Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Tożsamość ucieleśniona: materialne wzory kultury polskiej współczesnej

Tożsamość ucieleśniona: materialne wzory kultury polskiej współczesnej

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
04.10.2017
środa
18:00 - 19:30
wstęp wolny
Wykład ma na celu pokazanie, że nasze życie to także nieustanne obcowanie z przedmiotami. To, co zwie się kulturą materialną, nie jest jedynie zbiorem artefaktów, obok których przechodzimy obojętnie albo korzystamy z nich na co dzień.
To także bogate archiwum wyobraźni. W kontekście narodowej tożsamości uczymy się rozpoznawać określone obiekty (budowle, obrazy, symbole religijne, ważne miejsca etc.) jako posiadające moc budowania zbiorowej pamięci, jako widzialne składniki pozwalające zrozumieć nasze miejsce w świecie i zakotwiczyć się w ramach wspólnoty, która "zostawia ślad". Kultura narodowa to także wielkie muzeum wyobraźni ucieleśnionej.

Wykład odbędzie się w sali audiowizualnej u "U Samurajów" (Gmach Główny MNK)

Prowadzenie: prof. Wojciech Burszta - profesor zwyczajny w Instytucie Kulturoznawstwa na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, kieruje także Zakładem Badań Narodowościowych Instytutu Slawistyki PAN w Poznaniu, prezes Instytutu im. Oskara Kolberga, redaktor naukowy pisma "Sprawy Narodowościowe. Seria Nowa", przewodniczący Rady Naukowej kwartalnika "Przegląd Kulturoznawczy"; antropolog kultury, kulturoznawca i eseista piszący o rzeczach poważnych i ulotnych. Stypendysta Fulbrighta i Fundacji Kościuszkowskiej, wykładał w Yale, Chicago i Paryżu.

W roku 2014 otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Glora Artis", przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Złoty Krzyż Zasługi, nadany przez Prezydenta RP. Od 2005 roku osiadł w Milanówku; w roku 2015 ukazała się jego najnowsza książka "Preteksty".
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję