 2010), "Semantyczność ciała. Gesty jako znaki myślenia" (Łódź 2013), "Rozmowy z psem, czyli komunikacja międzygatunkowa" (Warszawa 2014).
 
MASZ PYTANIE?

Prosimy o kontakt z Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl  lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00-16.00 w dni powszednie).

Koordynacja cyklu: Filip Skowron, Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję