Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Wyspiański - dizajner. Według "Raptularzy" artysty

Sanisław Wyspiański, szkic do dekoracji teatralnej

Wyspiański - dizajner. Według "Raptularzy" artysty

MNK Czapscy

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
17.01.2018
środa
18:00
wstęp wolny
Od 2 maja 1904 do 13 grudnia 1905 Wyspiański prowadził zapiski w dwóch notatnikach. Raptularz z roku 1904 nie zachował się i znany jest tylko z odpisu, notatnik z roku 1905 przechowywany jest w Bibliotece PAN w Krakowie.
Raptularze nie mają charakteru literackiego, Wyspiański krótkimi frazami zapisywał informacje na temat codziennych obowiązków, wydarzeń, spotkań, prac artystycznych. Okres, w którym artysta prowadził zapiski, był czasem bardzo twórczym. Artysta pracował na Akademii Sztuk Pięknych, angażował się w prace Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” i przede wszystkim tworzył. Powstają wówczas widoki na kopiec, liczne portrety, Wawelskie Akropolis…

W tym czasie artysta opracował i zrealizował także szereg projektów z zakresu projektowania mebli i wnętrz: Towarzystwo Lekarskie, meble do mieszkania Żeleńskich, „Świetlicę bolesławowską”, czyli salę wystaw „Sztuki”. Projektował też wnętrza, których nie udało się zrealizować – salę Archiwum Miejskiego, wnętrze Izby Przemysłowo-Handlowej. Zapiski w Raptularzach pozwalają zrekonstruować rodzenie się projektów, ich realizację i współpracę Wyspiańskiego ze zleceniodawcami i wykonawcami sprzętów i wnętrz.

Prowadzenie: dr Agata Wójcik – historyk sztuki, wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Interesuje się historią designu, architektury wnętrz i malarstwa XIX i przełomu XIX i XX wieku. Kieruje projektem badawczym „Ojcowie polskiego designu. Towarzystwo Polska Sztuka Stosowana. Architektura wnętrz i meblarstwo” finansowanym ze środków Narodowego Centrum Nauki.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję