Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar
Czy Kościuszko da się zamknąć w muzeum

Czy Kościuszko da się zamknąć w muzeum

Artysta Nieznany wg Josefa Grassiego (1757-1838), Portret Tadeusza Kościuszki (fragment)

Czy Kościuszko da się zamknąć w muzeum

Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach

Rynek Główny 3, 31-042 Kraków
07.12.2017
czwartek
18:00
wstęp wolny
Oczywiście, że się da. Nie ma miejsca, w którym Tadeusz Kościuszko czułby się lepiej jak w muzeum. Obydwie nazwy muzeum i Kościuszko są od wielu lat udręczone ciężkim stereotypem.
Wedle tego stereotypu muzeum to przestrzeń martwicy o rzeczywistości zmumifikowanej, zakurzonej, nieaktualnej. Tadeusz Kościuszko natomiast to spiżowy bohater bez kropli krwi, który kiedyś wzbudzał tkliwość w polskich sercach, a dzisiaj nie wiadomo do czego jest potrzebny.

Wykład pod tytułem Czy Kościuszko da się zamknąć w muzeum ma w swoim zamiarze uderzyć w obydwa stereotypy, a mówiąc dokładniej zderzyć je ze sobą i "pokruszyć". W toposie polskiej pamięci Kościuszko zajmuje bowiem miejsce niezwykłe, obok Jana Pawła II i Józefa Piłsudskiego jest najbardziej rozpoznawalnym obywatelem polskim, muzeum zaś jest laboratorium ożywiania pamięci. Zamknięcie zatem Kościuszki w muzeum to szansa na to, aby z obszaru pamięci pietystycznej przeprowadzić Kościuszkę do pamięci żywej.

Poprzez przykłady interpretacji dziedzictwa Tadeusza Kościuszki w muzeach, w tym szczególnie Muzeum Tadeusza Kościuszki pod Kopcem Kościuszki oraz na wystawie Rozważny i romantyczny w Muzeum Historycznym m. Krakowa, wykład będzie próbą odpowiedzi na pytanie o kulturę pamięci wokół postaci Naczelnika.

Prowadzenie: Michał Niezabitowski - historyk, muzealnik, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Od 1985 r. związany zawodowo z Muzeum Historycznym m. Krakowa (MHK), od 1995 r. w stopniu kustosza. W 1996 został kierownikiem działu naukowo-oświatowego tej placówki. Od 2004 r. w wyniku wygranego konkursu, dyrektor MHK. Od 1994 r. kustosz kolekcji Komitetu Kopca Kościuszki,
Od 1998 członek, od 2012 r. prezes Stowarzyszenia Muzealników Poskich (reelekcja na kadencję 2014-2017). Od 1994 członek Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, od 2015 wiceprezes. Członek założyciel (1996) Towarzystwa Pro Museo. Członek Rady ds. Muzeów przy MKiDN kadencji 2013/2015 i 2015/2017. Inicjator i przewodniczący Komitetu Programowego I Kongresu Muzealników Polskich. Przewodniczący rady Muzeum Okręgowego w Tarnowie, członek rad muzealnych; Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Sztuki i Kultury Japońskiej "Manggha".
Oś jego zainteresowań wyznaczają średniowieczna historia Krakowa oraz dzieje handlu i rozwoju miasta, historia Kościoła, postać Tadeusza Kościuszki. Tymże zagadnieniom poświęcił wiele publikacji. Autor i współautor publikacji Dzieje Krakowskiego cechu Stolarzy (1991), Dzieje Krakowa T. IV (1997), Encyklopedia Krakowa (2000), Zagadkowy Kraków (2002), Kraków wczoraj i dziś (2005).
Autor i współautor wystaw i katalogów muzealnych.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję