Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Oręż husarski w ceremoniale kościelnym i szerszej perspektywie kulturotwórczej

„Szable z pochew” – ilustracja z XIX-wiecznego wydania „Pamiętników” Jana Chryzostoma Paska

Oręż husarski w ceremoniale kościelnym i szerszej perspektywie kulturotwórczej

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
26.09.2018
środa
18:00
wstęp wolny
Broń to wytwór kultury nacechowany wyjątkowym ładunkiem emocjonalnym. Stanowi zarówno narzędzie przemocy, ale w równie dużym stopniu pozwalał na przeżycie, stanowiąc przez tysiąclecia nieodłączny element życia codziennego.
Jako taki zyskiwał nierzadko znaczenie rytualne, symboliczne a nawet kulturotwórcze. Nie inaczej stało się z orężem husarskim, które mocno wrosło się w kulturę Polski i stało się istotnym elementem ceremoniałów kościelnych z udziałem stanu rycerskiego dawnej Rzeczpospolitej.

Prowadzenie: Marta Wacowska - studentka historii Uniwersytetu Jagiellońskiego i członek zarządu Katowickiego Klubu Polskiej Walki Signum Polonicum. Od 2016 roku prowadzi przedstawicielstwo w Krakowie. W ramach działalności statutowej stowarzyszenia wielokrotnie wygłaszała prelekcje oraz wykłady na temat staropolskiej szermierki i tradycji oręża polskiego. Organizatorka, uczestniczka i narratorka pokazów władania bojową szablą husarską. Pasjonatka historii kawalerii i jeździectwa.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję