Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Rudolfińska Praga i jej artyści

Franciszek Ksawery Siemianowski, Praga-widok na Most Karola i Hradczany, ok. poł.XIX w

Rudolfińska Praga i jej artyści

MNK Wyspiański

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
05.11.2015
czwartek
18:00
wstęp wolny
Na blogu: Dwie tajemnicze damy w kapeluszach z woalką
Mecenat artystyczny Rudolfa II Habsburga około 1600 roku – G. Arcimboldo, B. Spranger, R. Savery i inni nadworni twórcy.
Na początku XVI stulecia Praga przeżywała prawdziwy rozkwit kulturalny i artystyczny. Wszystko to za sprawą wielkiego miłośnika sztuki i nauki - szalonego cesarza Rudolfa II, skupiającego na swym dworze wielu twórców, przybyszów z Niderlandów, Włoch i krajów niemieckich, ale też uczonych i nowatorskich badaczy, wynalazców uzupełniających się w swych twórczych dążeniach. W efekcie nad Wełtawą narodził się jedyny w swoim rodzaju ośrodek jeszcze manierystycznej sztuki i już nowożytnej nauki.

Prowadzenie: Filip Chmielewski – historyk sztuki, pracownik-kurator Działu Sztuki Dawnej MNK. Specjalizuje się zwłaszcza w badaniu dziejów europejskiego nowożytnego malarstwa, w tym - sztuki Europy Środkowej doby baroku i jej przemian, także zagadnieniem rozwoju środkowoeuropejskiej martwej natury w XVII i XVIII stuleciu. Atrybucjonista, obecnie prowadzący prace naukowe nad katalogiem zbiorów europejskiego malarstwa i rzeźby, znajdujących się w krakowskim Muzeum Narodowym.
Słowa kluczowe: wykład, barok, Filip Chmielewski
Na blogu: Dwie tajemnicze damy w kapeluszach z woalką
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję