Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Kościuszko – przyjaciel Wolności

Artysta Nieznany wg Josefa Grassiego, Portret Tadeusza Kościuszki, Polska, przed 1850

Kościuszko – przyjaciel Wolności

MNK Sukiennice

Rynek Główny 3, 31-042 Kraków
02.03.2017
czwartek
18:00
wstęp wolny
Szukając klucza do możliwie syntetycznego i spójnego obrazu Kościuszki, jaki zapisał się i po części funkcjonuje także i dziś, w Polsce, ale również w świecie, spróbujemy odwołać się do jednego z licznie przydawanych mu przymiotów – przyjaciela wolności.
Można ten zaszczytny tytuł opatrzyć jeszcze stosownym przymiotnikiem: niestrudzony, wytrwały, niezłomny, ale w wypadku Kościuszki nie jest to konieczne. Istotnie, cale niemal swoje dojrzale życie poświęcił różnym formom zabiegów czy też walk o wolność. Choć piękne hasło polskich patriotów „Za wolność naszą i waszą” zrodziło się pół wieku później, to przecież w osobie Naczelnika widzieć można jego prekursora.

A zatem najpierw ośmioletni, a więc niemały epizod amerykański, gdy młody generał, przepełniony ideałami demokratycznymi i republikańskimi rodem z Francji, walczy o niepodległość angielskich kolonii w Ameryce. Nie zapomina przy tym o specyficznej kategorii ich mieszkańców, a mianowicie o losie czarnoskórych niewolników, zabiegając o zniesienie systemu, który ich takimi właśnie czyni. Z szacunkiem też traktuje rdzennych mieszkańców, tj. Indian.

Po powrocie do kraju bierze udział w wojnie z Rosją w obronie Trzeciomajowej Konstytucji, a następnie staje na czele narodowego powstania dla ratowania niepodległości Rzeczypospolitej. Jednocześnie nie ustaje w zabiegach zmierzających do uwolnienie włościan z poddaństwa i podniesienia ich do rangi obywateli. Ciężko zraniony w maciejowickiej bitwie, więziony przez dwa lata w Pietropawłowskiej Twierdzy, opuszcza Rosję i po krótkim pobycie w Ameryce osiada w Paryżu. Obserwując bacznie wydarzenia rozgrywające się w Europie, wspiera niepodległościowe inicjatywy rodaków. Zostaje patronem Legionów Dąbrowskiego, a następnie próbuje pozyskać dla sprawy polskiej cesarza Francuzów Napoleona, a potem imperatora Rosji Aleksandra I. Mimo niepowodzenia obu inicjatyw nie traci nadziei na wybicie się Polaków na niepodległość ani wiary w wartości demokratyczne i republikańskie. Przekazuje je jako swój depozyt następnym pokoleniom.

prowadzenie: prof. Tomasz Gąsowski
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję