Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

DYSKUSJA: Krakowiacy i górale

DYSKUSJA: Krakowiacy i górale

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
23.11.2017
czwartek
18:00 - 19:30
wstęp wolny
Dyskusja poświęcona zostanie konfrontacji dwóch tradycji: stroju góralskiego i stroju krakowskiego, najbardziej rozpoznawalnych i identyfikowanych polskich strojów ludowych.
Jak powstały, ile w nich autentycznej tradycji, a ile romantycznej kreacji, dlaczego właśnie te dwie tradycje tak mocno utrwaliły się w świadomości współczesnych Polaków?  Dyskusja nawiązując do wizerunków kultury ludowej, które znalazły się na wystawie „#dziedzictwo”, będzie też próbą zastanowienia nad rolą tych obrazów we współczesnej kulturze.

Sala audiowizualna „U Samurajów”, Gmach Główny MNK

Prowadzenie:
Ewa Rossal - antropolożka kultury i etnografka. Pracuje w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, współpracuje z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej. Zajmuje się antropologią ubioru, antropologią sztuki współczesnej po tzw. "zwrocie etnograficznym" oraz współczesną metodologią badań etnograficznych. W latach 2015-2017 koordynowała projekt "Strój Krakowiaków zachodnich. Badania, monografia, upowszechnienie", realizowany przez MEK. Współautorka i redaktorka publikacji projektowej o strojach krakowskich.

Dr Stanisława Trebunia-Staszel - etnolog, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Zajmuje się  etnografią i folklorem Polski, kulturą ludową Karpat. Interesują ją zwłaszcza współczesne procesy  odnawiania i tworzenia wspólnot lokalnych i regionalnych.  Od kilku lat przedmiotem jej zainteresowań jest także antropologia i etnologia w III Rzeszy. W latach 2014-16 kierowała projektem badawczym „Górale podhalańscy w nazistowskich koncepcjach narodowościowych i etnopolityce w świetle dokumentów  Institut fϋr Deutsche Ostarbeit”. Jest autorką trzech publikacji książkowych: „Śladami podhalańskiej mody” (2007, 2010), „Strój górali podhalańskich” 2011, „Z Nowego Targ do Kieżmarku. Stroje ludowe polsko-słowackiego pogranicza” (współautor Jan Olejnik) 2012.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję